بدون نظر
 
سونامی سرطان در راه است
تاریخ انتشار : ۱۲ تیر ۱۳۹۴ در ۷:۰۰ ب.ظ
 
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی گفت: آمار ابتلا به سرطان در کشور قابل توجه است و در صورت عدم رعایت مسائلی همچون تغییر سبک زندگی این بیماری در ایران همچون سایر نقاط جهان فراگیر خواهد شد.

به گزارش ایرنا ، دکتر رضا ملک زاده در پنجمین نشست حامیان موسسه خیریه ریحانه اردبیل (حمایت از بیماران سرطانی) با اشاره به افزایش 80 درصدی سرطان در جهان در 20 سال آینده افزود: در جهان میزان ابتلا 182 نفر در 100 هزار و در ایران 132 به ازای هر 100 هزار نفر است که در مقام مقایسه شرایط ما آنچنان که تبلیغ می شود وخیم نیست اما همچنان آمار ابتلا بسیار بالاست و باید در این زمینه چاره اندیشی کنیم.

وی اظهار کرد: آمارها نشان از ابتلای دست کم 85 هزار نفر در سال به بیماری سرطان دارد که حدود 55 هزار نفر آنها جان خود را از دست می دهند و این آمار همچنان رو به افزایش است.

معاون وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی گفت: در بین مردان سرطان های معده ، مثانه ، پروستات ، روده بزرگ ، ریه و در بین زنان پستان ، روده بزرگ و مری از جمله سرطان های شایع هستند که در این میان 50 درصد سرطان ها قابل درمان و 30 درصد قابلیت پیشگیری دارند.

او بیان کرد: عواملی مانند افزایش امید به زندگی ، اضافه وزن ، مصرف انواع دخانیات و مواد مخدر ، کم تحرکی ، رژیم غذایی نامناسب (مصرف زیاد غذاهای پرچرب و سرخ کردنی ها ، گوشت قرمز ، نمک و عدم استفاده از سبزیجات در بروز انواع سرطان ها) از جمله در استان اردبیل به عنوان یکی از کانون های سرطان به شیوع این بیماری مهلک انجامیده است.

ملک زاده گفت: سرطان بیماری سن بالاست و افزایش طول عمر در کنار مواردی مانند اضافه وزن و چاقی 70 درصد از مردم درصد ابتلا را افزایش داده و مصرف سیگار ، قلیان و تریاک که در برخی استان ها تا 17 درصد بین افراد بالای 40 سال رایج می باشد بر دامنه آن افزوده است.

وی افزود: مصرف فست فودها ، غذاهای چرب ، برشته ، نوشابه ، مواد غذایی و آب های حاوی نیترات و مصرف بیش از حد نمک از دیگر عوامل سرطان زا هستند و در مقابل مصرف کلسیم ، لبنیات ، سبزیجات و گوشت سفید مانند ماهی و سایر غذاهای دریایی می تواند در پیشگیری موثر باشد.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با بیان این که پژوهش ها نشان از تاثیر داروهایی مانند آسپرین ، متفورمین و خانواده استاتین ها در پیشگیری از سرطان دارد ، اظهار کرد: بودجه و تلاش های دولتی در زمینه پیشگیری از سرطان کفایت نمی کند و باید نهادهای غیردولتی در این زمینه وارد عمل شوند.

لینک کوتاه:

!!تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
گشت های امنیتی محله محور بسیج تربت حیدریه تغییر ماموریت داد دستگیری باند حفاران غیرمجاز در کدکن شیوع ویروس کرونا و کاهش ۵۱ درصدی مصرف بنزین در منطقه تربت حیدریه/افزایش ۱۲ درصدی فرآوردهای نفتی در سال ۹۸ آیا فرانسه و انگلیس کیت‌های آلوده تشخیص کرونا به ایران می‌‌فرستند؟/ نگرانی از تکرار تجربه خون‌‌های آلوده جهادگران دیروز، مدافعان امروز خسارت ۷ میلیارد ریالی سیل به کشاورزان تربت حیدریه ویروسی که همدلی را مُسری کرد کمک ۶ میلیارد ریالی خیر مه ولاتی به شبکه بهداشت ودرمان شهرستان مه ولات تابع تصمیمات کشوری هستیم/برخی از اعمال محدودیت ها در حیطه اختیار مقامات شهرستانی نیست!/برخی مصوبات بمنظور پیشنهاد حساسیت بیماری برای شهروندان بود سوغات کرونایی تهرانی ها برای مردم تربت حیدریه/مصوبات لازم الاجرایی که یکی پس از دیگری لغو می شوند محورهای مهم بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در روز مبعث لزوم بومی سازی سیاست ها در خصوص کرونا