بدون نظر
 
استاد علوم اقتصادی دانشگاه تهران:
علی رغم ادعاهای مطرح شده، اقدام تاثیر گذاری در راستای اقتصاد مقاومتی انجام نشده است
تاریخ انتشار : ۱۱ دی ۱۳۹۶ در ۱۱:۳۷ ق.ظ
 
استاد علوم اقتصادی دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه عزم و اراده جدی برای مبارزه با قاچاق کالا در کشور وجود ندارد، افزود: عمده کالاهای قاچاق از مرزهای قانونی، هدفمند و سازمان یافته انجام می شود.

قدرت الله عظیم پور در گفت و گو با خبرنگار تابان تربت؛ اظهار داشت: در شرایطی که رهبر معظم انقلاب اسلامی سیاست های اقتصاد مقاومتی را در بهمن ماه سال ۹۲ برای همه دستگاههای اجرائی ابلاغ کردند، اما عملا در این شش سال گذشته اقدام موثر و عاجلی صورت نگرفته است.

وی تصریح کرد: در این شش سال گذشته اگر به سیاست های اقتصاد مقاومتی مسئولان و مردم به درستی عمل می کردند امروز نباید شاهد این رکود اقتصادی و انبار شدن کالاهای داخلی باشیم، لذا دائم با سر دادن شعارهای بیهوده سعی در القای این مطلب را دارند که فلان فعالیتها در راستای اقتصاد مقاومتی انجام گرفته اما در عمل می بینیم که اقدام تاثیر گذاری انجام نشده است.

ساختار اقتصادی کشور بیماری مزمن دارد

این کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه ساختار اقتصادی کشور دچار بیماری مزمن است، گفت: از ابتدای پیروزی انقلاب تاکنون اقتصاد کشور به نفت وابسته بوده و جبهه استکبار با درک این موضوع هر لحظه با فشار آوردن بر این گلوگاه مهم درآمد زا، کشور را با بحران جدی مواجه می کند.

وی از قاچاق کالا و فساد بعنوان دو عامل دیگر این بیماری یاد کرد و افزود: قاچاق کالا و ارز و فسادهای اقتصادی در دولتهای گذشته و فعلی کمر اقتصاد کشور را شکسته و بخش مهمی از تولیدات داخلی و کارخانجات را با اختلال و تعطیلی مواجه کرده است.

استاد علوم اقتصادی دانشگاه تهران با تاکید بر  اینکه عزم و اراده جدی برای مبارزه با قاچاق کالا در کشور وجود ندارد، افزود: عمده کالاهای قاچاق از مرزهای قانونی و هدفمند و سازمان یافته انجام می شود.

واردات بی رویه بخش مهمی از تولید کشور را با تعطیلی مواجه کرده است

وی اظهار کرد: طبق آمارهای رسمی و غیر رسمی قوه مجریه و مقننه سالانه ۲۷ میلیون دلار کالای قاچاق وارد کشور می شود و اگر این رقم را در کنار واردات بی رویه از مبادی قانونی قرار بدهیم شاهد حجم عظیمی از واردات قانونی و غیر قانونی به کشور هستیم و اگر حداقل با نیمی از آن مبارزه شود بسیاری از کارخانجات مجدد راه اندازی و اشتغالزایی ایجاد خواهد شد.

استاد دانشگاه تهران گفت: برخی مسئولان با این تفکر که برای تعادل بخشی بین عرضه و تقاضا نیازمند به واردات هستیم، از آن حمایت می کنند، اما از سوئی دیگر این پدیده بدون کنترل انجام می شود و عمدتا هدفمند و سازمان یافته است.

باید فرهنگ استفاده از تولیدات داخلی نهادینه شود

این کارشناس مسائل اقتصادی نقش مردم در اجرای سیاست های مقاومتی را تاثیر گذار عنوان کرد و افزود: مردم با استفاده از کالاهای ایرانی کمک شایانی به تولید داخلی می کنند و اگر این مولفه در کنار مبارزه با قاچاق کالا بصورت موازی حرکت کند تولید کشور از رکود خارج خواهد شد.

وی این اقدام را نیازمند فرهنگ سازی و گفتمان سازی دانست و گفت: بسیاری از مردم نگاه مثبتی به تولید داخلی ندارند، کما اینکه بسیاری از تولیدات داخل اگر بهتر از نمونه خارجی آن نباشد کارایی مشابه خارجی را دارد، لذا باید این نگاه را از جامعه دور کرد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
امسال ۷ هزاز کلاس درس به فضای آموزشی کشور اضافه می شود/مشارکت ۱۰ هزار میلیارد ریالی خیرین مدرسه ساز بیماری خود ایمنی به نام «نمای رومی» اتفاقات بازار سکه و ارز در کشور مصداق سهل انگاری و بی تدبیری بود مرحله استانی رقابت های قرآن کریم در تربت حیدریه برگزار شد برگزاری هفتمین رویداد استارت آپی در تربت حیدریه امروز دشمن بنیان خانواده را هدف قرار داده است اهدای عضو بیمار مرگ مغزی به سه نفر حیات دوباره بخشید بصیرات افزایی و انجام وظایف، مهمترین تکلیف مسئولان برای حفظ و ارتقای نظام است/منافقین با دلارهای سعودی و حمایت های آمریکا به دنبال مسموم کردن فضای جامعه هستند مراقب کار خودمان باشیم و خود را محاسبه کنیم اعزام ۲۴ گروه جهادی به مناطق محروم/دهستان رقیچه کدکن منطقه هدف جهادگران بسیجی/تشکیل گروههای جهادی در سایر نقاط جهان مسوولان سه قوه باید پاسخگوی مطالبات بحق مردم باشند/بستر مطالبات مردمی نباید به دشمن و عوامل ضد انقلاب فرصت آشوب بدهد