بدون نظر
 
تابان تربت گزارش می دهد/پرونده الکترونیکی شهروندان در دسترس نیست!
حذف اطلاعات بایگانی انفور ماتیک شهرداری تربت حیدریه!
تاریخ انتشار : ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ در ۶:۱۹ ق.ظ
 
بخش مهمی از اطلاعات مربوط به بایگانی انفورماتیک شهرداری تربت حیدریه شامل نقشه های شهری، نامه نگاری ها و پرونده های شهروندان در روزهای اولیه امسال از دسترس خارج شده، اتفاق عجیبی که شهردار تربت حیدریه با تأیید این موضوع می افزاید: این سیستم فقط پشتیبانی مجازی داشته که در اختیار کارمندی بوده که سال گذشته در پرونده تخلفات دستگیر شده و این داده ها انحصاراً در اختیار وی بوده است.

به گزارش خبرنگار تابان تربت؛ یک منبع آگاه از اتفاقی عجیب در شهرداری تربت حیدریه و بروز مشکلاتی در حوزه فناوری اطلاعات این نهاد خبر می دهد.

 

قصه از آنجایی شروع می شود که بنا به گفته وی،اطلاعات مربوط به بایگانی بخش انفورماتیک شهرداری تربت حیدریه شامل نقشه های شهری، نامه نگاری ها و پرونده های شهروندان در روزهای اولیه شروع به کار مسئول جدید این بخش در تاریخ ۷ فروردین سال جاری از بین رفته است.

 

اشتباه انسانی عامل حذف اطلاعات

این منبع آگاه که نمی خواهد هویتش فاش شود؛  می افزاید: این اتفاق با اشتباه انسانی و توسط مسئول فعلی انفورماتیک که صلاحیت لازم را برای مدیریت این بخش نداشته و فاقد تجربه کافی در این امور می باشد، رخ داده است.

 

وی تصریح کرد: متاسفانه بر اثر یک اشتباه انسانی که عمدی یا سهوی بودن آن محلی برای سوال خواهد بود؛خساراتی جبران ناپذیر به بدنه اطلاعات پرونده شهروندان وارد کرده است.

 

او معتقد است که مسئول این بخش باعث از بین رفتن اطلاعات دیتا سنتر شهرداری تربت حیدریه شده است.

 

به گفته وی؛ ظاهرا مسئول وقت بخش انفورماتیک شهرداری تربت حیدریه با تعویض جای دو هارد با یکدیگر باعث شده تا به صورت اتوماتیک اطلاعات مرکزی این دیتا سنتر نابود شده و با این اقدام سیستم استعلامات اراضی و ملکی از حالت سیستماتیک به حالت سنتی و مکتوب یعنی به خدماتی که حدود ۱۵ سال پیش ارائه می شده ، بازگردد.

 

این در حالی است که علی رغم پرداخت هزینه برای راه اندازی و فعالیت این سیستم به شرکت مجری؛ ظاهرا هیچ پشتیبانی اصطلاحا از اطلاعات، گرفته نشده است.

 

این فرد آگاه که خود را متخصص امور و اطلاعات شبکه معرفی می کند با اشاره به راه اندازی سیستم در حدود چهار سال پیش در شهرداری تربت حیدریه تصریح کرد: این سیستم که حاوی لایه های مختلف اطلاعاتی از اراضی و املاک تحت پوشش شهرداری ها می باشد؛ نام تربت حیدریه را بعنوان یکی از اندک شهرها در کشور که این سیستم را راه اندازی کرده، قرار داده بود و حال با این وضع پیش آمده ظاهرا پاسخگویی به استعلامات به روش سنتی، خطای انسانی را تشدید و امکان تقلب را در نتیجه استعلامات افزایش می دهد.

