بدون نظر
 
دستورات طب سنتی در ماه مبارک رمضان
تاریخ انتشار : ۰۳ تیر ۱۳۹۴ در ۱۰:۰۰ ق.ظ
 
دکتر هاله تاج الدینی گفت: پزشکان سنتی عقیده دارند فایده بزرگ کم خوردن و پرهیز کردن از غذا در یک مدت کوتاه آن است که چون معده 11 ماه پر از غذا بوده است در مدت یک ماه روزه داری مواد غذایی خود را دفع می کند.

به گزارش تابان تربت به نقل از به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وی افزود: همچنین کبد هم برای حل باقیمانده غذای جمع شده در معده صفرای خود را تخلیه می کند و تمام دستگاه گوارش در این مدت استراحت می کنند. روزه یعنی کم خوردن و کم آشامیدن در مدت معینی از سال که بهترین راه حفظ تندرستی است، و طب قدیم و جدید هر دو به آن اعتقاد دارند.

غذاهای مناسب افطار در ماه مبارک رمضان از دیدگاه طب سنتی

دکتر تاج الدینی افزود : در طب سنتی توصیه فراوان به مصرف آب گرم در هنگام افطار شده است، چون این عمل باعث گرم شدن معده می شود.

وی در ادامه گفت: مصرف آب سرد هنگام افطار باعث سردی و انقباض معده شده و مانع ترشح مناسب شیره های معده می شود.

  وی گفت: امروز در طب سنتی مصرف آب سرد و یخ را مضر می دانند و بر این عقیده اند که آب سرد چربی مواد غذایی داخل معده را به صورت سفت و غیر قابل جذب در می آورد که این مواد هضم نشده در دیواره سلول ها رسوب کرده و موجب پیدایش سلول های سرطانی در طول زمان خواهد شد.

 این متخصص طب سنتی توصیه کرد: استفاده از خاکشیر- تخم شربتی برای افراد سرد مزاج و شربت سکنجبین برای افراد گرم مزاج در ماه رمضان توصیه می شود.

وی ادامه داد: از آنجا که در هنگام روزه داری بدن از ذخایر خود استفاده می کند و سوخت و ساز دفع مواد بیشتر است، خون حالت اسیدی بیشتری می گیرد و بنابراین موادی که به خون حالت قلیایی بدهند مثل آب میوهای طبیعی و شیر نیز در ماه رمضان مفید هستند.

وی توصیه کرد: مصرف مواد قندی طبیعی مثل خرما و شربت های طبیعی به همراه گلاب برای جلوگیری از افت قند خون بعد از افطار مفید هستند. همچنین استفاده زیاد از قندهای ساده مثل شکر- زولبیا و بامیه باعث افزایش ناگهانی قند خون و سردرد هنگام افطار می شود و نوسان شدید قند خون به رگ های مغز آسیب وارد می کند.

غذاهای مناسب سحر در ماه مبارک رمضان از دیدگاه طب سنتی

این متخصص طب سنتی گفت: وعده سحر بسیار مهم است، حتی اگر به سبکی وعده صبحانه باشد ، نباید حذف شود.

وی در ادامه افزود: سعی کنید از خوردن غذاهای سرخ کرده در وعده سحر اجتناب کنید، چون در طول روز بسیار تشنه می شوید. مصرف شیر ولرم با خرما- انواع میوه یا آب آن با یک صبحانه مختصر بهترین انتخاب برای وعده سحر هستند. همچنین استفاده از شربت های گیاهی مثل شربت گل سرخ و گل بنفشه به پاکسازی بدن کمک می کنند.

دکتر تاج الدینی گفت: به اعتقاد بسیاری از اطباء انواع بیماری ها از غذاهای زیادی که از معده می گذرد و تحلیل نمی رود سرچشمه می گیرد و تنها راه درمان روزه است. پس با رعایت رژیم صحیح و پرهیز از پرخوری (چون بلاخره حکمت روزه گرسنگی کشیدن و استراحت اندام های داخلی است) بهترین و بیشترین سود را از روزه خود بگیریم.

راهکارهای مقابله با تشنگی در ماه مبارک رمضان از دیدگاه طب سنتی

متخصص طب سنتی دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در این رابطه گفت: یکی از راهکارهای مقابله با تشنگی پرهیز از مصرف غذاهای خشک و پر ادویه در ماه مبارک رمضان، بویژه در وعده سحری پرهیز از غذاهای سرخ شده و پرچرب و شیرین  است.

