بدون نظر
 
تابان تربت گزارش می دهد
در پی نشانی از «محمد قهرمان» در زادگاهش تربت حیدریه!
تاریخ انتشار : ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ در ۱۰:۱۶ ق.ظ
 
با گذشت حدود شش سال از درگذشت زنده یاد محمد قهرمان این شاعر بزرگ خراسانی درحالی که درشهرهای مشهد و تهران خیابان هایی را برای پاسداشت به نام او ثبت کرده اند اما در زادگاهش تربت حیدریه هنوز دریغ از اقدامی و حتی خیابانی به نام وی!

به گزارش تابان تربت؛ محمد قهرمان پژوهشگر، مصحح و شاعر بنام خراسانی بود که علاقه وی در سرودن شعر در غزل و به‌ویژه سبک هندی به اندازه‌ای بود که یکی از شاعران مطرح غزل‌سرا شد.

 

او زبان بومی تربت حیدریه را به خوبی می‌دانست و بسیاری از اشعار وی که به زبان محلی سروده شده، در ردیف اول شعر بومی قرار دارد.

 

با گذشت حدود شش سال از درگذشت این شاعر بزرگ درحالی که درشهرهای مشهد و تهران خیابان هایی را برای پاسداشت به نام او ثبت کرده اند اما در زادگاهش تربت حیدریه هنوز دریغ از اقدامی و حتی خیابانی به نام وی!

 

هرچند دبیر شورای نظارت بر نام گذاری اماکن و معابر تربت حیدریه خبر از نام گذاری یکی از معابر یا محل زادگاه محمد قهرمان تا کمتر از دو ماه دیگر می دهد اما استاد در زادگاهش ناشناخته تر از بقیه شهرهاست.

 

چشمه فیاض شعر فاخر خاموش شد

محمد قهرمان در بیست و هشتمین روز از اردیبهشت ۹۲ بر اثر بیماری دار فانی را وداع گفت.

 

رهبر معظم انقلاب نیز در پیامی درگذشت این شاعر فرهیخته را تسلیت گفتند. بخشی از متن نامه رهبر انقلاب به این شرح است: «خاموش ‌شدن این چشمه‌ فیاض شعر فاخر و غزل پرنکته و آراسته، هر آشنای شعر و ادب معاصر را دچار تأسف و اندوه می‌سازد و آشنایان شعر ممتاز او و خود آن شخصیت متین و باوفا و آن ذهن مواج و ژرف‌بین و مضمون‌یاب را بسی بیشتر»
استاد محمدرضا شفیعی کدکنی نیز درباره محمد قهرمان می‌گوید: «در این خصوص حتی ملک‌الشعرای بهار آن خصوصیت یک شاعر محلی را به‌صورت کامل، آن گونه که قهرمان دارد، ندارد.»

 

در پی نشانی محمد قهرمان در زادگاهش تربت حیدریه

خرداد ۹۶ مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه فردوسی مشهد با همکاری شورای اسلامی شهر مشهد و با هدف توجه به ذخایر فرهنگی، هویت بخشی به نسل جوان و شناساندن بیشتر و بهتر بزرگمردان عرصه ادب و فرهنگ، خیابان منزل استاد قهرمان واقع در بولوار وکیل آباد، خیابان معاد ۳ را به اسم این استاد بزرگ نام گذاری کرد.

 

همچنین فروردین امسال برابر مصوبه شورای شهر تهران خیابان چهارم در محدوده کلاهدوز (منطقه ۳شهرداری تهران) به اسم محمد قهرمان نام گذاری شد، اما متاسفانه غفلت و بی توجهی شورای نام گذاری اماکن تربت حیدریه و همچنین مدیران ارشد این شهر در بی توجهی به این شخصیت ادبی و نام گذاری محلی در شهر به نام وی، این سوال را از پنج سال گذشته به ذهن دوستداران این شاعر اندیشمند متبادر می کند که نشانی خیابان یا میدان یا کوچه محمد قهرمان در شهر زادگاهش تربت حیدریه کجاست؟

 

چالش نام گذاری در تربت حیدریه

رئیس شورای اسلامی شهر تربت حیدریه  در پاسخ به این که چرا تاکنون اقدامی برای این نام گذاری صورت نگرفته است؟ می گوید: از دیرباز دغدغه همه برای زنده نگه داشتن نام مفاخر و شخصیت های ارزشمند در حوزه های مختلف تربت حیدریه وجود داشته است اما اصولا نام گذاری میدان ها،خیابان ها و کوچه ها در تربت حیدریه با چالش هایی رو به روست، که یکی از مهم ترین آن ها استقبال نکردن و به اصطلاح جا نیفتادن آن نام جدید بین مردم این شهر است.

