بدون نظر
 
پایتخت ابریشم ایران
سپید پایتخت ایران روایتی متفاوت از روستای ابریشمیِ بسک تربت حیدریه
تاریخ انتشار : ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ در ۸:۳۸ ق.ظ
 
نویسنده و کارگردان مستند "سپید پایتخت ایران" از شروع پروژه ساخت این مستند در روستای بسک شهر بایگ تربت حیدریه خبر داد.

میرزا حسین شعبانی در گفت و گو با خبرنگار تابان تربت؛ اظهار کرد:  با توجه به اینکه روستای بسک تنها روستای ثبت شده در فهرست آثار ملی در خراسان رضوی است؛ پرداختن به معرفی این روستا از اولویت ها و رسالت های اصلی می باشد؛

 

وی افزود: این مستند با حمایت اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری و همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تربت حیدریه در حال تهیه بوده و از چند روز پیش رسما ساخت مستند “سپید پایتخت ایران” در محل روستای بسک شهر بایگ تربت حیدریه آغاز شده است.

 

کارگردان این مستند با اشاره به اینکه روستای بسک تنها روستای کشور است که در تولید ابریشم با وجود حدود یکصد کارگاه فعال، ثبت ملی شده است؛ گفت: در محتوای این مستند بیشتر سعی خواهد شد تا ابعاد مختلف زندگی مردم این روستا و فعالیت های مربوط به حوزه تولید ابریشم معرفی گردد.

 

وی بیان داشت: این مستند حاصل چند ماه تحقیق و پژوهش در گروه رسانه ای قدر و با حمایت موسسه فرهنگی اندیشه گستر شرق با توجه به امکانات موجود در حال تهیه و از دیروز مرحله تصویربرداری آن در روستای بسک آغاز شده است.

 

وی افزود: هدف ما این است که همراه با به تصویر کشیدن مراحل ابریشم کشی در این روستا و معرفی این محصول به بینندگان به مباحثی همچون آداب،رسوم و فرهنگ،لهجه و گویش،بافت سنتی روستا،نوع پوشش مردم این اقلیم برای آشنایی بیشتر مخاطبان با زندگی مردم این خطه پرداخته شود.

 

وی خاطر نشان کرد: سعی کرده ایم یک نگاه اجتماعی به مردم این روستا را چاشنی کار خود کرده و روح پر مهر حاکم بر فضای زیست در این روستای زیبا از جمله سادگی و بی آلایشی مردم در کنار طبیعت زیبا و منحصر به فرد را با نمایش لوکیشن های جذاب و بکر به نمایش بگذارم که تصاویر خود منتقل کننده اطلاعاتی مفید برای مخاطبان این اثر باشد.

 

وی گفت: امیدواریم با حمایت های خوب مجموعه مدیریتی شهرستان که تاکنون صورت گرفته است؛ بتوانیم با معرفی هنر ابریشم کشی مانع از فراموشی این صنعت اصیل و منحصر به فرد شده و راه برای ایجاد مقدمات ثبت این روستا را در فهرست آثار جهانی یونسکو هموار تر شود.

 

کارگردان مستند “سپید پایتخت ایران” ابراز داشت: مسئولیت تصویربرداری و تدوین این مستند را سید حسین هدایتی، گویندگی متن را فرحناز خانی نسب و ناصر عفتی و ساخت موسیقی این پروژه را ابوالفضل خسروی برعهده خواهند داشت.

 

شعبانی گفت: ابریشم کشی یک هنر صنعت است که سابقه چند صد ساله در شهر بایگ تربت حیدریه بویژه روستای بسک دارد و ابریشم تولیدی در این خطه بیشترین و یکی از بهترین و با کیفیت ترین ابریشم در ایران است و امروز این هنرصنعت در روستای بسک با فعالیت حدود صد کارگاه ابریشم کشی رونق دارد.

 

وی در پایان افزود: امیدوارم مرحله تصویربرداری این پروژه فروردین سال آینده به پایان رسیده و پس از پایان مرحله تدوین تلاش خواهیم کرد تا این مستند برای معرفی به همه ی هم وطنانمان در شبکه تلویزیونی استان و شبکه های سیمای ملی به نمایش درآید.

 

روستای بسک ، روستایی از توابع شهر بایگ شهرستان تربت حیدریه در استان خراسان رضوی است که وجود ۹۹ کارگاه ابریشم کشی و اشتغال نیمی از مردم روستا به این شغل از مهمترین عوامل ثبت ملی این روستا در مرداد سال جاری در فهرست آثار ملی ایران می باشد.

 

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
بعثی ها ما را در مسیر بغداد به موصل به مانند اسرای کربلا با پرتاب سنگ و هلهله همراهی کردند/نوجوانان کم سن و سال هم اسیر ابزار رسانه ای دشمن نشدند اصلاح شبکه آبرسانی تربت حیدریه هزار میلیارد ریال هزینه دارد عزت اسلام و مسلمین در سایه مقاومت و تبعیت از ولایت به منصه ظهور رسیده است امروز جمهوری اسلامی ایران پشت‌ مرزهای جولان رسیده است/ چالش نظام سرمایه داری با انقلاب اسلامی بر سر ولایت و امامت جامعه اسلامی است بازگشایی منجر به اعطای تراکم، عامل اصلی ترافیک هسته مرکزی شهر/حس مشارکت جویی مردم حلقه مفقوه مدیریت شهری هدف دشمن ایجاد نارضایتی و جدایی مردم از حاکمیت است/رسانه ها سفینه نجات کشور هستند شهردار بافت تاریخی تربت حیدریه، نیاز یا شگرد انتخاباتی موقوفات باید به سمت نیازهای اجتماعی جامعه سوق داده شود تمسک به ولایت سرمنشا وحدت الهی است رسانه ها بازوی توسعه هر منطقه هستند اردوی جهادی قافله خاکی لیگ فوتبال تربت حیدریه آغاز شد