بدون نظر
 
تابان تربت گزارش می دهد
روز نهم؛ حکایت زمستانی که بهار شد
تاریخ انتشار : ۰۹ دی ۱۳۹۶ در ۷:۳۰ ق.ظ
 
روز نهم دیماه سال 1357 مردم ولایتمدار و پیشتاز در انقلاب اسلامی تربت حیدریه با رهبری عالمان دینی خود 43 روز قبل از پیروزی انقلاب با تقدیم 10 شهید و تصرف شهربانی و ژاندارمری وقت و با پائین کشیدن مجسمه طاغوت ایادی رژیم پهلوی را از شهر بیرون راندند و زمام امور را به دست گرفتند.

به گزارش خبرنگار تابان تربت؛ نهضت انقلاب اسلامی که از سال ۱۳۴۲ با حرکت انقلابی امام خمینی(ره) آغاز شده بود پس از ۱۵ سال به اوج خود رسید و شهرهای کوچک و بزرگ ایران شاهد تظاهرات گسترده مردم در حمایت از این نهضت و اعتراض به رژیم ستم شاهی بود.

شهرستان تربت حیدریه نیز از این قاعده مستثنی نبود و جلسات متعدد و سخنرانی های روشنگرانه عالمان دینی همچون آیت الله امامی، آیت الله طباطبائی و حجت الاسلام سید حسن ربانی باعث شده بود تا مرد و زن، پیر و جوان همه منتظر یک اقدام خودجوش انقلابی شوند.

مسجد جامع و مسجد مرحوم فولاد بعنوان دو پایگاه انقلابیون همه روزه بعد از نماز ظهر و مغرب و عشا شاهد تجمع مومنین بود،  بطوریکه  اعلامیه های امام راحل و حرکت های انقلابی از این اماکن کلید می خورد.

صبح روز نهم دیماه بود که مردم انقلابی در مسجد جامع این شهر حاضر شده و تصمیم گرفته بودند تا در مرحله اول دو مجسمه رضاخان و محمدرضا پهلوی که در بانک سپه مرکزی مستقر شده بود را از بین ببرند و در ادامه به سمت میدان مجسمه که نماد طاغوت نصب شده، حرکت و آن را به زیر بکشند.
یکی از پیشکسوتان انقلاب اسلامی در تشریح این روز به خبرنگار ما گفت: مردم در میدان مرکزی حاضر شده بودند و ابتدا با هجوم به سمت بانک سپه مجسمه های دو ملعون پهلوی را شکستند که بلافاصله با تماس رییس بانک عوامل شهربانی حاضر و شروع به تیراندازی کردند.
اکبر مهرجو می افزاید: در همین حین یک تانک که در کنار خیابان مستقر بود توسط مردم به وسط خیابان آورده شد و همه انقلابیون در پشت آن سنگر گرفته و با راندن آن به سمت میدان مجسمه حرکت می کردند.
وی گفت: تیراندازی متعددی صورت گرفت شاید اغراق نباشد بگویم حداقل در این فاصله یک ساعته حدود ۱۰هزار تیر شلیک شده که منجر به زخمی و شهادت دهها تن شده بود.

دیگر پیشکسوت انقلاب در ادامه می گوید: در بین معترضین به سمت یک دستگاه کمپرسور شهرداری که نزدیک میدان مجسمه بود رفتم و این خودروی سنگین را بر عکس به سمت میدان مجسمه چرخانده و یک آجر روی پدال گاز گذاشتم و با بقیه مردم به سمت میدان حرکت کردیم.

کاظم جلیلی صفار افزود: به محض ورود کمپرسور به داخل میدان نرده ها شکسته شد و مردم همه در داخل میدان برای پائین کشیده مجسمه تجمع کردند، بطوریکه هر کس هر وسیله ای در دست داشت دریغ نکرد تا نماد طاغوت را از بین ببرند.
سرپرست هیئت محب الزهرا(س) در ادامه می افزاید: یک سیم بوکسل به گردن مجسمه انداختیم و آن را کشیدیم اما فقط مجسمه به حالت سرنگونی قرار گرفت اما نیفتاد در همین اوضاع و احوال بود که شهید مصطفی امامی با یک دستگاه هوابرش قصد سرنگونی مجسمه را داشت که در نهایت این حرکت به شهادت وی منجر شد اما تلاش مردم مجسمه طاغوت را به پائین کشاند.

