بدون نظر
 
تابان تربت گزارش می دهد؛
دکل های مخابراتی که شهروندان تربت حیدریه را نگران کرده است
تاریخ انتشار : ۲۴ خرداد ۱۳۹۹ در ۸:۲۳ ق.ظ
 
نصب دکل های متعدد مخابراتی در محله های مختلف شهر تربت حیدریه دغدغه و نگرانی های زیادی برای ساکنین بوجود آورده که علاوه بر خطرات ناشی از تشعشعات آن بحث ایمنی و رعایت قوانین هم مزید بر علت شده است.

به گزارش خبرنگار تابان تربت؛ افزایش چشمگیر مشترکان تلفن همراه در سال های اخیر، افزایش شمار ایستگاه های آنتن موبایل در مناطق مسکونی را به امری اجتناب ناپذیر و اجباری تبدیل کرده است، اما این امر با توجه به امواجی که این آنتن ها ساطع می کنند، نگرانی هایی از حیث خطرساز بودن این امواج پدید آورده است.

گزارش‌های علمی حاکی از آن است که تلفن‌های همراه یکی از منابع اصلی تولید امواج الکترومغناطیسی هستند و دانشمندان بر این عقیده‌اند که استفاده از این وسیله ارتباطی و همچنین قرار گرفتن در میدان مغناطیسی دکل‌های مخابراتی می‌تواند اثرات مخربی بر سلامت انسان داشته باشد.

احتمالا شما هم از خطرات آنتن های مخابراتی بسیار شنیده اید، BTS ها همان ایستگاه فرستنده و  گیرنده‌ ای هستند که در نقاط مختلف شهر و  جاده ها نصب شده و به کمک شبکه‌ سلولی آنها، آنتن‌دهی صورت می‌گیرد و در این جا سوالی که مطرح است این است که آیا این امواج برای بدن و سلامتی اثر سوئی دارند یا خیر؟‌

دغدغه شهروندان تربتی از نصب دکل های متعدد مخابرات

نصب دکل های متعدد مخابراتی در محله های مختلف شهر تربت حیدریه دغدغه و نگرانی های زیادی برای ساکنین بوجود آورده که علاوه بر خطرات ناشی از تشعشعات آن بحث ایمنی و رعایت قوانین هم مزید بر علت شده است.

جمعی از مردم محله هاشمیه در محدوده میدان امام حسین علیه السلام در پیامی مردمی با ابراز نگرانی از دکل در حال نصب در این محل نوشته اند، از زمانی که زمزمه نصب آنتن در چند قدمی خانه های ما شنیده شده به هر دری زدیم تا صدای ما را بشنوند و این خیال ناصواب و خطرناک را از سر دور کنند، اما هیچ فایده ای نداشت. بارها گفتیم که در این خانه ها بعضا بیمارانی زندگی می کنند که جان بی دفاعشان طاقت امواج سهمگین این آنتن ها را در چند قدمی شان ندارد، اما ظاهرا گوشی برای شنیدن نیست.

شهروندان معترض می‌گویند: در شرایطی که ساخت یک دیوار کوچک در سطح شهر نیازمند مجوز از شهرداری است چگونه یک دکل مخابراتی که دارای اثرات بسیار خطرناکی برای سلامت مردم دارد در این محله مسکونی احداث می‌شود.

یکی از شهروندان در این خصوص به خبرنگار ما گفت: نصب دکل مخابراتی در محله هاشمیه در یک منزل مسکونی و در یک کوچه بن بست که چهار اطراف آن را منازل مسکونی یک تا چند طبقه قرار گرفته علاوه بر خطرات ناشی از تشعشعات، مشکلات دیگری را هم بوجود اورده است.

وی می افزاید: زیر ساخت این دکل توسط پیمانکار در شرایطی در حال انجام است که از طرف دیوار تا محل نصب دکل فقط یک تا دو متر فاصله دارد و این در حالی است که در ماده ۱۱ و ۱۲ قانون نصب دکل های مخابراتی به این نکته تاکید شده که دکل های مخابراتی نباید در مهدهای کودک و مدارس باشند و نصب هر دکل باید با از پای خارجی ترین دیوار آن ۵۰ متر فاصله داشته باشد.

 

این شهروند به این نکته هم اشاره کرد که در دبستان حضرت قائم عجل الله در محدوده همین محله یک دکل مخابراتی نصب شده که طبق قانون نصب دکل های مخابراتی در مدارس و مهد کودک ها نیز ممنوع است.

 

دیگر شهروند این محله می افزاید: وقتی به مدیر شرکت مخابرات مراجعه کردیم یک نامه از دادستانی کل استان به ما نشان داده که شرکت مخابرات می تواند دکل ها را در مکانهای مختلف نصب کند اما در همین نامه دادستانی به این نکته هم اشاره کرده که نصب دکل ها با در نظر گرفتن تبعات اجتماعی باید انجام شود.

