بدون نظر
 
مدیر جهاد کشاورزی تربت حیدریه:
خسارت ۲۴۰ میلیارد ریالی تگرگ به کشاورزان تربت حیدریه
تاریخ انتشار : ۱۲ خرداد ۱۳۹۸ در ۱۰:۱۴ ق.ظ
 
مدیر جهاد کشاورزی تربت حیدریه گفت: بارش شدید تگرگ نهم خردادماه در جلگه رخ و کدکن این شهرستان به باغات سیب، آلو، آلوچه، بادام و همچنین مزارع گندم خسارت 240 میلیارد ریالی وارد کرد.

محمدرضا عباسپور در گفت و گو با خبرنگار تابان تربت، اظهار کرد: متاسفانه میزان خسارات بر اساس محاسبه کارشناسان این اداره بالا بوده و  بارش تگرگ در منطقه کدکن به ۲۴۰ هکتار باغات سیب، آلو، آلوچه و  بادام بین ۸۵ تا ۱۰۰ درصد و همچنین حدود ۲۵ هکتار از اراضی گندم ۵۰ درصد خسارت وارد کرده است.

 

وی تصریح کرد: عمده خسارات در بخش رخ مربوط به روستاهای رودخانه، خرم و شهر رباط سنگ و همچنین دامنه های منتهی به روستای سربالا و دهستان نسر بوده و از ۱۵۰ هکتار باغات بادام، سیب، آلو و گلابی بین ۴۰ تا ۵۰ درصد آن آسیب جدی دیده است.

 

عباسپور افزود: ۸۰ درصد از ۷۰ هکتار زیرکشت محصول چغندر قند و ۵۰ هکتار اراضی گندم و جو کشت آبی به میزان ۴۰ درصد و زمین های کشت دیم گندم که چیزی حدود ۸۰۰ هکتار برآورد می شود، ۶۰ درصد آن خسران دیده است.

 

وی بیان کرد: با وجود سامانه ضد تگرگ در یک باغ پسته واقع در روستای خرم بخش رخ، هیچ آسیبی متوجه محصول این باغ نشد.

 

مدی جهاد کشاورزی  از تلاش های خود برای جذب اعتبارات استانی و جبران خسارت های کشاورزان این منطقه گفت و افزود: البته معمولا آسیب های حاصل از بارش تگرگ و سرمازدگی محصولات کشاورزی از طریق پرداخت غرامت بیمه محصولات کشاورز مشمول جبران می شود.

 

وی از تحقق اعتبار ۹٫۵ میلیارد تومانی بلاعوض به کشاورزان آسیب دیده در سیل ایام نوروز تربت حیدریه خبر داد و تصریح کرد: به همین میزان اعتبار علاوه بر آن در قالب وام های کم بهره با باز پرداخت دراز مدت برای جبران خسارات وارده به کشاورزان سیل زده تعلق خواهد گرفت.

 

۷۹ درصد نيروي كار تربت حيدريه در گستره ۹۰ هزار هكتاري زمينهاي كشاورزي و باغي اين شهرستان به كشاورزي اشتغال دارند.

 

بخش كشاورزي تربت حيدريه با توليد ۳۷ نوع محصول زراعي و ۳۱ نوع محصول باغي به ترتيب رتبه هاي پنجم و سوم را از اين نظر در خراسان رضوي دارد.

 

يكي از شاخص ترين محصولات اين شهرستان كه در ايران و جهان رتبه نخست را به خود اختصاص داده است زعفران مي باشد كه كشت آن در سطح هشت هزار هكتار با توليد سالانه ۳۴ تن صورت مي گيرد.

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
روحیه جهاد و شهادت سایه جنگ را از این کشور دور کرد نه سازش و مذاکره! مطالعه زندگی نامه علما و اندیشمندان جهان اسلام از مهمترین سنت های کارآمد حوزه علمیه است ۳۰ گروه جهادی، تبلیغی به استان های سیل زده اعزام شدند توفیقات توئیتری جبهه انقلاب خراسان رضوی می تواند پایتخت کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور باشد ۱۲۶ کانون فرهنگی هنری در مساجد تربت حیدریه فعال هستند پیش همایش ملی حوزه علمیه و سنت های کارآمد در تربت حیدریه برگزار می شود رشد ۲۳۰ درصدی صادرات سیمان از پایانه راه آهن تربت حیدریه به کشورهای آسیای میانه یک بام و دو هوایِ ماندن یا رفتن! ۴۰ درصد اصلاح روکش جاده “کدکن؛ تلخ بخش” به اتمام رسیده است انتقاد رییس مرکز ملی فرش ایران از واردات بی رویه نخ ابریشم مطالعات اشتباه گریبانگیر مدیریت شهری تربت حیدریه!