بدون نظر
 
رئیس دادگستری تربت حیدریه:
طلاق در تربت حیدریه ۷ درصد کاهش یافت/خانواده ها بعنوان مهمترین نهاد اجتماعی در معرض آسیب قرار گرفته اند
تاریخ انتشار : ۰۶ تیر ۱۳۹۴ در ۵:۳۸ ب.ظ
 
رئیس دادگستری تربت حیدریه با اشاره به کاهش هفت درصدی طلاق در این شهرستان افزود: طلاق ریشه در مسائل اعتقادی، اخلاقی و اجتماعی جامعه دارد و اجتماع سالم در گرو خانواده سالم شکل می گیرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تابان تربت، محمد ابراهیم زاده در جمع خبرنگاران تربت حیدریه اظهار داشت: اگر خانواده ها از سلامتی مناسبی برخوردار باشند و اشخاص در آن درست تربیت شوند جامعه ای سالم و پویا و بالنده خواهیم داشت.

 

وی بیان کرد: بخشی از آسیب هائی که دامن گیر اجتماع شده به بدنه خانواده بر می گردد و امروز خانواده ها بعنوان مهمترین رکن اجتماعی جامعه در معرض آسیب قرار گرفته اند.

 

ابراهیم زاده با اشاره به کاهش هفت درصدی طلاق در تربت حیدریه اذعان کرد: تا دو سال گذشته هر سال نزدیک به یکهزار فقره پرونده طلاق در این شهرستان تشکیل و در نهایت به طلاق منجر می شد که با توجه به دغدغه دستگاه قضائی و همچنین فرمایشات رهبر فرزانه انقلاب در خصوص فرهنگ و سبک زندگی اسلامی، این نهاد با رویکردی پیشگیرانه و با کمک سایر دستگاهها در کاهش این معضل گام مهمی برداشت.

 

وی گفت: در سال 92 حدود 936 فقره پرونده منجر به طلاق در دادگستری تربت حیدریه مختومه شد که این رقم در سال گذشته به 887 فقره پرونده کاهش یافته است.

 

رئیس دادگستری تربت حیدریه با اشاره به رتبه سوم این شهرستان درکاهش طلاق افزود: تربت حیدریه از معدود شهرستانهای استان است که با رویکردی پیشگیرانه و همچنین گفتگوی چهره به چهره توانست آمار طلاق را در یکسال گذشته 7 درصد کاهش دهد.

 

ابراهیم زاده مواد مخدر را دومین معضل خانواده ها عنوان کرد و افزود: مواد مخدر یکی دیگر از معضلاتی است که دامن گیر خانواده ها شده، اما با اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر و همچنین طرحهای که در شورای پیشگیری از وقوع جرم ارائه شده در سال گذشته 13/5 درصد از پرونده های ورودی به دستگاه قضا کاهش یافته است.

 

وی اظهار کرد: یک درصد از پرونده های موجود در دادگستری به ادارات دولتی مربوط می شود بطوریکه مردم بر علیه اداره و یا بالعکس طرح دعوی به دستگاه قضا داده اند که در جلسات متعدد و مکرر از مسئولین خواستیم تا با تدبیر و سیاست از ورود پرونده به دادگستری ممانعت کنند.

 

رئیس کارگروه اجتماعی مجمع عالی بسیج تربت حیدریه بیشترین پرونده های تشکیل شده سه سال گذشته در دستگاه قضا را به تصادفات و ایراد صدمه بر بدنه غیر عمدی عنوان کرد.

 

وی در توضیح این مطلب افزود: به دلیل مسائلی همچون فرهنگ رانندگی، نظارتها، مشکلات در زیر ساختهای شهرستان و ترافیک، ایراد صدمه بدنه غیر عمدی اولین جرمی است که طی سه سال گذشته بیشترین ورودی پرونده ها را به دادگستری شامل شده است.

 

ابراهیم زاده در ادامه به سیاست های دستگاه قضا اشاره کرد و گفت: کاهش ورودی پرونده ها به دستگاه قضایی اولین رویکردی است که از سوی همه دست اندرکاران دنبال می شود که خوشبختانه و نسبت به دو سال گذشته 70 درصد از پرونده های ورودی به شوراهای حل اختلاف کاهش یافته است.

