بدون نظر
 
انتقاد امام جمعه کدکن از وضعیت نابسامان زعفران؛
طلای سرخ را عده ای سودجو به روز سیاه نشاندند/افراد ذینفع باید از گردونه تصمیم گیرندگان حذف شوند
تاریخ انتشار : ۱۰ آبان ۱۳۹۹ در ۱۰:۳۶ ق.ظ
 
حجت الاسلام حسین بوژمهرانی، از وضعیت نابسامان بازار زعفران انتقاد کرد و گفت: طلای سرخ را عده ای سودجو به روز سیاه نشانده اند، آیا این صحیح است که معیشت صدها هزار نفر به خاطر زیاده خواهی و طمع ورزی عده ای به خطر انداخته شود؟

به گزارش تابان تربت؛ حجت الاسلام بوژمهرانی امام جمعه بخش کدکن تربت حیدریه در خطبه  مجازی مورخ نهم آبان ماه در خصوص قیمت پایین گل زعفران در روز های برداشت این محصول عنوان کرد: در این روز ها مردم زحمتکش منطقه کدکن به جمع آوری محصول زعفران مشغول هستند و شور و نشاط و کار در بین مردم قابل مشاهده است و قاعدتا باید مردم از جمع‌آوری طلای سرخ خوشحال باشند.

وی تصریح کرد: مردم اکنون از این جمع آوری محصول ناراضی هستند، علتش هم این است که طلای سرخ را عده ای سودجو به روز سیاه نشانده اند، آیا این صحیح است که معیشت صدها هزار نفر به خاطر زیاده خواهی و طمع ورزی و حرص ورزی عده ای به خطر انداخته شود؟

خطیب جمعه کدکن ادامه داد: منکر تلاش‌های خوبی که از جانب برخی از مسئولین انجام گرفته و در حال انجام هست نیستیم و امیدواریم که این تلاش ها به نتیجه برسد و مثمر ثمر واقع شود.

حجت الاسلام بوژمهرانی افزود: ما از بین صحبت‌ های خود مسئولین این را به دست آوردیم که زعفرانی که از کشاورز به قیمت اندک خریداری می شود با قیمت های بیشتر از ۱۵۰۰ دلار در خارج از کشور به فروش می رسد، اما سهم کشاورز از این فروش در بازار داخل، کفاف هزینه‌ها را نمی دهد

وی اظهار کرد: اگر قیمت به همین روال ادامه پیدا کند مطمئن باشید که زعفران کشور ضربه جدی خواهد خورد، چون دیگر برای کشاورز صرف نمی کند که زعفران رو از داخل زمین جمع کند و به فکر کشت دیگری می افتند.

امام جمعه کدکن با بیان اینکه دلال های بی انصاف کمترین زحمت را کشیده و بالاترین سود رو می برند، تصریح کرد ؛ اگر اینان به فکر آینده دلالی خودشان هم باشند باید آنقدر انصاف به خرج بدهند که سهم کشاورز را در حدی بدهند که برای کشاورز صرفه داشته باشد تا این محصول را جمع کند.

بوژمهرانی خاطرنشان کرد: من نمی دانم آیا کسانی که در زمینه صادرات زعفران ذینفع هستند اینها جزء مسئولین تصمیم گیرنده برای حمایت از زعفران هم هستند یا خیر؟ اگر چنین چیزی باشد که مصیبت است، چون کسی که خودش ذینفع است دیگر دلش برای کشاورز نمی سوزد و باید از گردونه تصمیم گیری برای کشاورز حذف شوند.

وی بیان کرد: باید کسانی برای زعفران تصمیم بگیرند که از رنج کشاورز، مشکلات و سختی های این کار آگاهی داشته باشند، کار سنگین را کشاورزانجام می دهد،اما این کشاورز مظلوم می بیند که تقریبا رایگان برای این دلال ها کار می کند و محصولش به تاراج می رود.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

!!تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
دکتر مهرداد حیدری دومین شهید مدافع سلامت تربت حیدریه آسمانی شد تورم فعلی در کشور دلیل اقتصادی ندارد/ماهیت شورای ملی و اتحادیه صادرکنندگان زعفران برای مردم مشخص شده است/طرح شفافیت آرا نبابد فضای پوپولیستی را در مجلس ایجاد کند حضور روحانیون، هیئت امنا و فرماندهان بسیج در طرح مسجد سنگر سلامت الزامی است/تفکر بسیج باید جهانی شود مهمترین ماموریت هفته بسیج اجرای طرح مسجد سنگر سلامت است تهدیدات شهری را باید به فرصت تبدیل کرد/هماهنگی بین بخشی و نگاه راهبردی به توسعه شهری نقش بسزایی در عمران و آبادانی دارد ۱۸ بیمار مبتلا به کرونا طی یک هفته گذشته در تربت حیدریه جان باختند بیش از ۱۲۰۰ کودک یتیم در تربت حیدریه چشم انتظار حمایت نیکوکاران ۱۴ صندوق اعتباری زنان روستایی دربخش رخ تربت حیدریه فعال است توزیع بیش از ۱۰ هزار بسته کمک معیشتی و بهداشتی بین نیازمندان در تربت حیدریه تغییر کاربری ۳ کاروانسرای تربت حیدریه توسط بخش خصوصی در حال انجام است دوبانده شدن محور تربت حیدریه_زاوه در انتظار تحقق وعده مسئولان نیمی از مساجد و پایگاههای بسیج تربت حیدریه در طرح مسجد سنگر سلامت شرکت دارند