بدون نظر
 
تابان تربت گزارش می دهد
راه اندازی گرمخانه بانوان در تربت حیدریه معطل مکان
تاریخ انتشار : ۰۷ آذر ۱۳۹۷ در ۱۱:۰۵ ق.ظ
 
در آستانه فصل سرما و در شرایطی که سازمان بهزیستی همه شرایط و امکانات را برای ساماندهی بانوان کارتن خواب فراهم کرده اما انگار این ساماندهی همچنان معطل واگذاری یک مکان است.

به گزارش خبرنگار تابان تربت، همه ساله با آغاز فصل سرما در اویل آذرماه عده ای از بی سرپناهان سطح شهر تربت حیدریه با کارتن خوابی در حاشیه شهر وضعیت نابسامانی را بوجود می آوردند که علاوه بر ناامنی به لحاظ بهداشتی و درمانی خطراتی را برای افراد ساکن و مجاور پدیدار کرده بودند.

 

شب های سرد پاییز و زمستان آنقدر برای این بی سرپناهان طولانی می گذرد که علاوه بر سوز سرما، زور گرسنگی هم به آنها فشار می آورد تا جائی که شب تا صبح راه می روند و چشمان خود را به افقی خیره کردند تا در طلوعی دوباره خود را در انوار خورشید گرم کنند و منتظر کمک رهگذرانی شوند تا اندکی از زور گرسنگی شان بکاهند.

 

حدود چهار سال پیش همزمان با آغاز فصل سرما به‌دنبال مشاهده‌ وضعیت نابسامان و دلخراش بی‌خانمان‌ها و کارتن‌خواب‌های شهرتربت حیدریه حرکتی خودجوش و مردمی برای کمک و مطالبه‌ گری راه‌اندازی گرمخانه برای آنها کلیدخورد.

 

بعد از پیگیری‌های فراوان بالاخره از سوی برخی مسئولان شهرستان جلساتی برای بررسی این مسئله و ساماندهی کارتن خوابها تشکیل شد اما در مدت سه سال تمام برنامه ها در یک بروکراسی ادارای و بین جلسات رد و بدل می شد و  و تنها سوز سرمای فصل زمستان سهم کارتن خواب های تربت حیدریه بود.

 

سال گذشته پس از انتشار گزارشی از وضعیت نابسامان کارتن خواب های سطح شهر تربت حیدریه و هشدار نسبت به وضع موجود در یک کمپین رسانه ای و مردمی مسوولان آستین همت را بالا زدند و پس از سه سال جلسات متعدد بلاخره گرمخانه ای را برای بی سرپناهان راه اندازی کردند.

با پیگیری های مسوولان ارشد شهرستان و شهرداری مکانی در ابتدای ضلع شرقی ورودی جاده تربت حیدریه به مشهد ساماندهی و تجهیز شد تا شب های سرد زمستان این شهر دیگر شاهد کارتن خوابی بی سرپناهان در سوز سرما نباشد.

 

اما امسال در آستانه فصل زمستان قرار گرفتیم و هرچند در این چند روز گذشته شب های سرد پائیز همراه کارتن خواب های تربت حیدریه بود اما اصل سرما در راه است و آنچه که مسلم است برای کارتن خواب ها هنوز سرپناهی تهیه نشده است.

گرمخانه تربت حیدریه بدون روتوش!

در سفر یک روزه ۱۳ تیر امسال رییس سازمان بهزیستی به منطقه تربت حیدریه مجوز و اعتبارات لازم برای راه اندازی (شیلتر=shelter) برای بانوان کارتن خواب  تصویب شد تا در فصل سرد زمستان ساماندهی شوند.

 

مجوز این مرکز در سطح کشور فقط به مراکز استان داده می شد و با همت مسئولان شهرستان مؤافقت احداث shelter در سفر رئیس سازمان بهزیستی کشور برای تربت حیدریه اخذ شد

 

در ادامه این روند نیز عطف به نگاه نسبتاً مثبت مدیریت شهرستان نسبت به ساماندهی جمعیت کارتن خواب ها  مدیریت دغدغه مند بهزیستی و معاونت سیاسی، اجتماعی فرمانداری با نگاه ویژه ای به دنبال احداث دو سرپناه برای کارتن خواب های شهرستان تربت حیدریه هستند.

 

در این راستا و در جلسه شورای اجتماعی شهرستان، ساماندهی بانوان کارتن خواب به عهده بهزیستی و مردان نیز به شهرداری واگذار شد تا در آستانه فصل سرما دیگر شاهد هیچ کارتن خوابی در این شهرستان نباشیم.

 

راه اندازی گرمخانه بانوان در تربت حیدریه معطل یک مکان

 

رییس اداره بهزستی تربت حیدریه در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: در سفر یک روزه انوشیروان محسنی بند پی رییس سازمان بهزیستی به تربت حیدریه در ۱۳ تیر امسال مجوز و اعتبار لازم برای راه اندازی مرکز shelter  اخذ شد و برای مدیریت این مکان یک نفر نیرو گزینش و اموزش های لازم را نیز طی کرده است.