 

رئیس دادگستری تربت حیدریه بیان داشت: کاهش جمعیت زندانیان، ارائه خدمات کیفی در پزشکی قانونی، نظارت بر امور اجتماعی و کسب و کار، تقویت بنیه علمی و انسانی دستگاه قضا و استفاده از نرم افزارهای بروز، بخشی از فعالیتهائی است که در دستگاه قضا دنبال می شود.

 

ابراهیم زاده گفت: سالانه 15 درصد به ورودی پرونده ها در دستگاه قضا افزوده می شود که این رقم در تربت حیدریه حدود 6 درصد می باشد، اما در حال حاضر وجود 38509 فقره پرونده در دادگستری تربت حیدریه زیبنده مردم این شهرستان نیست.

 

وی ادامه داد: اگر بخواهیم برای هر فقره پرونده تشکیل شده در جمعیت 240 هزار نفری تربت حیدریه دو نفر دعوی را مد نظر قرار بدهیم حداقل یک سوم از جمعیت شهرستان را در دستگاه قضا شاهد خواهیم بود.

 

رئیس دادگستری تربت حیدریه خاطر نشان کرد: دستگاه قضایی تربت حیدریه با مدیریت و تلاش جهادگونه قضات و کارکنان خود در سال گذشته 39 هزار پرونده را رسیدگی و مختومه اعلام کرد.

 

وی یکی ازمهمترین مشکلات دادگستری تربت حیدریه را فقدان نیروی انسانی عنوان کرد و افزود: در حال حاضر شعبات جزایی در دادگستری تربت حیدریه با وجود قاضی بلا تصدی است و قضات در حال ماموریت نمی توانند به درستی کار را از پیش ببرند و به همین علت برخی پروند ها به کندی رسیدگی می شود.

 

ابراهیم زاده به جرایم غیر عمد اشاره ای کرد و گفت: 60 زندانی جرایم غیر عمدی و محکومین به جرائم مالی ناشی از مهریه و نفقه برای رهایی از زندان چشم انتظار کمک و مساعدت خیرین و امت حزب الله هستند.

 

رئیس دادگستری تربت حیدریه گفت: با رایزنی صورت گرفته، خیرین 750 میلیون ریال برای آزادی زندانیان جرایم غیر عمد و محکومان مالی مساعدت داشتند که در هفته جاری حدود 15 نفر از زندانیان در مراسم گلریزان آزاد خواهند شد.

 

انتهای پیام/

 

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
شوراهای آموزش و پرورش هیچ نقشی در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها ندارند هفته فیلم و عکس تربت حیدریه به کار خود پایان داد لزوم ترسیم‌ نقشه راه ورود سرمایه‌گذاران به تربت حیدریه/ مدیریت شهری نیاز به مشارکت شرکت‌های خصوصی دارد تاکید فرماندار تربت حیدریه بر تشکیل صندوق های سرمایه گذاری کشاورزی اهدای ۳۵ سری جهیزیه به نوعروسان نیازمند تربت حیدریه محور حیاتی تربت حیدریه به مشهد نیازمند نگاه ویژه مسئولان است/احصاء نقاط ضعف و قدرت در مواجه با بحران های مختلف الزامی است آمریکایی ها اعتراف کردند تروریست هستند/پادوهای آمریکا و جنتلمن های پشت میز مذاکره همان تروریست های فرودگاه بغداد هستند خیریه سلامت محکم در تربت حیدریه آغاز به کار کرد رها سازی ۳۰۰ خودروی گرفتار برف و کولاک در تربت حیدریه چهارمین جشنواره فرهنگی هنری قرآنی خاتون خورشید در خراسان رضوی برگزار می شود مطالبه تربتی‌ها برای اتصال منازل به شبکه فاضلاب شهری/ بخش خصوصی به وعده‌اش عمل نکرد محور مقاومت منافع آمریکا را به خطر انداخته است/دشمن با عملیات روانی در فضای مجازی به دنبال شکاف بین مردم و مسئولان است