بدون نظر
 
روایتی از حال و هوای قبل از پیروزی انقلاب در تربت حیدریه:
حکایت بهار انقلاب که در زمستان ۱۳۵۷ شکوفه داد
تاریخ انتشار : ۰۹ دی ۱۳۹۹ در ۹:۳۷ ق.ظ
 
مردم تربت حیدریه، شهر پیشتاز در انقلاب اسلامی، با یک حرکت انقلابی در ۹ دی ۵۷ با پائین کشیدن نمادهای طاغوت و بیرون راندن عوامل سفاک پهلوی، ۴۳ روز قبل از پیروزی انقلاب زمام امور شهر را بدست گرفتند.

به گزارش تابان تربت؛ آحاد مردم ولایتمدار تربت حیدریه با محوریت علمای دینی خود قبل از دیگر شهرهای ایران با برگزاری تجمعات بزرگ و حضور گسترده در راهپیمایی ها توانستند 43 روز قبل از پیروزی انقلاب در 9دی ماه ۱۳۵۷ با سرنگونی مجسمه منحوس پهلوی ایادی شاهنشاهی را از این شهر بیرون کرده و زمام امور شهر را به دست گیرند.

این حادثه بزرگ تاریخی به گونه ای بود که رهبر فرزانه انقلاب با توجه به شناخت قبلی از شهرستان تربت حیدریه فرمودند: شما مردم تربت حیدریه در سایه وحدت بود که توانستید قبل از همه شهرهای کشور در این شهر دست ایادی رژیم پهلوی را در سال ۱۳۵۷ قطع کنید و خودتان شهرتان را اداره کنید.

در سال ۱۳۵۷نهضت انقلابی در نقاط مختلف کشور علیه رژیم منحوس پهلوی به اوج خود رسیده بود که در شهر تربت‌حیدریه نیز با توجه به ویژگی مردم آن که ولایتمداری در رگهای آنان جاری است، مبارزه‌ای خودجوش و مردمی در روز ۹ دی‌ماه  شکل گرفت.

تربت حیدریه سرزمینی سرشار از سرخی ایمان و ولایت مداری است که گوش به فرمان رهبر کبیر انقلاب اسلامی امام خمینی(ره) داده و با جان و دل قیام کردند و گوشه ای از سرزمین خود را از دست ایادی رژیم منحوس پهلوی پاکسازی کردند.

حماسه نهم دی مردم این شهرستان حاصل جلسات متعدد روشنگری و آگاهی بخشی علما و بزرگانی بود که در منازل انقلابیون و مساجد برگزار می کردند و در نهایت با تقدیم ۱۰ شهید و ۱۷ جانباز ضمن سرنگونی نماد طاغوت، زمام امور شهر را ۴۳ روز قبل از پیروزی انقلاب به دست گرفتند.

بیشتر انقلابیون با تجمع در مسجد جامع، مسجد صاحب الزمان(عجل الله)(گودی)، فولاد، هادیزاده با استماع سخنان بزرگان و علمای شهر از جنایات و فسادهای رژیم شاهنشاهی مطلع می شدند و زمینه برای حرکت انقلابی مردم فراهم شده بود.

در این حرکت آحاد مردم تصمیم گرفتند مجسمه طاغوت را از میدان شهدای فعلی شهر پایین بکشند که با حرکت عظیم نیروهای مردمی مبارزه‌های خیابانی در آن زمان شکل گرفت.

این راهپیمایی ها که از محل مسجد جامع میدان مرکزی کنونی آغاز شده بود باعث خشونت نیروهای شهربانی علیه مردم تربت حیدریه شد وآنان با اسلحه به سوی مردم تیراندازی کردند و عده زیادی مجروح و ۱۰ نفر از مبارزان نیز به درجه رفیع شهادت نائل شدند.

مردم ولایتمدار تربت حیدریه برای مبارزه با نیروهای مسلح در برابر هجمه تیراندازی نیروهای نظامی شاهنشاهی سنگر گرفتند و با پیشروی به سوی میدان مجسمه شهر، با تقدیم 10 شهید به انقلاب اسلامی بلاخره مجسمه شاه را سرنگون کردند.

با تبعییت از فرامین امام خمینی(ره) نیروهای مردمی که از تمام نقاط شهرستان تربت حیدریه به این شهر آمده بود در یک برنامه‌ریزی منسجم به شهربانی حمله و کنترل شهر را به‌دست گرفتند.

نادر سلیمانی یکی از جانبازان این حماسه بیادماندنی در این خصوص با بیان اینکه تجمعات و راهپیمائی های مردم این شهر ماهها قبل از پیروزی انقلاب آغاز شده بود، افزود: در این تظاهرات که بیشتر درنزدیکی به  محل شهربانی انجام می گرفت، در روز ۱۱ آذر ۵۷ رضا عسکری بعنوان اولین شهید انقلاب در تربت حیدریه به فیض عظیم شهادت نائل آمد و راه را برای دیگران هموار کرد.