 

زهره اقبال نیا افزود: امکانات و اعتبار مورد نیاز برای راه اندازی گرمخانه جذب شده و فقط معطل یک مکان مورد تائید نظام مهندسی هستیم تا هر چه زودتر بتوانیم بانوان کارتن خواب را نیز ساماندهی کنیم.

 

وی خاطر نشان کرد: تاکنون یک مکان برای راه اندازی گرمخانه در نظر گرفتیم اما به جهت اینکه سقف آن از چوب است به لحاظ نظام مهندسی فاقد ایمنی است و از آن نیز صرف نظر کردیم.

 

بهر حال این همت مدیران شهری را می طلبد که برای راه اندازی گرمخانه بانوان یک مکان مورد تائید در اختیار بهزیستی قرار داده تا هر چه سریعتر نسبت به ساماندهی بانوان کارت خواب که حدود ۳۰ نفر هستند اقدام شود.

 

گرمخانه مردان در پارک شهید خاکسار در نظر گرفته شده است

مدیر خدمات شهری شهرداری تربت حیدریه در خصوص راه اندازی مکانی برای ساماندهی مردان کارتن خواب اظهار داشت: اصل ساماندهی کارتن خواب ها بر اساس افراد بی سرپناه برنامه ریزی شده اما متاسفانه هم سال گذشته و هم امسال نیز اغلب افرادی که به گرمخانه ها مراجعه می کنند اعتیاد شدید به مواد مخدر دارند و ما نیز به ناچار آنها را ساماندهی می کنیم.

 

مهدی علیان گفت: امسال دو مکان در حاشیه شهر در حال راه اندازی بود اما به جهت اینکه مردم اطراف نسبت به راه اندازی آن اعتراض داشتند تصمیم گرفتیم امسال ساماندهی مردان کارتن خواب به مکانی در پارک شهید خاکسار منتقل شود.

 

وی افزود: این مکان در پارک شهید خاکسار آماده است و طبق برنامه ای که اعلام شده تا چند روز آینده کار ساماندهی مردان کارتن خواب را نیز آغاز خواهیم کرد.

 

برخی کارتن خوابها ار ترس قانون به گرمخانه نمی روند

اما آنچه که پس از راه اندازی این گرمخانه ها احصا شده هراس از حضور در این گرمخانه است که عده ای گمان می کنند این سرپناه مکانی برای جمع آوری و دستگیری آنان توسط قانون است و لذا ترجیح می دهند به کارتن خوابی خود در حاشیه شهر ادامه دهند.

 

دومین و شاید مهمترین مساله احصا شده بحث درمان این افراد است و بی تعارف ممکن است عده ای از این افراد به انواع مواد مخدر اعتیاد داشته باشند و اگر نهادی بتواند با کمک بخش خصوصی نسبت به راه اندازی مرکز بازپروری نوین اقدام کند علاوه بر برگشت این افراد به آغوش خانواده بخشی از آسیب های اجتماعی در این بخش کاهش یابد.

 

انتهای پیام/

 

 

 

 

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
آغاز دوره باز آموزی طرح نوروزی جنوب خراسان رضوی در تربت حیدریه بالغ بر چهار هزار نجاتگر در طرح نوروزی خراسان رضوی حضور دارند فعالیت های ستاد خدمات سفر بر قابلیت های گردشگری روستایی متمرکز شده است حرکت در گام دوم انقلاب نیازمند ولایت پذیری است/هرکس پای ولایت می ایستد باید هزینه بدهد اقتدار امروز جبهه مقاومت مرهون بصیرت امت اسلامی و خون مطهر شهداست/مادران شهدا پرچمداران معرفت و بصیرت مجموعه عکس نوشته بیانات مهم رهبر معظم انقلاب در دیدار با مردم آذربایجان شرقی حملات تروریستی اخیر ناشی از ناکامی دشمن بود/نظام باید راهبرد دفاعی خود را به استراتژی پیشگیرانه تغییر دهد/بیانیه گام دوم انقلاب رهبری راهبردی عملیاتی نسبت به آینده انقلاب است آغاز مسابقات فوتبال قهرمانی زیر ۱۷ سال کشور در تربت حیدریه پایان رقابتهای سنگ نوردی خراسان رضوی در تربت حیدریه حضور حماسی ملت ایران در ۲۲ بهمن دشمنان انقلاب را ناامید کرد/حملات تروریستی حاکی از ضعف دشمنان و عصبانیت از نظام اسلامی است دست های آلوده آمریکا و همپیمانانش در حمله تروریستی شرق کشور دخیل است/داعیه داران مبارزه با تروریسم میزبان تروریست ها هستند بزرگترین واحدفراوری زعفران خاورمیانه در تربت حیدریه بلااستفاده مانده است