ارتباط این اتفاق با افراد دستگیر شده شهرداری چیست؟

 

او با طرح سوالی در پی پاسخ است که تاکنون شهرداری چه اقداماتی را برای بازگشت اطلاعات از بین رفته صورت داده است و البته معتقد است از نظر علمی امکان برگرداندن تمامی اطلاعات وجود نداشته و در حالت خوش بینانه ممکن است حدود ۷۰ درصد آن بازیابی شود و تکلیف شهروندانی که در طول یک سال گذشته تشکیل پرونده داده و در حال پیگیری هستند، در حاله ای از ابهام است.

 

این منبع آگاه از دریچه ای دیگر به این موضوع پرداخته و می افزاید: به نظر می رسد با توجه به دستگیری تعدادی از کارکنان شهرداری تربت حیدریه در سال گذشته و اتهام وارده مبنی بر تخلفات احتمالی صورت گرفته، ممکن است حذف شدن اطلاعات دیتا سنتر بی ارتباط با متهمین پرونده اخیر نبوده باشد.

 

وی این گمانه را مطرح می کند که ممکن است سر شاخه اصلی این فساد در شهرداری با ارائه اطلاعات نادرست به دستگاه های امنیتی و قضایی تلاش کرده تا افرادی از کارکنان شهرداری در این پرونده دستگیر شده و آنها بتوانند در نبود متخصصین این حوزه، رد پای سایر تخلفات خود را در دیگر پرونده ها با از بین بردن دیتا سنتر؛ پاک نمایند.

 

گفتنی است در سیستم کلیه مجوزها و استعلامات و همچنین تغییرات در نقشه های شهر ثبت و بعنوان یک مرجع اطلاعاتی تاکنون مورد استفاده بوده است.

 

عمد یا سهو ؛ مسئله این است

وی خاطر نشان می کند: در این سیستم، استعلام دریافت پروانه های ساخت و یا میزان عقب نشینی املاک شهروندان در چند دقیقه پاسخ داده می شود و میزان تخلف احتمالی مالکین مشخص و این کار باعث عدم احیانا دور زدن شهرداری می شود.

 

اما اکنون با از دست رفتن اطلاعات مربوط به این سیستم ممکن است خطای انسانی باعث شود در سیستم سنتی تخلفات اراضی و املاک نادیده گرفته شود.

 

در ادامه فرد آگاه نکته قابل تامل دیگری را گوشزد می کند. او می گوید: بعد از دستگیری مسئول انفورماتیک شهرداری تربت حیدریه در جریان رسیدگی به اتهامات پرونده تخلفات شهرداری در سال ۹۷ فردی دیگر مسئولیت این واحد را برعهده گرفته و سیستم با یک ثبات نسبی مشغول به پردازش و کار در این دوران بوده؛ اما به دلایل نامعلوم آن فرد برکنار شده و مسئول فعلی سکان دار حوزه انفورماتیک شهرداری می شود.

 

او مدعی است که مسئول فعلی با تغییر تمامی رمز های موجود، دیگر از افرادی که سیستم را رفع اشکال می کردند؛استفاده نمی کند. تا اینکه در یک اقدام که سهوی یا عمدی بودن آن باید توسط مسئولین ناظر مربوطه ثابت شود؛ اطلاعات به کلی پاک می شود و شهرداری تربت حیدریه اکنون با استفاده از پرونده های بایگانی شده موجود به صورت دستی و سنتی در حال پاسخ به استعلامات مربوطه می باشد.

 

اطلاعات حذف شده اما مقدارش مشخص نیست

شهردار تربت حیدریه با تایید این اتفاق می گوید: نمی شود درصد خاصی برای میزان اطلاعات پاک شده از پرونده های الکترونیکی مشخص کرد و ما در بررسی اطلاعات با سه نوع پرونده روبرو هستیم.

 

محمد صادق مجتهدی می افزاید: یک نوع پرونده هایی هستند که به هیچ یک از اطلاعات آن آسیبی نرسیده و در بعضی پرونده ها، بخشی از اطلاعات پرونده ها پاک شده و با توجه به اینکه سیستم بروز نبوده و راه اندازی آن مربوط به دهه ۸۰ می باشد؛ برگ شماری که مشخص کند از هر پرونده فرضا چند برگه آن پاک شده، نداریم و در حال حاضر این موضوع قابل شناسایی نیست.

