بدون نظر
 
تابان تربت گزارش می دهد
روایت چهل سالگی ایران و مصر
تاریخ انتشار : ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ در ۱:۰۷ ب.ظ
 
نگاه به ایران و مصر حکایت گر مسیر متفاوتی است که این دو کشور در 40 سال گذشته طی کردند، ایران کشوری در مسیر استقلال و خودباوری و پیشرفت در حوزه های مختلف، اما مصر همپیمان آمریکا و غرب هنوز در تامین زیر ساخت های خود از قبیل؛ آب آشامیدنی، برق و گاز و خطوط جاده ای و ریلی و بسیاری از حوزه های مختلف ناتوان مانده است.

به گزارش تابان تربت؛ در شرایطی که ملت ایران در یک انقلاب بزرگ علیه آمریکا و طاغوت دست نشانده آماده می کرد رییس جمهور مصر در ییلاق رییس جمهور آمریکا در کمپ دیوید قرارداد صلح با اسرائیل را امضا کرد.

 

هنگامی که مردم ایران تاوان کوتاه کردن دست آمریکا از کشور را پس می دادند، مصر میزبان شاه مخلوع ایران بود و با راه دادن محمدرضا پهلوی به خاک خود عملا نشان داد می خواهد در نقطه مقابل انقلاب مردم ایران قرار بگیرد.

 

با ترور عنبر سادات، آمریکائی ها که نفوذ خود را در ایران از دست رفته دیدند حسنی مبارک را در مصر به قدرت رساندند، حالا چهل سال از انقلاب اسلامی ایران و قرار داد کمپ دیوید می گذرد، سالهای که مصر با همراهی آمریکا همان سیاست های زمان پهلوی در ایران را به تبعیت از آمریکا ادامه می داد و ملت ایران راه استقلال و حاکم شدن بر سرنوشت خود را بدون آمریکائی ها پیش گرفتند.

 

شاید شنیده باشیم رسانه های خارجی و برخی افراد در داخل کشور بارها گفته اند که چرا روی خدمات نظام اسلامی در ۴۰ سال گذشته تاکید داریم، چرا که اگر حکومت پهلوی ادامه می یافت همین خدمات کم و بیش نیز ارائه می شد.

 

در پاسخ به این سئوال مقایسه ای بین ایران و مصر در ۴۰ سال گذشته به لحاظ آمارهای بین المللی و پژوهشکده ها و مراکز تحقیقاتی مصر انجام دادیم، چرا که مصر شبیه ترین حکومت به پهلوی در منطقه است که در این چهل سال حاکمان این کشور همپیمانان آمریکا و غرب بودند

 

قبل از مقایسه خوب است بدانیم جمعیت فعلی مصر ۱۰۰ میلیون نفر و در ایران ۸۰ میلیون نفراست و این در حالی است که وسعت خاک ایران یک میلیون ۶۴۰ هزار کیلومتر متر مربع و مصر نیز یک میلیون کیلومتر مربع وسعت دارد.

 

از منظر قدمت تاریخی و موقعیت ژئوپولوتیکی و جغرافیایی و دسترسی به آب های بین المللی هر دو کشور تقریبا در یک موقعیت یکسان قرار دارند.

 

زیر ساخت ها و حامل های انرژی

بر اساس آمار واحد های اقتصادی اروپا، بیش از ۶۰ درصد مردم مصر از فقدان زیر ساخت ها نظیر شبکه آب آشامیدنی، برق مداوم و شبکه های تامین انرژی رنج می برند و این در شرایطی است که مصر از نظر منابع سوخت های فسیلی نظیر میدان قول پیکر ظهر از هر کشوری قوی تر است اما همچنان در تامین انرژی مشکل دارد.

 

این درشرایطی است که از بعد انقلاب اسلامی، ایران تا به امروز خطوط لوله کشی گاز در ایران با ضریب نفوذ بالای ۹۰ درصد، دومین شبکه گازی جهان را به خود اختصاص داده و از نظر تامین برق و صنعت سد سازی  بعنوان سومین کشور جهان معرفی شده که ۱۰۰ درصد شهرها و روستاهای بالای ۲۰ خانوار به شبکه برق متصل شدند.

 

نظام آموزشی

از لحاظ نظام آموزشی شرایط دو کشور قابل مقایسه نیست و ایران از بعد انقلاب اسلامی جزء برترین کشورهای علمی دنیا و منطقه مطرح است اما مردم مصر با مشکلات عدیده ای در نظام آموزشی مواجه هستند و جوانان مصری برای ادامه تحصیل نیز مشکل دارند و مراکز دانشگاهی در آنجا نیز کم است.

 

طبق آمارهای بین المللی دانشگاه قاهره مصر که بهترین دانشگاه این کشور است رتبه ۴۵۰ در دنیا دارد و این در حالی است که بیش از ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در دانشگاههای ایران مشغول به تحصیل اند و دو دانشگاه ایران در رتبه ۱۰۰ دنیا قرار دارند.

 

همچنین ایران در پیشرفته ترین علوم جهان نظیر؛ هسته ای، پزشکی، نانو، لیزر و علوم فضایی جز ۱۰ کشور برتر جهان است اما مصر در هیچکدام از این علوم حرفی برای گفتن ندارد، لذا فقدان نظام آموزشی عالی برای اماده سازی جوانان در مسیر ورود به بازار کار از ضعف های ۴۰ ساله مصر بشمار می رود.