 

محمد امانی تغییر نام محلی را که اکنون بین مردم نام مشخصی دارد کار درستی نمی داند و با اشاره به تغییر نام میدان باغ سلطانی به میدان امام علی(ع) در چند سال پیش می گوید: هنوز بعد از چندین سال مردم همان نام قدیمی این میدان را در گفت و گو های بین خود بر زبان می آورند و این موضوع در دیگر نقاط شهر هم صادق است.

 

وی از نام گذاری های تکراری هم گله مند است و می گوید: متاسفانه در بعضی نقاط شهر یک نام را برای هم میدان، هم خیابان و هم پارک شهری استفاده کرده ایم و این کار دست شورای نام گذاری اماکن و معابر را برای نام گذاری های جدید محدودتر می کند.

 

رییس شورای شهر تربت حیدریه با اشاره به شخصیت بسیار ارزشمند محمد قهرمان در زبان و ادبیات پارسی ایران زمین، افزود: استاد محمد قهرمان از مفاخر بنام نه تنها این شهر بلکه متعلق به کل کشور عزیزمان است و نباید در تربت حیدریه، شهری که او به دنیا آمده است،کوچه ای را به اسم ایشان نام گذاری کرد؛چرا که شخصیت و شأن این استاد فرهیخته والاتر از آن است.

 

وی خاطر نشان کرد: شورای اسلامی شهر به عنوان یک عضو از اعضای شورای نام گذاری اماکن و معابر تربت حیدریه در تلاش است که یکی از میدان ها یا معابر تازه تاسیس شهری را به اسم استاد محمد قهرمان در آینده نام گذاری کند.

 

نام گذاری کمتر از 2 ماه دیگر

احسان کریمی دبیر شورای نظارت بر نام گذاری اماکن و معابر تربت حیدریه از نام گذاری یکی از معابر یا محل زادگاه محمد قهرمان تا کمتر از دو ماه دیگر خبرمی دهد.

 

معاون امور هماهنگی و عمرانی فرمانداری تربت حیدریه نیز افزود: در شورای نام گذاری گروهی برای بررسی و پیشنهاد اسامی فرهیختگان و نام آوران شهر تشکیل شده تا بعد از پیشنهاد محل آن، اقدامات لازم پیگیری شود که در حوزه فرهنگ و ادب یکی از استادان دانشگاه در رشته ادبیات مسئولیت این کار را بر عهده دارد.

 

گزارش: میرزا حسین شعبانی

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

!!تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
بهره‌برداری از ۲۱۲ پروژه گردشگری تا پایان دولت در خراسان رضوی جهاد حوزه های علمیه باید در راستای خدمت به مردم و دفاع از نظام اسلامی باشد قرارگاه رهایی و نجات در تربت حیدریه تشکیل شد دفاع مقدس باورهای دینی و ارزشهای اسلامی را به منصه ظهور رسانید‌/عملیات ثامن الائمه فتح الفتوح دفاع مقدس شد جریان تحریف امروز در پی گره زدن مشکلات کشور به سازش با آمریکا است/دشمن با مهندسی معکوس به دنبال تهی سازی نظام اسلامی است محافظه کاری خنجر بر حنجر انقلاب است/استمرار نهضت حسینی در نهضت امام خمینی لست احراز هویت کالاهای ارائه شده در بستر پلتفرم‌های آگهی آنلاین آمریکا تلاش می‌کند شکست هایش را در عرصه رسانه جبران کند/ چرا مسئولان اجرایی مدیریت فضای مجازی را به دست دشمن داده اند؟ فرمان آغاز مرحله نهایی دومین رویداد سراسری تولید محتوای دیجیتال بسیج از سوی سردار نقدی/ نجات “جورج فلوید”سوژه بازی سازان بسیجی شد جاده بی انتهای دفاع مقدس روایت سطرهای ناخوانده‌ی دوران دفاع مقدس شهید سلیمانی در «روایت حبیب» تفکر لیبرالی بنی‌صدر بر مدیریت جنگ موجب پیشروی دشمن تا دروازه اهواز شد