بدون نظر
 
معاون پژوهش حوزه علمیه مرحوم هراتی تربت حیدریه:
حوزه علمیه مرحوم هراتی از ظرفیت بالایی در امر پژوهش برخوردار است
تاریخ انتشار : ۲۳ آذر ۱۳۹۹ در ۱۲:۴۳ ب.ظ
 
حجت الاسلام محمد حسین عصمتی گفت: حوزه علمیه مرحوم هراتی از ظرفیت های بالایی در امر پژوهش برخوردار است که به جهت رفع ابهام از پژوهشگران در عرصه های گوناگون با استفاده از اساتید متخصص در علوم مختلف حوزوی و میان رشته ای در شئونات مختلف پژوهشی به طلاب و پژوهشگران مشاوره می دهد.

حجت الاسلام محمد حسین عصمتی، معاون پژوهش حوزه علمیه مرحوم هراتی تربت حیدریه در گفت و گو با خبرنگار تابان تربت؛ اظهار کرد:
در راستای آشنایی طلاب با آخرین نظریات و اولویت های پژوهشی معاونت پژوهشی حوزه علمیه اقدام به برگزاری نشست های علمی به صورت عمومی و تخصصی کرده که برخی از موضوعات تبدیل به مقاله نیز شده است.

وی تصریح کرد: برخی از عناوین شامل؛ معیارهای بسیجی از دیدگاه قرآن وحدیث، سیر تطور مفهوم اجتهاد، اهمیت پژوهش و کار کرد آن در پاسخ گویی به نیاز های جامعه اسلامی، شبهات پیرامون شخصیت نبی مکرم اسلام صلی الله و همچنین شبهات پیرامون دفاع مقدس در نشست های عمومی و تخصصی مطرح شده اند.

عصمتی همچتین از بررسی زندگینامه علمی شیخ انصاری(ره)، نقش ادبیات عرب در پاسخگویی به شبهات دینی، مبانی دینی نظام جمهوری اسلامی و تشکیل حکومت قبل از ظهور امام زمان عجل الله بعنوان دیگر نشست های تخصصی و عمومی یاد کرد.

وی افزود: در راستای مهارت آموزی طلاب جوان در امر ارائه مطالب علمی به صورت شفاهی، کنفرانس علمی برگزار شده و طلاب در حضور اساتید اقدام به ارائه مطالب علمیکرد و اساتید اشکال احتمالی را تذکر می دهند.

وی به برخی از عناوین کنفرانس های علمی اشاره کرد و گفت: علم اصول مبحث ضد، ادبیات عرب مبحث فاعل
و همچنین در راستای ایجاد شور و انگیزه در ساحت های مختلف پژوهشی، واحد پژوهش مدرسه اقدام به برگزاری مسابقه پژوهشی در محورهای مختلف مانند مقاله کوتاه، مسابقات کتابخوانی، شعر، داستان، ایده پژوهشی، نرم افزار برخی از کنفرانس های برگزار شده است.

معاون پژوهش حوزه علمیه مرحوم هراتی خاطر نشان کرد: کارگاههای مختلفی در سطوح مختلف حوزه برگزار شده که یکی از این کارگاه ها در سطح عالی حوزه برای اولین بار در شهرستان تربت حیدریه و شرکت طلاب سطح عالی از شهرهای اطراف با حضور اساتید درس خارج استان برگزار شد.

وی به برخی از این کارگاهها اشاره کرد و بیان داشت: کارگاه تقریر نویسی درس خارج، برای اولین بار در شهرستان تربت حیدریه با حضور اساتید سطح عالی حوزه علمیه خراسان، کارگاه روش مقاله نویسی، کارگاه آشنایی با رایانه، کارگاه آشنایی با ورد، کارگاه آشنایی با نرم افزارهای اسلامی، کارگاه معرفی منابع مرجع در فقه امامیه، کارگاه معرفی کتب مرجع ادبیات عرب نیز برگزار شده است.

معاون پژوهش حوزه علمیه بیان کرد: حوزه علمیه هراتی از ظرفیت های بالایی در امر پژوهش برخوردار است که به جهت رفع ابهام از پژوهشگران در عرصه های گوناگون با استفاده از اساتید متخصص در علوم مختلف حوزوی و میان رشته ای در شئونات مختلف پژوهشی ،به طلاب و پژوهشگران مشاوره می دهد.

وی مشاوره پایان نامه سطح سه و چهار، مشاوره در جهت تولید نرم افزار و مقالات را از دیگر اقدامات معاونت پژوهشی حوزه یاد کرد.

عصمتی گفت: کارگروه‌های پژوهشی یکی دیگر از اقدامات راهبردی معاونت پژوهش مدرسه هراتی محسوب می شود چرا که در این کارگروها که شامل؛ کار گروه فقه، کارگروه ادبیات عرب و همچنین کارگروه علوم عقلی طلاب موفق زیر نظر استاد به پژوهش های مختلفی همچون شرح کتب و تدوین نموداری جدید و تعیین اولویت های پژوهشی می پردازند.

وی افزود: برای سهولت در دستیابی به برخی منابع و اطلاع از پیشینه تحقیقات گروه نرم افزاری مرآت مدرسه هراتی اقدام به تولید نرم افزار مجموعه مقالات مدرسه هراتی کرده است.

معاون پژوهشی حوزه علمیه تربت حیدریع اظهار داشت: با توجه به ظرفیت های بالای علمی پژوهشی که به برکت وجود حضرت آیت الله شیخ محمد رضا عصمتی(زید عزه) مدیریت و امام جمعه تربت خیدریه در مدرسه هراتی وجود دارد، حوزه علمیه مرحوم هراتی آماده همکاری با سایر نهاد های علمی و فرهنگی شهرستان در راستای پیشبرد و نهادینه سازی معارف اسلامی در سطح جامعه می باشد.

شهرستان تربت حیدریه بعنوان قطب حوزه های علمیه جنوب خراسان رضوی دارای سه حوزه علمیه برادران و یک حوزه علمیه خواهران است که در این مراکز بالغ بر ۴۰۰ طلبه و روحانی از سطح یک تا سطح چهار( دکنرا) تحصیل می کنند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

!!تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
لزوم حمایت قانونی از آمران به معروف و ناهیان از منکر نام نویسی ۷۱۸ نفر برای انتخابات شوراهای اسلامی روستا در تربت حیدریه قرارگاهی از جنس حاج قاسم توزیع بیش از ۷۰۰ جعبه نوغان بین نوغانداران خراسان بی‌نیازسازی کشور از واردات کاغذ با سرمایه‌گذاری در منابع سنگ تربت حیدریه/ سود بانکی اصلی‌ترین مانع تولید است هشتمین پایانه صادراتی نفت کشور در تربت حیدریه به بهره برداری رسید ارتش جمهوری اسلامی ایران در دفاع مقدس غیورمردانه حماسه آفرید پروژه احداث سینما امید در تربت حیدریه همچنان بلاتکلیف است جوانانی که تهدید و آسیب‌های محله‌شان را به دور از هیاهو به فرصت تبدیل کردند ۱۴۴۰ خودرو عمومی در تربت حیدریه رایگان دوگانه‌سوز شدند تاکید فرماندار بر ساماندهی ورودی های شهر تربت حیدریه عمر ساختمان‌ های تربت‌ حیدریه حداقل ۴۰ سال است