بدون نظر
 
یادداشت
شفافیت از شورای اسلامی‌ شهر تربت حیدریه تا انتخابات پیش رو مجلس شورای اسلامی!
تاریخ انتشار : ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ در ۱۱:۱۷ ق.ظ
 
مدت مدیدی از طرح موضوع اصل شفافیت در شورای اسلامی‌ شهر تربت حیدریه می گذرد، اما به غیر از‌ مصاحبه های اعضا در تمجید این مطالبه و ضرورت تحقق آن در عمل اتفاق خاصی نیفتاده است!

به گزارش تابان تربت؛ در یادداشت های قبلی اشاره شد که پیشنهاد خبرنگاران برای ایجاد ساز و کار شفافیت در شورا و در جلسه ای ارائه شده و قرار است این مسئله با ایجاد یک سایت شفاف توسط شورای شهر محقق شود.

اخیراً بنا به دعوت نائب رئیس شورای اسلامی شهر از خبرنگاران خواسته شد تا در جلسات این شورا که یکشنبه و دوشنبه هر هفته در محل ساختمان جدید شورا باغملی برگزار‌ می شود حضور پیدا کرده و بعنوان نماینده افکار عموم مردم این شهر ،شاهد ماجراها و گفتگوهایی که در جلسات رخ می دهد، باشند.

بنده و همکارانم در‌ چند جلسه شرکت کردیم اما متوجه مسئله ای شدیم که بنا به اصل شفافیتی که خود آن را داد می زنیم باید مردم هم از این نکته آگاهی پیدا کند.

ظاهراً همانطور که پیشتر عرض شد روح حاکم بر شورای شهر فراری از ایجاد شفافیت بوده و اکثریت اعضا در حالت اصطلاحاً، رودربایستی با خبرنگاران قرار گرفته و چنین تظاهر می کنند که حضور آنها در جلسات موجب کمک به شورای شهر است.

در جلسه ای که بنده در شورا حضور داشتم، روند جلسه که آقای شهردار هم اتفاقا حضور داشتند طوری که باید پیش نرفت و به اذعان یکی از اعضا موضوع اصلی جلسه که بررسی عملکرد شهرداری در روزهای برفی بود تقریبا به حاشیه رفت یا بهتر بگویم حذف شد!

خوشبینانه حضور خبرنگاران را در جلسات شورا تمرین شفافیت می دانستم ‌و در جلسه ای دیگر اما برایم مسجل شد که فعلاً مطالبه ما راه به جایی نخواهد برد‌ و این یک کار صرفاً نمایشی است.

در خبرها شنیدیم که رئیس شورای شهر کاشمر در جلسه علنی شورا، که بیش از یک سال است بدون حضور خبرنگاران برگزار می شود استعفا می دهد و در بخشی از استعفا نامه اش می نویسد: بنده بر این باور بوده و هستم که شفاف بودن و شفاف عمل کردن یکی از راه های کاهش فساد، بهبود شرایط معیشت مردم و کسب رضایت عمومی است اما امروز شاهد مسائلی همچون دروغ، پنهان کاری، مسئولیت ناپذیری، تهدید، تطمیع و مسامحه و معامله هستیم و با ساز و کار موجود هیچ امیدی به اصلاح آن نیست.

بنظرم باید به احترام این چنین عضو شورایی ایستاد و او را تمجید کرد که از جایگاه خودش کناره گیری می کند تا مسئله مهمی را گوش زد کند!

مسئله شفافیت از مجلس شورای اسلامی گرفته تا شورای اسلامی شهر یک مسئله جدی بوده و تحقق این مسئله همچنان مطالبه جامعه خبری تربت حیدریه نیز می باشد.

نکته آخر اینکه مردم باید برای شناخت اصلح در انتخابات پیش رو یعنی انتخابات مجلس شورای اسلامی بعنوان یک مطالبه از نامزد ها درخواست کنند تا اولاً اموال و دارایی های خود را برای مردم شفاف کنند و دوم اینکه اسپانسرها و مصارف انتخاباتی کاندیداها روشن شود و دقیقا بگویند از چه کسانی پول می‌گیرند و در کجا آن را خرج می کنند و سوما مواضع خود را در مورد مسائل منطقه ای و کشوری به صورت شفاف اعلام کنند تا مردم بدانند به چه کسی می خواهند رای بدهند.

در این شرایط، مبرهن است که باید به سمتی حرکت کرد تا کسی که این موارد را صریحا با مردم در میان نگذارد مذموم باشد. نامزدی که در‌ یک هفته منتهی به انتخابات هر شب سفره شام پهن کند باید مورد مذمت مردم قرار بگیرد.

باید به این باور برسیم که شفافیت پیش شرط تحول است!

یادداشت/حسین شعبانی فعال رسانه ای

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
روایت های متناقض یک استعفا! محسن زنگنه نامزد جبهه انقلاب اسلامی در حوزه انتخابیه تربت حیدریه راهی بهارستان شد افراد منتخب معیارهای ولی فقیه را داشته باشند/اسلام کاخ قدرت های جهانی نظام سلطه را به لرزه انداخته است فرآیند برگزاری انتخابات مجلس در پایتخت ابرایشم ایران خون بهای حاج قاسم و شهدای مقاومت اخراج آمریکا از منطقه است/ مجلس قوی و نترس ‌کشور را می سازد کشور با رای ملت اداره می شود/دو تابعیتی ها مشکلات اساسی برای کشور بوجود آوردند/تفکر ما نمی توانیم در حوزه اقتصادی مشکلات را افزایش داده است مردم با خلق حماسه ای دیگر پرونده سیاسی ۹۸ را تکمیل خواهند کرد عوامل اجرایی و نظارت نقش مهمی در سلامت برگزاری انتخابات دارند/لزوم اجرای قانون و رعایت اصل بی طرفی و جانبداری در انتخابات پیش رو نظام اسلامی و جبهه مقاومت به مجلسی شجاع، انقلابی و کارآمد نیاز دارد همه جریان های سیاسی در انتخابات حضور دارند/۵ هزار نفر مجری برگزاری انتخابات در حوزه انتخابیه تربت حیدریه ۲۵ درصد از مطالبات زعفران کاران امروز پرداخت می شود نصب سازه فوق سنگین ۵۲ متری کارخانه فولاد تربت حیدریه/تکنولوژی واحدهای احیا و گندله سازی در کشور بومی شده است