عضو شورای شهر تربت حیدریه اظهار کرد: حرکت انقلابی و حماسه ساز مردم تربت حیدریه صبح روز 9 دی از محل مسجد جامع آغاز شد و ابتدا همه انقلابیون با تجمع در این مکان به صورت خود جوش به سمت شهربانی حرکت کردند که در نهایت با تقدیم ۱۰ شهید نماد طاغوت را در میدان شهدای کنونی سرنگون کرده و تا پایان همان روز عوامل ساواک و رژیم شاهنشاهی را از شهر بیرون کرده و زمام امور به دست انقلابیون افتاد.

وی بیان کرد: همه این اقدامات باعث شد تا اولین نسیم انقلاب اسلامی پس از کنترل شهر در دی ماه ۱۳۵۷ در این خطه از ایران وزیدن بگیرد و پیام آزادی در فضای پر التهاب کشور از گنبد بلند مسجد جامع تربت حیدریه طنین انداز شود.

مسجد جامع و مسجد مرحوم فولاد بعنوان دو پایگاه انقلابیون همه روزه بعد از نماز ظهر و مغرب و عشا شاهد تجمع مومنین بود،  بطوریکه  اعلامیه های امام راحل و حرکت های انقلابی از این اماکن کلید می خورد.

حجت الاسلام محمدعلی رضایی، قائم مقام نماینده ولی فقیه در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی که آن روز ها یکی از مبارزین این دیار بشمار می رفت در کتاب خود می نویسد: سفارش کردم که پیش از آغاز تشییع جنازه شهید عسکری، درب ژاندارمری را ببندند و از نیروهای ژاندارمری نیز کسی درآن حوالی ظاهر نشود، کمی زودتر از رسیدن جمعیت به جلوی ژاندارمری مراجعه کردم. از دیدن وضع کمی رعشه ای غرور آمیز وجودم را فراگرفت، زیرا در دوسوی پایه درب بسته ژاندارمری پارچه های سیاه کشیده شده بود که روی آنها دو تصویر بزرگ و باشکوه امام خمینی(ره) چسبانده شده بود.

وی می افزاید: در وجودم انقلابی برپا و اشک شوق در چشمانم حلقه زد، رئیس ژاندارمری را دعا کردم، مردم هنگامی که به این محل رسیدند و ظاهر قداست آمیز ژاندارمری را دیدند شعار کوبنده و درعین حال صمیمانه آنها به این مضمون بلند شد: « خمینی رهبر ماست / ارتش برادر ماست».

بر این اساس بود که ۴۳ روز تا پیروزی انقلاب اسلامی شهر تربت‌حیدریه توسط نیروهای مومن و انقلابی و با تشکیل ستاد مرکزی اداره شد و مردم در حالی که هنوز نظام ملحوس پهلوی در کشور ایران حاکم‌ بود با آگاهی و پیروی از فرامین امام راحل نهادهای نظامی شهر را تحت کنترل خود درآوردند.

اولین نسیم انقلاب پس از کنترل شهر در دی ماه ۱۳۵۷ در این خطه از ایران اسلامی وزیده و پیام آزادی در فضای پر التهاب کشور از گنبد بلند مسجد جامع تربت حیدریه طنین انداز شد.

آری این واقعه برگ زرین تاریخ بود که مردم ولایتمدار تربت حیدریه خلق کردند و در نظام جمهوری اسلامی بی نظیر است.

پیشکسوتان و برخی از مردم تربت حیدریه در تاریخ 13 تیرماه سال 1358 در دیداری صمیمانه به حضور رهبر کبیر انقلاب اسلامی امام خمینی(ره) شرف یاب شدند.

لینک کوتاه:

!!تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
برداشت ۲۰۰ تن گل محمدی از مزارع جلگه رخ ۴۱۰ بسته معیشتی بین نیازمندان تربت حیدریه توزیع شد تجهیز ۱۲ هزار هکتار از اراضی بخش رخ تربت حیدریه به آبیاری نوین آزادی ۸ زندانی تربت حیدریه در طرح نذر هشتم تولید بیش از ۵۰ تن آلوئه ورا در تربت حیدریه واژگونی اتوبوس در کمربندی تربت حیدریه با ۱۲ مصدوم ۱۱۴ مورد ابتلا به کرونا در تربت‌حیدریه شناسایی شد مشارکت ۶۴ درصدی مردم تربت حیدریه در انتخابات فرآیند برگزاری انتخابات در پایتخت ابریشم ایران/سلیمانی ها به میدان آمدند   آثار انتخاب اصلح تا سالها در کشور می ماند جمهوری اسلامی حلقه اتصال بعثت تا ظهور است/ رییس جمهور منتخب گام دوم انقلاب را ریل گذاری خواهد کرد رئیسی؛ اولین رئیس قوه که بعد از سی سال وارد تالار بورس شد