بسیاری از مردم نمی‌دانند که استاندارد ملی ایران چه حدودی را برای میران تشعشعات رادیویی و مایکروویو در مناطق مسکونی تعیین کرده و آنتن‌های اپراتورهای تلفن همراه و وایمکس باید در چه فاصله‌ای از اماکن مسکونی نصب شوند؟

از سوی نهادهای مسوول بارها اعلام شده که تشعشعات پرتوهای رادیویی کمتر از میزان استاندارد تعیین‌شده است، با این وجود شهروندان درصورت نگرانی از نصب دکل‌های اپراتورهای تلفن همراه و وایمکس می‌توانند شکایت خود را ثبت کنند تا اندازه‌گیری‌های لازم انجام و نتایج آن اعلام شود.

اکثر متخصصان مغز و اعصاب بر این باورند که هر چقدر هم که میزان تشعشعات این ایستگاه‌ها اندک باشد، اما به مرور در معرض دائم این تشعشعات قرار گرفتن، می‌تواند تاثیرات بسیار منفی بر بدن افراد بگذارد.

دکتر محمد اسماعیل اکبری فوق تخصص جراحی غدد و سرطان در دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه بهشتی در مصاحبه‌ای که با خبر‌آنلاین داشت، تاکید کرد: «دکل های تلفن همراه، سرطان‌زا هستند.

همچنین یک استاد برق و مخابرات در دانشگاه فردوسی در مصاحبه ای دیگر اظهار کرد: افرادی که برحسب کار روزانه‌ خود مجبورند در محل نزدیک با دکل‌های مخابراتی قرار بگیرند، سلامتی خود را در درازمدت از دست می‌دهند.

دانشمندان همچنین می‌گویند: تضعیف سیستم دفاعی بدن، ابتلا به بیماری آلزایمر، تخریب DNA سلول‌ها و ابتلا به سرطان، افسردگی، کم اشتهایی، سردرد، چشم درد، تاثیرات سوء بر روی کودکان را گوشه‌ای از عوارض این امواج می‌دانند

شهروندان محله هاشمیه اعلام کردند که شکایت خود را در قالب استشهاد به شهرداری و دادستانی اعلام کردند اپا ظاهرا امیدی به آن ندارند و دست به دامان رسانه ها شدند.

رییس شرکت مخابرات تربت حیدریه پیش دسنی کرده و در رسانه ای دیگر اعلام کرده امواج سایت های موبایلی یا همان دکل ها هیچ تاثیر تخریبی بر انسان و ساخت های زنده ندارد و میزان تشعشع امواج سایت های موبایلی یک صدم حد مجاز بوده که برای عموم مردم کاملا بی خطر است.

مهرانفر اظهار کرد: خطر ناشی از گوشی های همراه که در مجاورت سر انسان و بدن قرار می گیرند بسیار بیشتر از تابش ناشی از این دکل های موبایلی است.

وی به شهروندان اطمینان داد که شرکت مخابرات فقط برای رفاه حال مردم این منطقه اقدام به نسب سایت نموده و همه جوانب سلامت مردم را در نظر گرفته است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

!!تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
مسابقات قرآن کریم تیپ ١٧٧ تربت‌حیدریه برگزار شد ظرفیت بیمارستانهای تربت حیدریه تقریبا تکمیل شده است / ۳۲ بستری کرونایی در ۲۴ ساعت گذشته پاسخگویی سامانه کارت هوشمند سوخت تربت‌حیدریه به ۳۵۰۰ شهروند چرخه معیوب مدیریت پسماند و مافیای طلای کثیف در تربت حیدریه ۳ هزار هکتار از مزارع بخش رخ تربت حیدریه زیر کشت چغندر قند رفته است کسانی که مدیریت اجرایی کشور را عهده دار می شوند از تجربه تلخ دولت دوازدهم استفاده کنند احداث ۲۸۹ واحد مسکن روستایی در تربت حیدریه طرح صیانت آغاز قانونمند شدن فضای مجازی برای حمایت از کاربران است در این دولت معلوم شد اعتماد به غرب جواب نمی‌دهد/ دیگران از این تجربه استفاده کنند تلاش دولت روحانی برای حذف بودجه زیارت/ هزینه اسکان زائران در مشهد ۴۵ درصد افزایش یافت مرمت و بهسازی ۱۶۰ منزل مسکونی نیازمندان توسط گروههای جهادی بسیج تولید سالانه ۷۰ تن گوشت سفید ماهی در بخش رخ