بدون نظر
 
سرمای بهاره 20 میلیارد تومان به باغات آلوچه خسارت وارد کرد
سایه سیاه سرمای بهاره بر سر کشاورزان کدکن
تاریخ انتشار : ۱۹ تیر ۱۴۰۰ در ۱۱:۰۹ ق.ظ
 
سرمای بهاره منجر به خسارت ۲۰ میلیارد تومانی به محصولات کشاورزی کدکن تربت حیدریه شده، به گونه‌ای که ۹۰ درصد محصول آلوچه این بخش از بین رفته است.

به گزارش خبرنگار تابان تربت؛ بخش کدکن تربت حیدریه با پنج هزار و ۵۰۰ هکتار عرصه کشاورزی و باغی و تولید بسیار محصولات کشاورزی به عنوان یکی از قطب های تولید آلو و آلوچه در استان خراسان رضوی به شمار می‌رود.

این وضعیت به خاطر وجود آب و هوای معتدل، قنوات و ذخایر آبی و موقعیت جغرافیایی است که به رونق تولید محصولات کشاورزی این منطقه کمک شایانی کرده ‌است.

موقعیت آب و هوایی خاص کدکن باعث شده است این بخش به یکی از قطب‌های تولید آلو در خراسان رضوی تبدیل شود و با توجه به شرایط اقلیمی سرد این منطقه و سازگاری این محصول با چنین شرایط آب و هوایی، آلوی کدکن از کیفیت بسیار مطلوب برخوردار است.

آلوی تولیدی این منطقه با دو نوع آفتابی و دودی به بازار عرضه می‌شود که نوع آفتابی آن کیفیت مطلوبتر دارد.

سرمای بهاره 20 میلیارد تومان به باغات آلوچه خسارت وارد کرد

فروردین امسال بود که جهاد کشاورزی خراسان رضوی با توجه به تغییرات جوی و احتمال وقوع سرمازدگی بهاره، بارش تگرگ و خسارت‌های ناشی از آن به باغداران توصیه کرد قبل از وقوع خسارت محصولات خود را بیمه کنند.

در همین ماه هشدارها رنگ واقعیت گرفت و محصولات باغی و زراعی این بخش دچار سرمازدگی شد و فقط ۲۰ میلیارد تومان به باغات آلو و آلوچه خسارت وارد کرد، به گونه‌ای که ۹۰ درصد محصول آلوچه این بخش از بین رفته است.

طبق تحقیقات بعمل آمده و گفتگو با کشاورزان و باغداران بخش کدکن تربت حیدریه سرمای بهاره و تگرگ امسال خسارت فراوانی به باغات آلو و آلوچه وارد کرده است.

طبق برآورد اولیه توسط کشاورزان با توجه به برداشت سالانه محصول، امسال فقط یکهزار تن یعنی حدود 20 میلیارد تومان به باغات آلوچه خسارت وارد شده و تقریبا بخش اعظمی از این محصول از بین رفته است.

قِصه پر غُصه کشاورزان کدکنی وقتی جالب می شود که بدانیم بیمه به تعهدی که در قبال محصولات کشاورزی داده عمل نمی کند و باغداران ناامید از بیمه محصولات خود هستند که چرا در زمانی که به این مولفه نیاز دارند بیمه گذار به تعهدات خود عمل نمی کند.

محمد پیمان یکی از باغداران کدکن به خبرنگار ما گفت: تمام امید کشاورز به محصولی است که یکسال چشم انتظار برداشت آن را می کشد اما امسال سرمای بهاره و تگرگ بخش عمده محصولاتمان را از بین برده است.

وی بیان داشت: با توجه به هشدارهایی که قبلا داده بودند برخی از کشاورزان باغات و محصولات خود را بزمه کشاورزی کردند اما متاسفانه بیمه به تعهد خود عمل نمی کند.

این کشاورز کدکنی خاطر نشان کرد: اکنون دستان کشاورزان و مردم کدکن خالی است و تقاضای که از مسئولان داریم این است تا در مرحله نخست بیمه کشاورزی به تعهدات خود عمل کند و در گام بعدی حداقل تسهیلات ارزان قیمتی برای ما فراهم شود تا بخش کوچکی از خسارت جبران شود.

باغداران کدکن مشکلات خود را مکتوب به جهاد کشاورزی شهرستان اعلام کنند

حسین محمدی، رییس جهاد کشاورزی تربت حیدریه پس از انعکاس گزارشی کوتاه از سرمازدگی و آسیب محصولات باغداران کدکن، اظهار داشت: بیمه باید طبق تعهدی که به کشاورزان داده عمل کند و خسارت کشاورزان را طبق قانون بیمه پرداخت کند.

وی تصریح کرد: ارائه تسهیلات منوط به ابلاغ از وزارت جهاد کشاورزی است که به محض ابلاغ، از طریق بانک کشاورزی در اختیار کشاورزان قرار داده خواهد شد.

رییس جهاد کشاورزی تربت حیدریه اظهار داشت: باغداران کدکن مشکلات خود را مکتوب به جهاد کشاورزی شهرستان اعلام کنند تا رسیدگی شود.

بخش ۸۷۸ کیلومترمربعی کدکن با ۱۷ روستا و حدود ۱۴ هزار نفر جمعیت در ۷۵ کیلومتری شمال غربی تربت‌ حیدریه واقع شده و اغلب مردم این بخش به کشاورزی و دامپروری مشغول هستند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

!!تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
اجازه هیچ تعرضی به مرزهای جمهوری اسلامی را نخواهیم داد عملیات اجرایی تعریض ورودی تربت حیدریه از سمت گناباد به زودی آغاز می شود برخی کارشناسان بانک ها به دنبال تولید نارضایتی بین مردم هستند تأکید همزمان طب سنتی و نوین به واکسیناسیون عمومی/ بذر عدم واکسیناسیون توسط دشمنان در ذهن مردم کاشته شد وعده استاندار خراسان رضوی به باغداران کدکن محقق نشد پایان مأموریت اکبریان در شهرداری تربت حیدریه بیش از ۱۳۵ هزار دُز واکسن کرونا در تربت حیدریه تزریق شده است آغاز عملیات اجرایی احداث پل ورودی شهر کدکن تعلیم علوم دینی نیازمند تلاش و مجاهدت علمی است رفع مشکلات مناطق محروم با اردوی جهادی و میز خدمت ادارات/ از احداث خانه روستایی تا اجرای طرح کمک مومنانه در تربت حیدریه تشکیل دولت اسلامی مستلزم تربیت مدیر انقلابی و کارآمد و تحول در ساختار اداری کشور است مهدی قدرتی شهردار تربت حیدریه شد