بدون نظر
 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی مطرح کرد؛
زعفرانکاران اسیر تبلیغات و جو سازی دلالان نشوند/صادرات ۳۵۹ تن زعفران طی یک سال گذشته
تاریخ انتشار : ۱۱ مهر ۱۳۹۸ در ۱۲:۰۸ ب.ظ
 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با تاکید بر اینکه زعفرانکاران نباید اسیر تبلیغات و جوسازی دلالان شوند، افزود: جای تاسف است که می شنویم کسانی که امروز منافعشان از ایجاد بورس زعفران به خطر افتاده، می گویند کاری می کنیم سازمان تعاون روستایی زعفران حاصل از خرید توافقی را به دریا بریزد و یا روز دیگر ادعا می کنند که کاری می کنیم بورس زعفران موفق نشود.

به گزارش خبرنگار تابان تربت، محمدرضا اورانی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی صبح امروز در نشست هم اندیشی زعفران که در سالن اجتماعات فرمانداری تربت حیدریه برگزار شد، اظهار کرد: بورس زعفران و شفاف سازی هم برای کشاورز، هم برای واسطه ها و هم برای تاجری که می خواهد یک نگاه منطقی به بازار داشته باشد، روشی نوین و مفید می باشد و لذا خطاب به کسانی که از عملکرد بورس انتقاد دارند، می گوییم شما چه سابقه خوبی از زعفران قبل از اینکه بورس زعفران ایجاد شود، در ذهن تان دارید؟

وی با بیان اینکه تعریف و برنامه ما از زعفران دربرگیری منافع ملی حاصل از تولید و صادرات آن می باشد و نه نفع یک گروه خاص، گفت: قبل از بورس هیچ سابقه درخشانی از زعفران در ایران به چشم نمی خورد و در عین حال ادعا نداریم با ورود بورس تمام مشکلات زعفران کاران را توانستیم برطرف کنیم.

اورانی با تاکید بر اینکه زعفرانکاران نباید اسیر تبلیغات و جوسازی دلالان شوند، افزود: جای تاسف است که می شنویم کسانی که امروز منافعشان از ایجاد بورس زعفران به خطر افتاده، می گویند کاری می کنیم سازمان تعاون روستایی زعفران حاصل از خرید توافقی را به دریا بریزد و یا روز دیگر ادعا می کنند که کاری می کنیم بورس زعفران موفق نشود.

رئیس سازمان جهان کشاورزی خراسان رضوی به ظرفیت های علمی و تحصیل کرده تولید کنندگان زعفران اشاره کرد و گفت: پیشنهاد می کنیم نخست شهرستان هایی که دست‌ اندرکار زعفران هستند، زعفران کاران تحصیل کرده یا فرزندان تحصیلکرده آن ها را شناسایی و برای این افراد کارگاه های آموزشی آشنایی با ادبیات و الفبای بورس را دایر کنید زیرا با این شیوه قادر خواهیم بود زعفرانکاران را به سلاح علم روز تجهیز و در نتیجه قادر شویم از این ظرفیت جدید یعنی بورس کالایی زعفران به نحو مطلوب استفاده کنیم.

وی بیان کرد: بر اساس آمار گمرک، میزان صادرات پارسال زعفران ۲۸۱ تن بود و در نیمه نخست امسال نیز ۷۸ تن صادرات زعفران داشتیم و اگر ما این 2 رقم را کنار هم بگذاریم و با میزان تولید زعفران مقایسه کنیم، در واقع زعفرانی نباید موجود باشد.

اورانی تاکید کرد: اگر سطح زیر کشت ۱۱۴ هزار هکتار زعفران در کشور را ملاک بگیریم، ۹۰ هزار هکتار به خراسان رضوی و ۱۵ هزار هکتار هم به خراسان جنوبی اختصاص دارد و از این روی با همه تبلیغات غیرواقعی که می گویند: اینک زعفران در همه جای کشور کشت شده، از این عدد فقط ۹ هزار هکتار باقی می ماند که حدود 6 هزار هکتار آن در خراسان شمالی کشت می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی به این نکته مهم نیز اشاره کرد و افزود: اگر زعفران تا چند سال پیش صرفا به عنوان یک ادویه به جهان صادر می شد، امروز از مرز ادویه و طعم دهنده غذا گذشته و به عنوان یک دارو مطرح و صادر می شود و این یعنی یک ارزش افزوده جدید که ایجاد شده است.

وی بیان کرد: حالا ما این میزان ۴۰۰ تن تولید را اگر به جمعیت جهان تقسیم کنیم، باید دنبال ظرفیت‌های تولید جدید برویم و لذا تولیدکننده ما باید نگاهش به بازارهای بیرون باشد و خود را محدود به مصرف داخلی نکند.

79 درصد نیروی کار تربت حیدریه در گستره 90 هزار هکتاری زمینهای کشاورزی و باغی این شهرستان به کشاورزی اشتغال دارند.

بخش کشاورزی تربت حیدریه با تولید 37 نوع محصول زراعی و 31 نوع محصول باغی به ترتیب رتبه های پنجم و سوم را از این نظر در خراسان رضوی دارد.

یکی از شاخص ترین محصولات این شهرستان که در ایران و جهان رتبه نخست را به خود اختصاص داده، زعفران می باشد، که از مجموع 70 هزار هکتار اراضی زیر کشت زعفران استان خراسان رضوی، 21 هزار هکتار آن به تربت حیدریه و زاوه اختصاص دارد.

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
شوراهای آموزش و پرورش هیچ نقشی در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها ندارند هفته فیلم و عکس تربت حیدریه به کار خود پایان داد لزوم ترسیم‌ نقشه راه ورود سرمایه‌گذاران به تربت حیدریه/ مدیریت شهری نیاز به مشارکت شرکت‌های خصوصی دارد تاکید فرماندار تربت حیدریه بر تشکیل صندوق های سرمایه گذاری کشاورزی اهدای ۳۵ سری جهیزیه به نوعروسان نیازمند تربت حیدریه محور حیاتی تربت حیدریه به مشهد نیازمند نگاه ویژه مسئولان است/احصاء نقاط ضعف و قدرت در مواجه با بحران های مختلف الزامی است آمریکایی ها اعتراف کردند تروریست هستند/پادوهای آمریکا و جنتلمن های پشت میز مذاکره همان تروریست های فرودگاه بغداد هستند خیریه سلامت محکم در تربت حیدریه آغاز به کار کرد رها سازی ۳۰۰ خودروی گرفتار برف و کولاک در تربت حیدریه چهارمین جشنواره فرهنگی هنری قرآنی خاتون خورشید در خراسان رضوی برگزار می شود مطالبه تربتی‌ها برای اتصال منازل به شبکه فاضلاب شهری/ بخش خصوصی به وعده‌اش عمل نکرد محور مقاومت منافع آمریکا را به خطر انداخته است/دشمن با عملیات روانی در فضای مجازی به دنبال شکاف بین مردم و مسئولان است