 

مسئله مهمی نیست!

شهردار تربت حیدریه تصریح کرد: این مسئله بسیار عادی و معمول بوده و در خیلی از شهرداری ها این اتفاق می افتد و خیلی مسئله مهمی نیست و نمی توانیم بگوییم این اتفاق فقط مربوط به شهرداری تربت حیدریه بوده است.

 

وی بیان کرد: در خیلی از جاها انسان می شنود از هک شدن سیستم ها و از ایجاد مشکلات در انفورماتیک سازمان ها و بله اخیرا ما گرفتار این مشکل شده ایم.

 

گزارش فنی علت این رویداد بزودی روی میز شهردار

 

مجتهدی افزود: در روزهای آینده شرکتی که سخت افزار این سیستم را در گذشته در اختیار شهرداری قرار داده، گزارشی فنی در خصوص علت این اتفاق به ما خواهد داد و اما یکی از دلایلی که مسئول انفورماتیک شهرداری تربت حیدریه برای آن متصور است نوسانات برقی در مجموعه می باشد که این اتفاق ممکن است برای هر جایی رخ بدهد.

 

اطلاعات پاک شده بر می گردد؟

 

شهردار تربت حیدریه در پاسخ به این سوال مبنی بر بازگشت اطلاعات از بین رفته؛اینطور اظهار نظر می کند: از روزی که این اتفاق افتاده با کارشناسان مختلفی صحبت کردیم و سعی شده خودمان را برسانیم به شرکتی که انحصار سخت افزاری سیستم را در اختیار دارد.

 

شهردار تربت حیدریه گفت: تاکنون براساس آنچه به ما این دوستان گفته اند خبرهای خوب و امیدوار کننده ای بوده و بر اساس این گزارش ها، اینطور نیست که نتوانیم اطلاعات پاک شده از سیستم را برگردانیم،

 

انحصار اطلاعات به علت نقص در ساختار شهرداری تربت حیدریه

 

وی ضمن رد اینکه مسئول انفورماتیک فعلی از صلاحیت لازم برخوردار نبوده؛ می گوید: در گذشته و در یک دوره زمانی طولانی مدت، همه موضوعات مربوط به بخش انفورماتیک در اختیار تنها یک شخص بوده و در این دوره هیچ نیروی رسمی با تخصص انفورماتیک در شهرداری تربت حیدریه وجود نداشته و این جز نواقص جدی و ساختاری شهرداری بوده است.

 

مجتهدی بیان داشت: به هر دلیلی این شرایط به وجود آمده و البته عمدی مبنی بر انحصار شخصی سیستم اطلاعات انفورماتیک وجود نداشته و طبیعی است که در جابجایی مسئول یک بخش ممکن است کلیه اطلاعات به شخص جدید منتقل نشده باشد، آن هم در حوزه انفورماتیک که بخش بسیار پیچیده و گسترده ای می باشد.

 

عمدی بودن این اتفاق را تایید نمی کنم

 

مجتهدی با اشاره به این موضوع که در دو سال اخیر دو نیروی رسمی حوزه انفورماتیک به بدنه شهرداری تربت حیدریه اضافه شده اند؛ افزود: شاید اینطور بتوان گفت که در یک موقعیت زمانی خاص همه چیز دست به دست هم داده  که این طور شود و در هیچ مقطعی این جور اتفاقی تاکنون نیفتاده بود و بنده عمدی بودن این اتفاق را تایید نمی کنم.

 

مردم در روند رسیدگی به پرونده های خود مشکل نخواهند داشت

 

مجتهدی با دادن اطمینان به شهروندان در شرایط موجود گفت: در بعضی از پرونده ها که ممکن است اطلاعات آن نباشد و یا نقصی در آن باشد تا زمانی که اطلاعات کامل از میزان بازگشت موارد حذف شده به ما داده نشده من باب اطمینان مدارک قابل وصول را از شهروندان گرفته و با این شرایط مشکلی برای روند رسیدگی به امور ارباب رجوع پیش نمی آید.

