بدون نظر
 
مدیر جهاد کشاورزی تربت حیدریه:
خسارت ۲۴۰ میلیارد ریالی تگرگ به کشاورزان تربت حیدریه
تاریخ انتشار : ۱۲ خرداد ۱۳۹۸ در ۱۰:۱۴ ق.ظ
 
مدیر جهاد کشاورزی تربت حیدریه گفت: بارش شدید تگرگ نهم خردادماه در جلگه رخ و کدکن این شهرستان به باغات سیب، آلو، آلوچه، بادام و همچنین مزارع گندم خسارت 240 میلیارد ریالی وارد کرد.

محمدرضا عباسپور در گفت و گو با خبرنگار تابان تربت، اظهار کرد: متاسفانه میزان خسارات بر اساس محاسبه کارشناسان این اداره بالا بوده و  بارش تگرگ در منطقه کدکن به ۲۴۰ هکتار باغات سیب، آلو، آلوچه و  بادام بین ۸۵ تا ۱۰۰ درصد و همچنین حدود ۲۵ هکتار از اراضی گندم ۵۰ درصد خسارت وارد کرده است.

 

وی تصریح کرد: عمده خسارات در بخش رخ مربوط به روستاهای رودخانه، خرم و شهر رباط سنگ و همچنین دامنه های منتهی به روستای سربالا و دهستان نسر بوده و از ۱۵۰ هکتار باغات بادام، سیب، آلو و گلابی بین ۴۰ تا ۵۰ درصد آن آسیب جدی دیده است.

 

عباسپور افزود: ۸۰ درصد از ۷۰ هکتار زیرکشت محصول چغندر قند و ۵۰ هکتار اراضی گندم و جو کشت آبی به میزان ۴۰ درصد و زمین های کشت دیم گندم که چیزی حدود ۸۰۰ هکتار برآورد می شود، ۶۰ درصد آن خسران دیده است.

 

وی بیان کرد: با وجود سامانه ضد تگرگ در یک باغ پسته واقع در روستای خرم بخش رخ، هیچ آسیبی متوجه محصول این باغ نشد.

 

مدی جهاد کشاورزی  از تلاش های خود برای جذب اعتبارات استانی و جبران خسارت های کشاورزان این منطقه گفت و افزود: البته معمولا آسیب های حاصل از بارش تگرگ و سرمازدگی محصولات کشاورزی از طریق پرداخت غرامت بیمه محصولات کشاورز مشمول جبران می شود.

 

وی از تحقق اعتبار 9.5 میلیارد تومانی بلاعوض به کشاورزان آسیب دیده در سیل ایام نوروز تربت حیدریه خبر داد و تصریح کرد: به همین میزان اعتبار علاوه بر آن در قالب وام های کم بهره با باز پرداخت دراز مدت برای جبران خسارات وارده به کشاورزان سیل زده تعلق خواهد گرفت.

 

79 درصد نیروی کار تربت حیدریه در گستره 90 هزار هکتاری زمینهای کشاورزی و باغی این شهرستان به کشاورزی اشتغال دارند.

 

بخش کشاورزی تربت حیدریه با تولید 37 نوع محصول زراعی و 31 نوع محصول باغی به ترتیب رتبه های پنجم و سوم را از این نظر در خراسان رضوی دارد.

 

یکی از شاخص ترین محصولات این شهرستان که در ایران و جهان رتبه نخست را به خود اختصاص داده است زعفران می باشد که کشت آن در سطح هشت هزار هکتار با تولید سالانه 34 تن صورت می گیرد.

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
رسالت اجتماعی روحانیت بُریدگی از جامعه نیست/طلبه باید خطوط و جریان های سیاسی جامعه و نظام بین الملل را بشناسد/روحیه انقلابی گری باید در حوزه های علمیه تقویت شود شفافیت، قربانی مصلحت اندیشی شورای شهر تربت حیدریه! کاهش تعهدات برجامی نباید دشمن را جسورتر کند/سیاست اروپایی ها با ایالات متحده هماهنگ است تیر نفاق بر پیکر بی جان دختر آبی آئین دسته بنی اسد با قدمت بیش از نیم قرن در تربت حیدریه+تصاویر پردیس سینمایی تربت حیدریه در شهرک ولی عصر(عج) ساخته می شود آئین نخل‌ گردانی عصر عاشورا در شهر کدکن برگزار شد+تصاویر حال و هوای عاشورای حسینی در قطب زعفران جهان تربت حیدریه در تاسوعای حسینی غرق در حزن و ماتم+ تصاویر صادرات ۱۲۵ هزار تن سیمان به کشورهای آسیای میانه وقتی قلم پزشک با جوهر عشق به سیدالشهدا(ع) نسخه شفا می نویسد تربت حیدریه قهرمان دهمین دوره رقابتهای ووشوی خراسان رضوی شد