بدون نظر
 
پس از 50 سال انجام گرفت؛
بازگشایی آب انبار تاریخی شیرچهارسوق روح تازه‌ای به شهر تربت حیدریه دمید
تاریخ انتشار : ۲۷ دی ۱۳۹۹ در ۱۱:۴۶ ق.ظ
 
رئیس اداره میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی تربت حیدریه از بازگشایی آب انبار تاریخی شیرچهارسوق بعد از ۵۰ سال بلااستفاده و متروکه بودن خبر داد.

علی محمدی، رئیس اداره میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی تربت حیدریه در گفت و گو با خبرنگار تابان تربت؛ اظهار داشت: آب انبار تاریخی شیرچهارسوق که بزرگترین آب انبار شهر تربت حیدریه بوده در هسته مرکزی و قدیمی شهر و مربوط به دوران قاجاریه و دارای مالکیت وقفی بوده است.

وی تصریح کرد: عنوان شیرچهارسوق نشان از جایگاه مهم این آب انبار در تاریخ گذشته مردمان این شهر و بعنوان تامین کننده اصلی آب شرب مردم بوده و آب این اب انبار از قنات قدیمی محمدیه تامین می شده است.

محمدی گفت: این اثر بعد از پنجاه سال بلااستفاده و متروکه بودن در روز جمعه ۲۷ دیماه ۱۳۹۹ با همکاری و مساعدت امام جمعه، شهرداری، اوقاف و میراث فرهنگی بازگشایی شد.

رییس میراث فرهنگی تربت حیدریه بیان کرد: قسمت های اصلی این آب انبار شامل مخزن، پاشیر، بادگیر و نورگیر بوده که با مصالح آجر سنتی و ملاط ساروج کار شده و دارای تزئینات آجرکاری و تاق نما در قسمت پاشیر می باشد.

وی گفت: این اثر که به شماره ۶۳۷۷ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده ، بعد از آواربرداری و ساماندهی می تواند باتغییر کاربری فرهنگی گردشگری بعنوان یکی از جاذبه های شاخص شهر تبدیل شود.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

!!تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
شناسایی ۶ بیمار مشکوک به کرونای جهش یافته در تربت حیدریه درتعظیم شعائرمذهبی اقتضای زمان را درنظر بگیریم راویان دفاع ‌مقدس ذخیره نظام هستند سوء مدیریت جهاد کشاورزی کمبود مقطعی مرغ را رقم زد سند چشم‌انداز توسعه دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه نویدبخش تحول در حوزه آموزش است تولید ۳۲۱ تن ماهیان سردآبی و گرمابی در شهرستان تربت حیدریه ارتقاء مسیر جاده ای تربت حیدریه به نیشابور باعث توسعه اقتصادی منطقه می شود زمین دانشگاه فرهنگیان تربت ‌حیدریه در انتظار ردیف اعتبارات مصوب ملی است معرفی نشریه بخارا در کتابخانه شهید بهشتی تربت حیدریه آغاز مرحله دوم واکسیناسیون علیه کرونا در تربت حیدریه ششمین جشنواره ملی عکس زعفران برگزیدگان خود را شناخت تولید ۳۲۰هزار قطعه ماهیان زینتی در شهرستان تربت حیدریه