بدون نظر
 
با پیگیری رسانه ها اتفاق افتاد؛
راه اندازی دومین مرکز نگهداری معتادان متجاهر خراسان رضوی در تربت حیدریه
تاریخ انتشار : ۱۱ بهمن ۱۳۹۹ در ۸:۴۴ ق.ظ
 
بلاخره پس از پیگیری رسانه ها و کش و قوس های فراوان و وعده وعیدها، دومین مرکز نگهداری معتادان متجاهر خراسان رضوی در شهرستان تربت حیدریه راه اندازی شد.

به گزارش تابان تربت؛ سالهاست که پدیده معتادان متجاهر و کارتن خواب ها و زباله گردها تبدیل به معضلی اساسی و مطالبه‌ای از مسؤولان بود تا برای این وضعیت در شهر چاره ای بیندیشند.

تجربه‌ موفق ساماندهی کارتن خواب ها در تربت حیدریه باز می گردد به زمستان ۹۶ که به همت جمعی از جوانان فعال شهرستان، تحت عنوان جمعیت مردم نهاد جهادگران دیار خورشید به صورت مردمی انجام گرفت.

کاری مردمی با همراهی مدیران وقت

محمدحسن صادق پور؛ دبیر این سازمان مردم نهاد در این خصوص اظهار داشت: در آن سال به همت خیرین و جوانان انقلابی شهرستان توانستیم به طور متوسط ۷۰ نفر کارتن خواب زن و مرد را در هر شب، نگهداری و سامان دهی کنیم که غالب اتفاقات به صورت مردمی و خیریه رغم خورد.

وی تصریح کرد: نباید نگاه ویژه فرماندار وقت، نماینده مجلس و ریاست اداره بهزیستی را در به نتیجه رسیدن این اتفاق نادیده گرفت، بخصوص اینکه آقای موهبتی نگاهی انسانی به این جامعه آسیب دیده داشت.

دبیر جمعیت مردم نهاد جهادگران دیار خورشید بیان کرد: فعالیت های مجموعه ما در سال ۹۶ منجر به اخذ مجوز رسمی پناهگاه (شلتر) در سال ۹۷ شد که متاسفانه علی رغم پیگیری های مجموعه و صاحبان مجوز،حمایتی از سوی فرمانداری و سایر دستگاه ها صورت نپذیرفت و نهایتاً این مجوز از شهرستان تربت حیدریه سلب شد.

از سال ۹۶ همزمان با راه اندازی گرماخانه و پیگیری مرکز شلتر، راه اندازی کمپ ماده ۱۶ از اولویت های شورای مبارزه با مواد مخدر شهرستان قرار گرفته بود و نهایتا در سال ۹۹ مجوز نهایی آن توسط وزارت کشور صادر شد.

پس از کش و قوس های فراوان در گزارشی با عنوان کارتن خواب‌های تربت حیدریه همچنان منتظر سرپناه در این رسانه از بدقولی فرماندار تربت حیدریه که پیشتر خبر از راه اندازی کمپ در اول دی را داده بود، علی رستمی به مشهد رفت و در دیداری با صالحی رئیس شورای هماهنگی ستاد مبارزه با مواد مخدر استان از راه اندازی کمپ ماده ۱۶ تا اول دی خبر داد؛ قولی که با تاخیر ۳۵ روزه، بالاخره ۵ بهمن عملیاتی شد.

کمپ ماده ۱۶ در قالب تفاهم چندین اداره

زهره اقبال نیا، رئیس اداره بهزیستی شهرستان تربت حیدریه به خبرنگار ما گفت: در قالب تفاهم نامه چهارجانبه همکاری که فرمانداری تربت حیدریه، دانشگاه علوم پزشکی، بهزیستی و شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر پای آن را امضا کرده اند به لطف خدا و کمک مسئولان استانی و شهرستانی بالاخره کمپ راه اندازی شد.

وی می‌ افزاید: برای سامان دهی و نگهداری معتادان متجاهر، کمپ ماده ۱۶ در تربت حیدریه به مساحت 2 هزار متر مربع در خارج از محدوده شهری و در مجاورت یک جاده روستایی منتهی به شهر بایگ راه اندازی شد.

