بدون نظر
 
رییس میراث فرهنگی تربت حیدریه:
روستای گردشگری بسک تربت حیدریه ثبت جهانی می شود
تاریخ انتشار : ۲۰ دی ۱۳۹۷ در ۱۰:۱۰ ق.ظ
 
رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تربت حیدریه گفت: بعد انتخاب روستای بسک تربت حیدریه به عنوان تنها روستای ملی صنایع دستی استان در مرداد امسال، اکنون به دنبال ثبت جهانی این روستا هستیم.

به گزارش تابان تربت، علی محمدی صبح امروز در جلسه بررسی راهکارهای ثبت جهانی روستای بسک افزود: مهمترین برنامه های درحال پیگیری، ایجاد زیرساخت های روستایی و گردشگری روستا و برگزاری دوره های آموزشی تکمیلی، است.

 

وی گفت: ایجاد خانه صنایع دستی ابریشم در روستا، راه اندازی کارگاه متمرکز فرآوری، تولید و آموزش از مرحله استحصال نخ تا بافت پارچه ابریشم (شامل نوغان داری، پیله کشی، سفیدگری، رنگرزی، ریسندگی و بافت پارچه)، ایجاد زیرساخت های خدماتی و رفاهی و گردشگری در روستای بسک برای جذب گردشگر، برطرف کردن مشکل بیمه هنرمندان و ایجاد موزه ابریشم در منطقه بایگ از پیشنهادات و برنامه ها اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در این زمینه است.

 

 

محمدی افزود: در همین راستا نشست های مختلف با مردم و ادارات مرتبط از جمله راهداری، برق و بنیاد مسکن برگزار و خوشبختانه استقبال بسیار خوبی نیز از این موضوع شده است.

 

وی با بیان اینکه ۹۵ درصد اهالی روستای ۳۴۲ نفری (۱۱۷خانواری) بسک از توابع بخش بایگ تربت حیدریه به شغل ابریشم کشی مشغول هستند و پیشتر به عنوان تنها روستای پاک استان از سوی استانداری خراسان رضوی معرفی شده بود، افزود: با ثبت جهانی روستای بسک، از ورود بی رویه نخ ابریشم جلوگیری خواهد شد و نیز مشمول قرار گرفتن در ردیف مشاغل سخت و زیان آور سازمان تأمین اجتماعی کشور، خواهد شد.

 

 

محمدی در خصوص مزیت های موجود این روستا همچنین گفت: روستای بسک علاوه بر آنکه دارای جاذبه های طبیعی و گردشگری متنوع است، تعداد ۹۲ چرخ ابریشم کشی در آن وجود دارد و با تولید ماهانه حدود ۹۰ کیلو نخ ابریشم در هر کارگاه، بیش از ۷۰ درصد ابریشم مصرفی کشور در منطقه بایگ تربت حیدریه انجام و حایز مقام نخست تولید ابریشم در کشور است.

 

وی یادآور شد: حفظ بیش از ۲۰۰ شغل مستقیم و غیرمستقیم در کلیه مراحل فرآوری ابریشم، جلوگیری از مهاجرت جوانان روستا به شهرها و ماندگاری جمعیت از نتایج و دستاوردهای این اتفاق مبارک است.

 

محمدی اظهار داشت: تامین مواد اولیه ابریشم مورد نیاز صنعت فرش کشور، خروج از حالت تک محصولی، کمک به صادرات غیرنفتی، ارز آوری و ممانعت از خروج ارز برای ورود ابریشم به کشور، از جمله مزایای مهم این صنعت در تربت حیدریه است.

 

تاکنون از مجموع ۲۰۰ اثر تاریخی و گردشگری شناسایی شده در سطح شهرستان، تعداد ۴۷ بنا و محوطه تاریخی و ۲ اثر معنوی و ناملموس در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
نظام الهی با ولایت مشروعیت پیدا می کند بقاع متبرکه مکانی برای تبیین و تقویت افکار و اندیشه اهل بیت(ع) است بلاتکلیفی کشتارگاه صنعتی تربت حیدریه تدوین سند چشم انداز پیشگیری از آسیب های اجتماعی تربت حیدریه شبکه های اجتماعی ضد ارزشی فروپاشی خانواده ها را هدف قرار داده اند تا پایان امسال چهار ورزشگاه به بهره برداری می رسد مجموعه ورزشی پنج هزار نفری تربت حیدریه به بهره برداری رسید تمام محاسبات جبهه استکبار پوشالی است روستای گردشگری بسک تربت حیدریه ثبت جهانی می شود تربت حیدریه ظرفیت مرکزیت اداره کل راه آهن شرق را دارد ۱۵۰۰ واحد مسکن مهر در تربت حیدریه فاقد متقاضی تعهد ۶۸ درصدی اشتغال در تربت حیدریه