بدون نظر
 
دلیل مخالفت دلواپسان با توافق هسته‌‌ای
تاریخ انتشار : ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۴ در ۴:۳۹ ب.ظ
 
علی خرم گفت: «بعید می‌دانم که این طرح پذیرفته شود، به این دلیل که در کشور یک قوه عاقله وجود دارد که از عقل کارشناسی برمی‌آید و ضرورت رفع تحریم‌ها و تعامل ایران با غرب را به خوبی احساس می‌کنند.»

درحالی که چندی پیش برخی از نمایندگان نزدیک به جبهه پایداری، طیف مخالف دولت و مذاکرات هسته‌ای از ارائه طرحی به مجلس برای توقف مذاکرات هسته‌ای تا رفع تهدیدهای آمریکا خبر داده بودند، طرح 3 فوریتی «توقف مذاکرات هسته‌ای تا قطع تهدیدات آمریکا» با 80 امضا، توسط نماینده مشهد تقدیم هیأت رئیسه مجلس شد. البته ساعاتی بعد با شکایات تعدادی از نماینده‌ها، جعلی بودن امضاهای برخی از نماینده‌ها آشکار شد.دلیل مخالفت دلواپسان با توافق هسته‌‌ای و تعامل با جهان چیست؟

خرم، کارشناس مسائل بین‌الملل در این‌باره به آفتاب می‌گوید: علیرغم کارشکنی‌هایی عده‌ای، ادامه دادن مذاکرات هسته‌ای، اتفاقی است که در صورت به سرانجام رسیدن به سود مردم خواهد بود. او افزود: «قوه عاقله حاکمیت به خوبی می‌داند که اثرات سوء‌تنش‌ها و تحریم‌ها تا چه اندازه مخرب است و به دنبال آن، اول ایران است که خواهان رفع تحریم‌ها و تنش‌ها است.»

وی ادامه داد: «دیپلمات‌های برجسته ما تلاش می‌کنند مذاکرات به نتیجه برسد. حال اگر برخی مخالف پیشرفت مذاکرات و به نتیجه رسیدن آن هستند، هویتشان کاملا مشخص است. آنها افرادی هستند که از دولت نهم و دهم در دستگاه حکومتی باقی مانده‌اند.»

وی درباره دلیل سنگ‌اندازی دلواپسان گفت: «این افراد با سنگ‌اندازی تلاش می‌کنند تا تحریم‌ها از میان برداشته نشود و روابط دیپلماتیک ایران گسترش نیابد. زیرا که منفعت آنها در این است و عادی شدن فضای دیپلماتیک ایران با غرب، سبب اتفاق آنها خواهد شد.»

او تصریح کرد: «اگر اسرائیل و عربستان با توافق هسته‌ای مخالفت کنند و در این راه فعالانه سنگ‌اندازی کنند، جای تعجب نیست. آنچه بیش از همه باعث اعجاب است، سنگ‌اندازی گروه داخلی است که سرسختانه تلاش می‌کنند، قطار مذاکرات از مسیر خود منحرف شود.»

خرم درباره مخالفان مذاکرات و تلاش‌هایشان برای خدشه‌دار کردن این روند گفت: «آنها  مشکلات تحریم‌ها و تنش‌ها و تنگناهای اقتصادی را خودشان برای مردم ایران به وجود آورده‌اند و حالا نمی‌خواهند این مسائل رفع شود. اگر خوب با سابقه این افراد نگاه کنیم، متوجه می‌شویم که این افراد متعصب و دو آتشه هستند که با تصمیمات نابخردانه‌اشان، مردم مورد هجوم صدمات روحی و مالی قرار گرفتند.»

وی صریحا گفت: «افراد آگاه و مطلع حکومت، به‌خوبی می‌دانند که نباید سد راه مذاکرات شوند. البته اگر در این مسیر مشکلی به‌وجود بیاید، رهبری با مشاوره و راهنمائی‌هایی که از خود مبذول می‌کند، تیم هسته‌ای را هدایت خواهند کرد.»

طرح سه فوریتی توقف مذاکرات هسته‌ای با 80 امضا صبح سه‌شنبه تقدیم هیات رییسه مجلس شورای اسلامی شد. در ماده واحده این طرح سه فوریتی آمده است: دولت و مسئولین سیاست خارجی و اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای موظفند هرگونه ارتباط و مذاکره با آمریکایی‌ها در موضوع هسته‌ای را تا زمانی که دولت آمریکا رسما و علنا تهدید ملت قهرمان ایران را کنار نگذارد، قطع کرده و مذاکرات را با بقیه گروه 1+5 بدون حضور آمریکایی‌ها ادامه دهند.

لینک کوتاه:

!!تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
سهم ۲۵ درصدی تربت‌ حیدریه از تسهیلات کرونا برخی ادبیات‌ و برخورد‌ها با مجلس یازدهم طبیعی نیست شکوه مواسات، همدلی و کمک مومنانه در تربت حیدریه/از طبخ ۴۰ هزار پرس غذای گرم و توزیع بیش از ۱۰۰۰ بسته معیشتی بین نیازمندان تا اردوهای جهادی در مناطق محروم روستایی فروش پساب تصفیه خانه، حلقه مفقوده تکمیل پروژه فاضلاب تربت حیدریه محورهای مهم بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در روز عید قربان آمریکا با تعرض به هواپیمای مسافربری به دنبال فضای آشوب و اختلاف در کشور بود رفتار دولت نژادپرست آمریکا را محکوم و از حرکت مردم حمایت می‌کنیم بودجه شهرداری تربت حیدریه ۸۹۶ میلیارد ریال است/عمده بدهی شهرداری متعلق به بانک شهر است رهاسازی بیش از ۲۹۰ هزار قطعه ماهی در استخرهای ذخیره کشاورزی رخ طرح تفکیک پسماند از مبدا در تربت حیدریه آغاز شد پرداخت مطالبات زعفرانکاران خراسان طی هفته جاری نماز جمعه شهر کدکن ۱۰ ساله شد