بدون نظر
 
با پیشکسوتان انقلاب اسلامی در تربت حیدریه:
حماسه ۹ دی مردم تربت حیدریه در سایه نشست های روشنگرانه و حرکت های انقلابی محقق شد/آغاز حرکت انقلاب از مسجد جامع/با تقدیم هر شهید انسجام مردم بیشتر می شد
تاریخ انتشار : ۰۸ دی ۱۳۹۵ در ۹:۴۶ ق.ظ
 
پیشکسوتان انقلاب اسلامی در تربت حیدریه معتقدند، حماسه نهم دی مردم این شهرستان حاصل جلسات متعدد روشنگری و آگاهی بخشی علما و بزرگانی بود که در منازل انقلابیون و مساجد برگزار می کردند که در نهایت با تقدیم 10 شهید ضمن سرنگونی نماد طاغوت، زمام امور شهر را 43 روز قبل از پیروزی انقلاب به دست گرفتند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی تابان تربت، نادر سلیمانی پیشکسوت انقلاب در تربت حیدریه که هم اکنون رئیس شورای اسلامی این شهر را بعهده دارد، می گوید: در آن سال حکومت رژیم منحوس پهلوی همچنان در حال حکمرانی در سراسر کشور بود، اما مردم این شهر در سایه وحدت و همدلی و نشست های بصیرتی علمائی همچون آیت الله سید محمد باقر طباطبائی و آیت الله ربانی و حجت الاسلام رضایی، حرکت های انقلابی خود را از مساجد آغاز کردند.

 

وی افزود: بیشتر انقلابیون با تجمع در مسجد جامع، مسجد صاحب الزمان(عج)(گودی)، فولاد، هادیزاده با استماع سخنان بزرگان و علمای شهر از جنایات و فسادهای رژیم شاهنشاهی مطلع می شدند و زمینه برای حرکت انقلابی مردم فراهم شده بود.

 

سلیمانی  با بیان اینکه تجمعات و راهپیمائی های مردم این شهر ماهها قبل از پیروزی انقلاب آغاز شده بود، افزود: در این تظاهرات که بیشتر درنزدیکی به  محل شهربانی انجام می گرفت در روز ۱۱ آذر ۵۷ رضا عسکری بعنوان اولین شهید انقلاب در تربت حیدریه به فیض عظیم شهادت نائل آمد و راه را برای دیگران هموار کرد.

 

رئیس شورای شهر تربت حیدریه اظهار کرد: حرکت انقلابی و حماسه ساز مردم تربت حیدریه صبح روز ۹ دی از محل مسجد جامع آغاز شد و ابتدا همه انقلابیون با تجمع در این مکان به صورت خود جوش به سمت شهربانی حرکت کردند که در نهایت با تقدیم ۱۰ شهید نماد طاغوت را در میدان شهدای کنونی سرنگون کرده و تا پایان همان روز عوامل ساواک و رژیم شاهنشاهی را از شهر بیرون کرده و زمام امور به دست انقلابیون افتاد.

 

وی از شهید پاکروان بعنوان اولین شهید حماسه نهم دی یاد کرد و گفت: تمام مردم به قصد یک حرکت انقلابی از منازل خود خارج شدند، بطوریکه با تقدیم هر شهید نسبت به حرکت خود منسجم تر و خشم آنها از رژیم شاهنشاهی بیشتر می شد و از هیچ مقام و مسئولی ترس و واهمه نداشتند و لذا نتیجه آن پیشتازی در انقلاب و ثبت این واقعه تاریخی در دفتر زرین نظام اسلامی بود.

 

سلیمانی در ادامه به حرکت حماسی مردم در ۹ دی ماه ۸۸ اشاره کرد و افزود: بصیرت محلی مردم تربت حیدریه در ۹ دی ۸۸ به بصیرت ملی تبدیل شد و بار دیگر با زنده کردن خاطرات آن زمان و با حضور خودجوش در خیابانهای شهر با آرمانهای امام و رهبری و شهدای انقلاب اسلامی تجدید عهد و پیمان کردند.

 

حجت الاسلام رضایی قائم مقام نماینده ولی فقیه در بنیاد مسکن که نقش اساسی در حماسه مردم تربت حیدریه ایفا کرده بود، افزود:  مردم تربت حیدریه در این روز بسیج شده بودند تا ضمن اثبات ولایتمداری خود نمادهای طاغوت را در شهر سرنگون و عوامل مزدور پهلوی را از شهر بیرون کنند و همین مردم در ۹ دی سال ۸۸ بروز و ظهور حماسی داشته و بار دیگر حمایت و پشتیبانی خود را از نظام و رهبری اعلام کردند.

 

رضایی اذعان کرد: در سال ۱۳۵۷ نهضت انقلابی در جای جای کشور علیه رژیم منحوس پهلوی آغاز شده بود و در شهر تربت حیدریه با توجه به ویژگی‌های مردم آن که شامل ولایت مداری، اطلاعت از ولایت فقیه زمان و رهبری و همچنین سلحشوری می‌شود، مبارزه‌ای خودجوش و مردمی در روز ۹ دی ماه شکل گرفت.

 

وی با بیان اینکه این حرکت یک حرکت استثنایی بود افزود: در این حرکت مردم مبارز تربت حیدریه تصمیم گرفتند مجسمه طاغوت را از میدان شهر پائین بکشند که با حرکت عظیم نیروهای مردمی و خبردار شدن نیروهای شهربانی، مبارزه‌ای خیابانی شکل گرفت.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
حریم ها جا به جا شده اند/اگر آبی سرازیر شود آتش خواهیم گرفت!؟ اقتدار نظامی از ابعاد مهم انتظار فرج است/دشمن از نفوذ تفکر انقلاب اسلامی به هراس افتاده است طرح «جهاد همبستگی ملی» ظرفیتی برای تسریع در حل مشکلات سیل زدگان کشور است روستای ده منار بخش کدکن تربت حیدریه تخلیه شد/کارشناسان کشاورزی برای بررسی میزان خسارت به منطفه اعزام می شوند افزایش ۴ درصدی مصرف گاز سی ان جی در منطقه تربت حیدریه محور کدکن به رباط سنگ همچنان مسدود است/میزان بارش باران در کدکن به ۵۵ میلمتر رسید مدعیان دروغین حقوق بشر فجیع ترین اقدامات بین المللی را مرتکب می شوند/اقدام رییس جمهور آمریکا در تروریست خواندن سپاه در راستای تبلیغات انتخاباتی برای صهیونیست ها بود مبنای حرکت سپاه ولایت محوری و خدمت مجاهدانه به مردم است ۲۰ میلیارد ریال تخلف صنفی در تربت حیدریه ثبت شد رژیم آمریکا بزرگترین تروریست دولتی است/آمریکا در تسخیر خاکریز جبهه مقاومت ناکام ماند سپاه مظهر اقتدار حهان اسلام است/تفکر سپاه و بسیج بر محور مقاومت سایه انداخته است آمریکا سیلی سختی از سپاه خورده است/سپاه نیروی مردمی و بر آمده از قانون اساسی است