بدون نظر
 
جشن نوروزگاه؛
جشن نوروزگاه فرصتی برای هنرنمایی عرصه فرهنگ و هنر در پایتخت ابریشم ایران
تاریخ انتشار : ۰۸ فروردین ۱۳۹۸ در ۱:۴۲ ب.ظ
 
جشن نوروزگاه تربت حیدریه صبح امروز با هدف معرفی و پاسداشت تاریخ، فرهنگ، هنر و آیین های محلی، پایتخت ابریشم ایران در محموعه تاریخی قطب الدین حیدر برگزار شد.

به گزارش تابان تربت، در این آیین اهالی شهرها و روستاهای چهار بخش مرکزی، بایگ، رخ و کدکن شهرستان تربت حیدریه آستین همت بالا زده و آنچه در توان داشتند، عرضه کردند تا به زیباترین شکل ممکن، توانمندی ها و میراث گذشته و حال خود را معرفی کنند.

از موسیقی مقامی و رقص های محلی گرفته تا آش های سنتی، خشکبار و شب چره های زمستانی و نان های محلی که بوی دود و زغالش هوش از سر هر تماشاگری می برد، همه اینها امروز در این مکان تاریخی چشم نوازی می کردند.

در این بین هیات ورزش های روستایی و بازیهای بومی محلی تربت حیدریه با برگزاری رقابت های دوستانه حال و هوای خاصی به این مجلس بخشیده بود.

علی حسین زاده رییس هیات در پیوند با این آیین گفت: امروز مسابقات یک قل دوقل، تیراندازی با پلخمومن و هفت سنگ را برگزار کردیم.

رییس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تربت حیدریه نیز اظهار کرد: جشن نوروزگاه از جمله برنامه های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور است که با هدف توسعه گردشگری و معرفی ظرفیت ها و جاذبه های فرهنگی و تاریخی شهرها و روستاهای ایران تدارک دیده شده است.

علی محمدی افزود: در تقویم استان خراسان رضوی برپایی جشن نوروزگاه در هفتمین روز نوروز، به تربت حیدریه اختصاص دارد که برنامه ما به دلیل شرایط نامساعد جوی با یک روز تاخیر برگزار شد.

وی با بیان اینکه در این محوطه تاریخی مردم چهار بخش شهری و روستایی تربت حیدریه در قالب 30 غرفه اقدام به برپایی بازارچه تولیدات محلی و صنایع دستی کرده اند، گفت: زعفران، مسنوجات ابریشمی، لبنیات محلی و خشکبار، از عمده ترین محصولاتی است که در این بازارچه ها عرضه شده است.

محمدی خاطر نشان کرد: مجموعه ای از خودروها و موتورسیکلت های قدیمی موجود در تربت حیدریه نیز امروز در مسیر میدان مرکزی به سمت مزار قطب الدین حیدر رژه رفتند.

وی همچنین اظهار داشت: در پایان این مراسم از حاضران با آش سنتی به صرف ناهار پذیرایی شد.

تاکنون 250 اثر تاریخی و گردشگری در منطقه تربت حیدریه شناسایی شده است.

از مجموع 70 بنای تاریخی شناسایی شده در تربت حیدریه، 46 اثر، شامل 35 بنا و11 تپه و 2 اثر معنوی و ناملموس در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

در شهرستان تربت حیدریه 10 روستای هدف گردشگری، اقامتگاه بوم گردی در پنج روستا، پنج رستوران بین راهی زیر نظر میراث فرهنگی، پنج دفتر خدمات مسافرتی و زیارتی، وجود دارد.

مرکز شهرستان 225 هزار نفری تربت حیدریه در 150 کیلومتری جنوب غربی مشهد واقع است.

لینک کوتاه:

!!تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
شهیدی که بر سر مزار حاج قاسم آرزوی شهادت کرد انقلاب اسلامی تا کنار کاخ سفید آمریکا به پیش رفته است پیروزی انقلاب اسلامی یکی از پایه های قدرت آمریکا در خاورمیانه را فروریخت/انتفاضه فلسطین فرزند انقلاب اسلامی است رزمایش مواسات باعث ترویج روحیه همدلی و تلاش شد دامادی که پدر همسر سابقش را آتش زد تجمع اعتراضی زعفرانکاران تربت حیدریه مقابل فرمانداری مسیر منتهی به مجموعه ورزشی آزادی تربت حیدریه نیازمند نگاه ویژه مسئولان است بافت فرسوده تربت حیدریه از فرسودگی خارج می شود! بیش از ۱۰۰۰ بسته معیشتی در تربت حیدریه توزیع شد نماز عید سعید فطر تربت حیدریه به روایت تصویر رعایت توصیه های بهداشتی مسئولان از مصادیق تزکیه نفس در روابط اجتماعی است عیدی خیّر تربت حیدریه به دانشجویان کم بضاعت