بدون نظر
 
جشن نوروزگاه؛
جشن نوروزگاه فرصتی برای هنرنمایی عرصه فرهنگ و هنر در پایتخت ابریشم ایران
تاریخ انتشار : ۰۸ فروردین ۱۳۹۸ در ۱:۴۲ ب.ظ
 
جشن نوروزگاه تربت حیدریه صبح امروز با هدف معرفی و پاسداشت تاریخ، فرهنگ، هنر و آیین های محلی، پایتخت ابریشم ایران در محموعه تاریخی قطب الدین حیدر برگزار شد.

به گزارش تابان تربت، در این آیین اهالی شهرها و روستاهای چهار بخش مرکزی، بایگ، رخ و کدکن شهرستان تربت حیدریه آستین همت بالا زده و آنچه در توان داشتند، عرضه کردند تا به زیباترین شکل ممکن، توانمندی ها و میراث گذشته و حال خود را معرفی کنند.

از موسیقی مقامی و رقص های محلی گرفته تا آش های سنتی، خشکبار و شب چره های زمستانی و نان های محلی که بوی دود و زغالش هوش از سر هر تماشاگری می برد، همه اینها امروز در این مکان تاریخی چشم نوازی می کردند.

در این بین هیات ورزش های روستایی و بازیهای بومی محلی تربت حیدریه با برگزاری رقابت های دوستانه حال و هوای خاصی به این مجلس بخشیده بود.

علی حسین زاده رییس هیات در پیوند با این آیین گفت: امروز مسابقات یک قل دوقل، تیراندازی با پلخمومن و هفت سنگ را برگزار کردیم.

رییس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تربت حیدریه نیز اظهار کرد: جشن نوروزگاه از جمله برنامه های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور است که با هدف توسعه گردشگری و معرفی ظرفیت ها و جاذبه های فرهنگی و تاریخی شهرها و روستاهای ایران تدارک دیده شده است.

علی محمدی افزود: در تقویم استان خراسان رضوی برپایی جشن نوروزگاه در هفتمین روز نوروز، به تربت حیدریه اختصاص دارد که برنامه ما به دلیل شرایط نامساعد جوی با یک روز تاخیر برگزار شد.

وی با بیان اینکه در این محوطه تاریخی مردم چهار بخش شهری و روستایی تربت حیدریه در قالب ۳۰ غرفه اقدام به برپایی بازارچه تولیدات محلی و صنایع دستی کرده اند، گفت: زعفران، مسنوجات ابریشمی، لبنیات محلی و خشکبار، از عمده ترین محصولاتی است که در این بازارچه ها عرضه شده است.

محمدی خاطر نشان کرد: مجموعه ای از خودروها و موتورسیکلت های قدیمی موجود در تربت حیدریه نیز امروز در مسیر میدان مرکزی به سمت مزار قطب الدین حیدر رژه رفتند.

وی همچنین اظهار داشت: در پایان این مراسم از حاضران با آش سنتی به صرف ناهار پذیرایی شد.

تاکنون ۲۵۰ اثر تاریخی و گردشگری در منطقه تربت حیدریه شناسایی شده است.

از مجموع ۷۰ بنای تاریخی شناسایی شده در تربت حیدریه، ۴۶ اثر، شامل ۳۵ بنا و۱۱ تپه و ۲ اثر معنوی و ناملموس در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

در شهرستان تربت حیدریه ۱۰ روستای هدف گردشگری، اقامتگاه بوم گردی در پنج روستا، پنج رستوران بین راهی زیر نظر میراث فرهنگی، پنج دفتر خدمات مسافرتی و زیارتی، وجود دارد.

مرکز شهرستان ۲۲۵ هزار نفری تربت حیدریه در ۱۵۰ کیلومتری جنوب غربی مشهد واقع است.

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
حریم ها جا به جا شده اند/اگر آبی سرازیر شود آتش خواهیم گرفت!؟ اقتدار نظامی از ابعاد مهم انتظار فرج است/دشمن از نفوذ تفکر انقلاب اسلامی به هراس افتاده است طرح «جهاد همبستگی ملی» ظرفیتی برای تسریع در حل مشکلات سیل زدگان کشور است روستای ده منار بخش کدکن تربت حیدریه تخلیه شد/کارشناسان کشاورزی برای بررسی میزان خسارت به منطفه اعزام می شوند افزایش ۴ درصدی مصرف گاز سی ان جی در منطقه تربت حیدریه محور کدکن به رباط سنگ همچنان مسدود است/میزان بارش باران در کدکن به ۵۵ میلمتر رسید مدعیان دروغین حقوق بشر فجیع ترین اقدامات بین المللی را مرتکب می شوند/اقدام رییس جمهور آمریکا در تروریست خواندن سپاه در راستای تبلیغات انتخاباتی برای صهیونیست ها بود مبنای حرکت سپاه ولایت محوری و خدمت مجاهدانه به مردم است ۲۰ میلیارد ریال تخلف صنفی در تربت حیدریه ثبت شد رژیم آمریکا بزرگترین تروریست دولتی است/آمریکا در تسخیر خاکریز جبهه مقاومت ناکام ماند سپاه مظهر اقتدار حهان اسلام است/تفکر سپاه و بسیج بر محور مقاومت سایه انداخته است آمریکا سیلی سختی از سپاه خورده است/سپاه نیروی مردمی و بر آمده از قانون اساسی است