بدون نظر
 
جشن نوروزگاه؛
جشن نوروزگاه فرصتی برای هنرنمایی عرصه فرهنگ و هنر در پایتخت ابریشم ایران
تاریخ انتشار : ۰۸ فروردین ۱۳۹۸ در ۱:۴۲ ب.ظ
 
جشن نوروزگاه تربت حیدریه صبح امروز با هدف معرفی و پاسداشت تاریخ، فرهنگ، هنر و آیین های محلی، پایتخت ابریشم ایران در محموعه تاریخی قطب الدین حیدر برگزار شد.

به گزارش تابان تربت، در این آیین اهالی شهرها و روستاهای چهار بخش مرکزی، بایگ، رخ و کدکن شهرستان تربت حیدریه آستین همت بالا زده و آنچه در توان داشتند، عرضه کردند تا به زیباترین شکل ممکن، توانمندی ها و میراث گذشته و حال خود را معرفی کنند.

از موسیقی مقامی و رقص های محلی گرفته تا آش های سنتی، خشکبار و شب چره های زمستانی و نان های محلی که بوی دود و زغالش هوش از سر هر تماشاگری می برد، همه اینها امروز در این مکان تاریخی چشم نوازی می کردند.

در این بین هیات ورزش های روستایی و بازیهای بومی محلی تربت حیدریه با برگزاری رقابت های دوستانه حال و هوای خاصی به این مجلس بخشیده بود.

علی حسین زاده رییس هیات در پیوند با این آیین گفت: امروز مسابقات یک قل دوقل، تیراندازی با پلخمومن و هفت سنگ را برگزار کردیم.

رییس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تربت حیدریه نیز اظهار کرد: جشن نوروزگاه از جمله برنامه های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور است که با هدف توسعه گردشگری و معرفی ظرفیت ها و جاذبه های فرهنگی و تاریخی شهرها و روستاهای ایران تدارک دیده شده است.

علی محمدی افزود: در تقویم استان خراسان رضوی برپایی جشن نوروزگاه در هفتمین روز نوروز، به تربت حیدریه اختصاص دارد که برنامه ما به دلیل شرایط نامساعد جوی با یک روز تاخیر برگزار شد.

وی با بیان اینکه در این محوطه تاریخی مردم چهار بخش شهری و روستایی تربت حیدریه در قالب ۳۰ غرفه اقدام به برپایی بازارچه تولیدات محلی و صنایع دستی کرده اند، گفت: زعفران، مسنوجات ابریشمی، لبنیات محلی و خشکبار، از عمده ترین محصولاتی است که در این بازارچه ها عرضه شده است.

محمدی خاطر نشان کرد: مجموعه ای از خودروها و موتورسیکلت های قدیمی موجود در تربت حیدریه نیز امروز در مسیر میدان مرکزی به سمت مزار قطب الدین حیدر رژه رفتند.

وی همچنین اظهار داشت: در پایان این مراسم از حاضران با آش سنتی به صرف ناهار پذیرایی شد.

تاکنون ۲۵۰ اثر تاریخی و گردشگری در منطقه تربت حیدریه شناسایی شده است.

از مجموع ۷۰ بنای تاریخی شناسایی شده در تربت حیدریه، ۴۶ اثر، شامل ۳۵ بنا و۱۱ تپه و ۲ اثر معنوی و ناملموس در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

در شهرستان تربت حیدریه ۱۰ روستای هدف گردشگری، اقامتگاه بوم گردی در پنج روستا، پنج رستوران بین راهی زیر نظر میراث فرهنگی، پنج دفتر خدمات مسافرتی و زیارتی، وجود دارد.

مرکز شهرستان ۲۲۵ هزار نفری تربت حیدریه در ۱۵۰ کیلومتری جنوب غربی مشهد واقع است.

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
بعثی ها ما را در مسیر بغداد به موصل به مانند اسرای کربلا با پرتاب سنگ و هلهله همراهی کردند/نوجوانان کم سن و سال هم اسیر ابزار رسانه ای دشمن نشدند اصلاح شبکه آبرسانی تربت حیدریه هزار میلیارد ریال هزینه دارد عزت اسلام و مسلمین در سایه مقاومت و تبعیت از ولایت به منصه ظهور رسیده است امروز جمهوری اسلامی ایران پشت‌ مرزهای جولان رسیده است/ چالش نظام سرمایه داری با انقلاب اسلامی بر سر ولایت و امامت جامعه اسلامی است بازگشایی منجر به اعطای تراکم، عامل اصلی ترافیک هسته مرکزی شهر/حس مشارکت جویی مردم حلقه مفقوه مدیریت شهری هدف دشمن ایجاد نارضایتی و جدایی مردم از حاکمیت است/رسانه ها سفینه نجات کشور هستند شهردار بافت تاریخی تربت حیدریه، نیاز یا شگرد انتخاباتی موقوفات باید به سمت نیازهای اجتماعی جامعه سوق داده شود تمسک به ولایت سرمنشا وحدت الهی است رسانه ها بازوی توسعه هر منطقه هستند اردوی جهادی قافله خاکی لیگ فوتبال تربت حیدریه آغاز شد