وی ادامه داد: افراد برای جلوگیری از ایجاد تشنگی استفاده از مصرف غذاهای نشاسته ای  را به حداقل ممکن برسانند و مصرف چای پررنگ و قهوه و کاکائو را نیز کاهش دهند. و از خوابیدن بلافاصله پس از وعده غذایی پرهیز کنند.

این متخصص طب سنتی توصیه کرد: بهتر است از انواع سوپ در ابتدای افطار برای کاهش تشنگی استفاده کرد.

دکتر تاج الدینی افزود: بهترین شربت ها برای رفع تشنگی شربت لیمو- شربت خاکشیر_ شربت نارنج- انواع آب میوهای طبیعی مانند آب سیب و سکنجبین است.

توصیه های طب سنتی برای  رفع بوی بد دهان در ماه مبارک رمضان

 این متخصص طب سنتی دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: بوی بد دهان یکی از شایع ترین مشکلات در ماه مبارک رمضان است و از دیدگاه طب سنتی سوختن اخلاط غلیظ در معده، بویژه در مزاج های گرم باعث بروز بدبویی دهان می شود و از علل دیگر مثل ترشحات پشت حلق در اثر سینوس های چرکی و عفونت لثه و دهان هم می توان نام برد.

این متخصص طب سنتی برای کاهش این عارضه گفت: بهتر است از مصرف سبزیجاتی ماننده تره- ترتیزک در وعده سحر استفاده نشود چون باعث بد بویی دهان می شود.

 وی خاطر نشان کرد: حتما در سحر از لیمو ترش به همراه آب استفاده کنید تا بوی بد دهان شما در طول روز از بین برود، باز کردن افطار با آب جوش نیز در کم کردن این عارضه موثر است.

دکتر تاج الدینی گفت: رعایت نظافت دهان و دندان یکی از راهکارهای مقابله با بد بویی دهان است. در صورتی که بد بویی دهان ناشی از عللی مانند بیماری دیابت و بیماری های متابولیک باشد حتما به متخصص مراجعه کنید.

 متخصص طب سنتی دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: ماه مبارک رمضان ماه کم خوری است و پرخوری در ماه مبارک رمضان منع شده است

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
اهدای ۳۵ سری جهیزیه به نوعروسان نیازمند تربت حیدریه محور حیاتی تربت حیدریه به مشهد نیازمند نگاه ویژه مسئولان است/احصاء نقاط ضعف و قدرت در مواجه با بحران های مختلف الزامی است آمریکایی ها اعتراف کردند تروریست هستند/پادوهای آمریکا و جنتلمن های پشت میز مذاکره همان تروریست های فرودگاه بغداد هستند رها سازی ۳۰۰ خودروی گرفتار برف و کولاک در تربت حیدریه چهارمین جشنواره فرهنگی هنری قرآنی خاتون خورشید در خراسان رضوی برگزار می شود مطالبه تربتی‌ها برای اتصال منازل به شبکه فاضلاب شهری/ بخش خصوصی به وعده‌اش عمل نکرد محور مقاومت منافع آمریکا را به خطر انداخته است/دشمن با عملیات روانی در فضای مجازی به دنبال شکاف بین مردم و مسئولان است نجات یک خانواده گرفتار برف در دامنه کوههای تربت حیدریه/با اولویت بندی در حال بازگشایی مسیرهای فرعی هستیم/تا ساعتی دیگر شبکه اصلی دیجیتال متصل خواهد شد محور تربت حیدریه به مشهد بازگشایی شد/اسکان اضطراری یکهزار مسافر گرفتار در برف تمام راههای روستایی و فرعی تربت حیدریه مسدود است/محور تربت حیدریه به مشهد همچنان مسدود/معابر اصلی شهر باز، اما تردد به سختی انجام می شود شجاعت صداقت در حادثه تلخ هواپیمای اوکراین/ وقتی بین مردم و حاکمیت پنهان کاری معنا ندارد +اینفوگرافیک بیش از ۵ هزار مسافر گرفتار برف در تربت حیدریه اسکان یافتند/احتمال انسداد جاده طی امشب و فردا