 

همه این اقدامات باعث شد تا اولین نسیم انقلاب اسلامی پس از کنترل شهر در دی ماه ۱۳۵۷ در این خطه از ایران وزیدن بگیرد و پیام آزادی در فضای پر التهاب کشور از گنبد بلند مسجد جامع تربت حیدریه طنین انداز شود.

قائم مقام نماینده ولی فقیه در بنیاد مسکن که درآن زمان بعنوان عالم دینی این دیار حضور داشت، واقعه نهم دیماه ۵۷ تربت حیدریه را حاصل وحدت و تلاش و روشنگری عالمان دینی و اطاعت پذیری از ولایت فقیه عنوان کرد و از شهامت و شجاعت مردان و زنان این دیار بعنوان دومین شاخصه مهم این قیام یاد کرد.

حجت الاسلام محمدعلی رضایی افزود: این قیام باعث شد تا مردم با تقدیم ۱۰ شهید والامقام و بیرون راندن عوامل ساواک، زمام امور را بدست بگیرند و ۴۳ روز قبل از پیروزی انقلاب اسلامی شهر را از لوث رژیم ستم شاهی پاکسازی کنند.
پیشکسوتان و برخی از مردم تربت حیدریه در تاریخ ۱۳ تیرماه سال ۱۳۵۸ در دیداری صمیمانه به حضور رهبر کبیر انقلاب اسلامی امام خمینی(ره) شرف یاب شدند.

این حادثه بزرگ تاریخی به گونه ای بود که رهبر فرزانه انقلاب اسلام امام خامنه ای(مدظله العالی) با توجه به شناخت قبلی از شهرستان تربت حیدریه فرمودند: شما مردم تربت حیدریه در سایه وحدت بود که توانستید قبل از همه شهرهای کشور در این شهر دست ایادی رژیم پهلوی را در سال ۱۳۵۷ قطع کنید و خودتان شهرتان را اداره کنید.

مردم ولایتمدار تربت حیدریه  بار دیگر در ۹ دیماه سال ۸۸ و همزمان با سراسر کشور در حمایت از ولایت فقیه و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران حماسه دیگری را رقم زده و با حضور با شکوه خود در این روز جواب دندان شکنی به فتنه گران و دشمنان اسلام دادند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
«هلیا باغبانی» مشعلدار المپیک زمستانی۲۰۱۸ از تربت حیدریه مردم تربت حیدریه به دنبال یک وجب پارکینگ! حضرت زینب (س) اسوه صبر و ایثار است برگزاری نخستین المپیاد ورزش همگانی در تربت حیدریه مشکلات باید تفکیک شده و در کارگروههای تخصصی بررسی شود ادامه اجرای تبصره ۳ به صلاح مدیریت شهری نیست عبور اصلاح طلبان از دولت، بازی سیاسی و رسانه ای است/جریان اصلاحات انتخابات آینده را هدف قرار داده است دانشگاهها و مراکز آموزش عالی در شناسائی و رفع آسیب های اجتماعی حضور کم رنگ دارند عوامل پیروزی انقلاب اسلامی و آفاتی که این نهضت الهی را تهدید می کند انتقاد معاون برنامه ریزی فرماندار تربت حیدریه از حرکت لاک پشتی بانک ها در پرداخت تسهیلات بانکی وعده سرخرمن برای تسویه حساب زعفرانکاران درآمد ۱۳ هزار میلیارد تومانی خراسان رضوی از بخش کشاورزی/تنها راه نجات بخش کشاورزی تجمیع خرده مالکان و تشکیل شرکت های تعاونی است