وی از همکاری نهادها و دستگاه های اجرایی تشکر می کند و می گوید: با همیاری ادارات توانستیم تجهیزاتی از بیمارستان تامین اجتماعی، ۲۰۰ عدد تست کرونا و ۲۰۰ عدد تست اچ آی وی از دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه برای این کمپ تامین کنیم.

اقبال نیا خاطر نشان می‌کند: در این کمپ ۱۰ نفر مشغول کار هستند و راه اندازی آن به غیر از کمک هایی که به صورت مالی شده، حدود چهار میلیارد ریال برای متولی این کمپ هزینه داشته است.

وی می‌ افزاید: اقلامی مثل ۱۰۰ پتو، ۷۰ تخت و چهار بخاری برای گرمایش به همت نهادهایی چون سازمان عتبات عالیات، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه فرهنگیان، دانشگاه دولتی، دانشگاه علوم پزشکی، سپاه پاسداران، ارتش و سازمان تبلیغات اسلامی تامین شده است.

۹۸ نفر پذیرش شده اند

رئیس بهزیستی تربت حیدریه تصریح کرد: تاکنون ۹۸ نفر از معتادان متجاهر پذیرش شده اند و برای هر فرد پذیرش شده روزانه مبلغ ۲۷ هزار تومان پیش بینی شده که نصف آن را فرمانداری و نصف دیگر را ستاد مبارزه با مواد مخدر استان تامین خواهند کرد.

گفتنی است ظرفیت این مرکز هم اکنون۱۳۰ نفر است اما تعداد کارتن خواب ها و معتادان متجاهر براساس مشاهدات و آمار غیر رسمی بیشتر از ۴۰۰ نفر برآورد می شود.

پزشک و مسئول فنی کمپ ماده ۱۶ تربت حیدریه می گوید: افراد مورد پذیرش از سطح شهر جمع آوری می شوند و به این کمپ می آیند. به محض ورود معاینه پزشکی می شوند و تب سنجی انجام می شود.

سید مهدی هومان بهشتی گفت: تفاوت ماده ۱۶ با ماده ۱۵ در این است که به بیماران دارو (متادون:مسکن قوی و ماده مخدر صنعتی)داده می شود و بیماران از آرامش نسبی بیشتری برخوردارند.

وی افزود: طول درمان این بیماران با آرامش نسبی طی می شود و بعد از آن کلاس های آموزشی و روان شناسی در طول سه ماه برگزار و این مدت بر اساس تشخیص مرکز قابل تمدید است و تا شش ماه می تواند ادامه داشته باشد.

هومان بهشتی در پاسخ به تفاوت میزان دوز مصرف هر معتاد می‌گوید: ما به همه بیماران متقاضی با درنظرگرفتن دوز پایین هر روز متادون می دهیم و در روزهای آینده بررسی می شود که در طول شب اگر بیمار ابراز کند و بی قراری و عوارضی داشته باشد دوز متادون را افزایش می دهیم.

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

!!تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
شناسایی ۶ بیمار مشکوک به کرونای جهش یافته در تربت حیدریه درتعظیم شعائرمذهبی اقتضای زمان را درنظر بگیریم راویان دفاع ‌مقدس ذخیره نظام هستند سوء مدیریت جهاد کشاورزی کمبود مقطعی مرغ را رقم زد سند چشم‌انداز توسعه دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه نویدبخش تحول در حوزه آموزش است تولید ۳۲۱ تن ماهیان سردآبی و گرمابی در شهرستان تربت حیدریه ارتقاء مسیر جاده ای تربت حیدریه به نیشابور باعث توسعه اقتصادی منطقه می شود زمین دانشگاه فرهنگیان تربت ‌حیدریه در انتظار ردیف اعتبارات مصوب ملی است معرفی نشریه بخارا در کتابخانه شهید بهشتی تربت حیدریه آغاز مرحله دوم واکسیناسیون علیه کرونا در تربت حیدریه ششمین جشنواره ملی عکس زعفران برگزیدگان خود را شناخت تولید ۳۲۰هزار قطعه ماهیان زینتی در شهرستان تربت حیدریه