 

یک دهه عدم انعقاد قرارداد پشتیبانی از سیستم

 

شهردار تربت حیدریه گفت: در بحث پشتیبانی با شرکت مورد قرارداد شهرداری تربت حیدریه که این شهر جز نادر شهرهای استان بوده که سیستم الکترونیک شهرسازی آن راه اندازی شده و به این شکل امروز سیستم های انفورماتیک قابل توجه نبود.

 

وی افزود: در یک بازه زمانی، ده تا دوازده سال است که هیچ قرارداد پشتیبانی با شرکت مربوطه در شهرداری تربت حیدریه بسته نشده است.

 

مجتهدی خاطر نشان می کند: شرکت سازنده سیستم به دلیل اینکه مدیر وقت انفورماتیک شهرداری انسان هوشمند و کاربلدی بوده است نه بصورت عامدانه بلکه از سر دلسوزی، پشتیبانی مربوط سیستم بر عهده خود شخص مسئول انفورماتیک شهرداری گذاشته شده است.

 

وی بیان کرد: شاید یکی از دلایل اینکه ورژن نرم افزار از همان سالها ارتقا داده نشده، همین باشد که ارتباط کامل با شرکت سازنده قطع شده و هر کاری که خود آنها می خواستند، انجام می دادند.

 

تکذیب ارتباط این اتفاق با پرونده های اخیر متخلفین در شهرداری

 

مجتهدی افزود:  تلاش ما این بوده که شرکت اصلی سازنده نرم افزار فعلی را با واسطه شرکتی دیگر در مرکز استان که قرار است سیستم جدید را راه اندازی کند، لینک کرده تا تبادل اطلاعات از سیستم قدیم به سیستم جدید به راحتی صورت گیرد.

 

وی با تکذیب اینکه ممکن است پاک شدن اطلاعات، ارتباطی با پرونده های اخیر تخلف در شهرداری داشته باشد هم گفت: آن چیزی که من برداشت می کنم شرایط دست به دست هم داده تا این اتفاق رخ داده است.

 

گزارش؛ میرزا حسین شعبانی

انتهای پیام/

 

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
تربیت نیروی انسانی کارآمد از اهداف اصلی توسعه آموزش عالی کشور است در مقابل عوامل واداده و غرب گرا باید ایستادگی کنیم معابر شهری تربت حیدریه برای معلولان مناسب سازی نشده است اکیپ های راهداری به نقاط برفگیر محورهای مواصلاتی تربت حیدریه اعزام شدند مرخصی «جهرمی» مسبب قطعی ۱۰ روزه اینترنت در کشور/ دستگاه قضا به خسارت‌های وارد آمده به مردم و کشور ورود می‌کند؟ چشم بینای کارآفرین جوان تربت حیدریه به امید حمایت مسئولان باز است کارخانه قند تربت حیدریه موفق ترین واحد تولیدی شرق کشور/گلایه تولید کنندگان شکر از نرخ های تکلیفی و قیمت گذاری نامناسب توسط دولت حل بحران‌ کشف‌رود در دست‌انداز اعتبارات دولتی/ ضرورت تکمیل هرچه سریع‌تر تصفیه‌خانه چرم شهر تخلفات انتخاباتی در فضای مجازی رصد می شود/۶۵ درصد جمعیت منطقه تربت حیدریه واجد شرایط رای تربت حیدریه قطب رشته ورزشی پاورلیفتینگ کشور مردم برای حفظ نظام اسلامی با بصیرت به میدان آمدند/مسئولان با بی تدبیری خود مشکلات معیشتی مردم را بیشتر نکنند بسیج شاکله ای از ابمان و بصیرت است/دشمن به دنبال تکرار پایان صفین است/درایت رهبری و بسیج مردمی فتنه ۹۸ را خنثی کرد