 

زیر ساخت های جاده ای، ریلی و هوایی

مصر کمبود های زیادی در زمینه راههای ارتباطی جاده ای و ریلی دارد و کشوری با این وسعت تنها ۴۷ هزار کیلومترجاده و ۹ هزار کیلومتر راه آهن و تنها ۳۰ فرودگاه دارد.

 

این در شرایطی است که در ایران ۲۰۰ هزار کیلومتر راه ارتباطی جاده ای وجود دارد که ۱۵۰ هزار کیلومتر آن بعد انقلاب احداث شده است و در صنعت خطوط ریلی نیز ۱۳ هزار کیلومتر راه آهن دارد که بعد از انقلاب ۳ برابر شده است.

 

ایران هم اکنون ۹۵ فرودگاه دارد که از ابتدای انقلاب تا کنون ۵ برابر شده است و این در حالی است که صنعت هوایی ایران در تمامی این چهار دهه تحریم بوده است.

 

صنعت فولاد

مصر در حال حاضر سالانه ۵ میلیون تن فولاد تولید می کند و در رتبه ۲۷ جهان قرار دارد اما ایران با ظرفیت تولید سالانه ۳۳ میلیون تن فولاد در رتبه ۱۳ تولید کننده فولاد جهان قرار گرفته است.

 

امروزه بر اساس گزارش مرکز آمار مصر که در ژوئن ۲۰۱۶ منتشر شد نزدیک به ۲۵ میلیون مصری زیر خط فقر زندگی می کنند، آمارهای سازمانهای غذا و فاو نشان می دهد ۱۷ درصد مردم مصر سوء تغذیه دارند

 

کشاورزی

از منظر کشاورزی می توان تولید گندم را بعنوان شاخصی برای مقایسه دو کشور در نظر گرفت، در مصر از هر یک میلیون هکتار زمین زیر کشت حدود ۹۰۰ هزار تن گندم برداشت می شود که نسبت به استانداردهای جهانی بسیار پائین است و با واردات سالانه ۱۱ میلیارد دلار گندم بزرگترین وارد کننده گندم در آفریقاست.

 

این در حالی است که به دلیل پیشرفت های فن آورانه، ایران توشانسته با تولید ۲٫۲ میلیون تن گندم در هر یک میلیون هکتار کشور را از واردات این محصول استراتژیک بی نیاز کند و به خودکفایی برسد.

 

از نظر ضریب اینترنت که نفوذ اینترنت در مصر حدود ۴۴ درصد است و از جمعیت ۱۰۰ میلیونی آن فقط ۳۲ میلیون نفر به اینترنت تلفن همراه دسترسی دارند اما ضریب نفوذ اینترنت در ایران به ۸۹ درصد رسیده و ۵۳ میلیون نفر از جمعیت ۸۰ میلیونی ایران به خدمات اینترنت بر روی تلفن همراه دسترسی دارند.

 

در نگاه کلی مصر بدهکارترین کشور جهان است و آخرین آمار بانک جهانی در سال ۲۰۱۸ مصر ۸۸٫۲ میلیارد دلار بدهی دارد که نسبت این بدهی به تولید ناخالصی این کشور بیش از ۱۲۳ درصد است که این در حالی است که ایران حدود ۱۰ میلیارد دلار بدهی خارجی دارد و نسبت آن با تولید ناخالص داخلی تنها ۲٫۵ درصد است.

 

آنچه که تاالان بررسی شد مقایشه دو کشور ایران و مصر بر اساس آمارهای رسمی و بین المللی است، نگاه به ایران و مصر حکایت گر مسیر متفاوتی است که این دو کشور در ۴۰ سال گذشته طی کردند، ایران کشوری در مسیر استقلال و خودباوری و پیشرفت در حوزه های مختلف، اما مصر همپیمان آمریکا و غرب هنوز در تامین زیر ساخت های خود از قبیل؛ آب آشامیدنی، برق و گاز و خطوط جاده ای و ریلی ناتوان مانده است.

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
حریم ها جا به جا شده اند/اگر آبی سرازیر شود آتش خواهیم گرفت!؟ اقتدار نظامی از ابعاد مهم انتظار فرج است/دشمن از نفوذ تفکر انقلاب اسلامی به هراس افتاده است طرح «جهاد همبستگی ملی» ظرفیتی برای تسریع در حل مشکلات سیل زدگان کشور است روستای ده منار بخش کدکن تربت حیدریه تخلیه شد/کارشناسان کشاورزی برای بررسی میزان خسارت به منطفه اعزام می شوند افزایش ۴ درصدی مصرف گاز سی ان جی در منطقه تربت حیدریه محور کدکن به رباط سنگ همچنان مسدود است/میزان بارش باران در کدکن به ۵۵ میلمتر رسید مدعیان دروغین حقوق بشر فجیع ترین اقدامات بین المللی را مرتکب می شوند/اقدام رییس جمهور آمریکا در تروریست خواندن سپاه در راستای تبلیغات انتخاباتی برای صهیونیست ها بود مبنای حرکت سپاه ولایت محوری و خدمت مجاهدانه به مردم است ۲۰ میلیارد ریال تخلف صنفی در تربت حیدریه ثبت شد رژیم آمریکا بزرگترین تروریست دولتی است/آمریکا در تسخیر خاکریز جبهه مقاومت ناکام ماند سپاه مظهر اقتدار حهان اسلام است/تفکر سپاه و بسیج بر محور مقاومت سایه انداخته است آمریکا سیلی سختی از سپاه خورده است/سپاه نیروی مردمی و بر آمده از قانون اساسی است