بدون نظر
 
نماینده مردم تربت حیدریه:
جای زعفران‌کاران را در سر میز زعفران خالی کنید!
تاریخ انتشار : ۱۶ شهریور ۱۳۹۹ در ۸:۳۲ ق.ظ
 
محسن زنگنه خطاب به معاون وزیر صمت گفت: اگر می خواهید میزی بگذارید،جای زعفران‌کار را خالی کنید و بگویید که زعفران‌کار کجای این میز باید بنشیند؟

محسن زنگنه نماینده مردم تربت حیدریه زاوه و مه ولات در گفت و گو با خبرنگار تابان تربت، ضمن انتقاد به برگزاری میز زعفران بدون حضور زعفران‌کاران، گفت: نکته عجیبی است که بعد سخنان مقام معظم رهبری معاون وزارت صمت صحبت می‌کند و می‌گوید ما می خواهیم یک میز زعفران بگذاریم.

وی تصریح کرد: بنده ۵ شهریور با معاون وزیر صمت تماس گرفتم و گفتم اگر می خواهید میزی بگذارید،جای زعفران‌کار را خالی کنید و بگویید که زعفران‌کار کجای این میز بنشیند؟

تبعیض در چای و زعفران؛ چای پوسیده در دریا

زنگنه با اشاره به اینکه زعفران‌کاران یک تشکل درست و حسابی ندارند، افزود: معاون وزیر صمت به من می‌گوید شما آدم معرفی نکنید،یک تشکل معرفی کنید، من گفتم شما باید این تشکل را تاکنون به زعفران‌کاران می دادید تا آنگاه معرفی نمایم.

زنگنه خاطر نشان کرد: ما سازمان چای در کشور داریم و همه بدانند که چای تولید شده در کشور بین ۱۰ تا ۱۵ درصد نیاز داخلی کشور را تامین می کند. حال سئوال این است که چرا سازمان چای داریم و  هر سال قیمت کف تعیین می کنند و از کشاورز چایش را می خرند، بعد در انبار می گذارند به طوری که در سالهای گذشته چای را از کشاورز خریدند و آن چای ها در انبار ها پوسید و بعد به دریا ریختند.

آیا نباید سازمان زعفران در کشور داشته باشیم؟

رئیس فراکسیون گام دوم مجلس شورای اسلامی گفت: زعفرانی که ما تولیدگر آن هستیم نه تنها ۱۰۰ درصد نیاز کشور را تامین می کند، بلکه ۸۵ درصد آن صادر می شود.

زنگنه خطاب به دولت افزود: آیا نباید سازمان زعفران در کشور داشته باشیم؟ این تبعیض هاست که کشور را به اینجا رسانده و مردم را اذیت می کند.

سایه مافیا بر مراکز قدرت زعفران را به این روز انداخته است

نماینده مردم تربت‌ حیدریه زاوه و مه ولات در مجلس شورای اسلامی گفت: ما از زمانی که وارد مجلس شدیم تلاش کردیم تا قیمت زعفران را در فصل برداشت افزایش دهیم و به ۲۰ میلیون تومان برای هر کیلو برسانیم و این روند در حال طی شدن بود، اما سیاست های غلط و تدبیرهای نادرست در کنار فسادی مثل زد و بند و نفوذ مافیای موجود تا بزرگترین مراکز قدرت، زعفران را به چنین روزی رسانده است.

وحدت زعفرانکاران عامل خروج زعفران از دست مافیا

وی افزود: امروز ما ضمن تشکر از مقام‌ معظم‌ رهبری عرض می کنیم زعفران حمایت نخواهد شد، مگر با حمایت زعفرانکاران و وحدت بین آنها. امیدواریم با حمایت زعفرانکاران ما بتوانیم زعفران را از دست یک جمع محدود مافیایی در بیاوریم.

مسئول کارگروه اصلاح بودجه کمیسیون‌ برنامه‌ و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: البته اینکه می گویم مافیا عده ای اندک هستند و لذا اکثر صادرات کنندگان انسان های متعهدی هستند و در پی آنیم که با توافق با صادرات کنندگان، زعفران را با قیمتی بالا در منطقه به صمت صادرات ببریم.

در حال حاضر استان خراسان رضوی بیش از 82 هزار هکتار اراضی زیر کشت زعفران دارد که حدود 120 هزار خانوار به کشت این محصول مشغول هستند و از این میزان 40 تا 50 هزار خانوار درمنطقه تربت حیدریه به این کار اشتغال دارند.

بر اساس رصد کارشناسان بخش کشاورزی میزان برداشت طلای سرخ از مزارع زعفران در سطح استان در هر هکتار 3.8 کیلوگرم است که این رقم در منطقه تربت حیدریه تا 4.2 کیلوگرم رسیده، هرچند در ادامه با ارگانیزه کردن و استاندارد سازی به روش های علمی، پژوهشی برخی تولید کنندگان در سطح این منطقه تا 20 کیلوگرم در هکتار زعفران خشک نیز برداشت کردند.

میزان تولید زعفران در ایران به خصوص خراسان رضوی و منطقه تربت حیدریه به عنوان قطب تولید طلای سرخ در جهان با 300 تن برداشت زعفران خشک حدود 90 درصد است و کشورهای افغانستان و اسپانیا با تولید مجموع شش تن کمتر از 10 درصد تولید این محصول را به خود اختصاص دادند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

!!تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
لزوم حمایت قانونی از آمران به معروف و ناهیان از منکر نام نویسی ۷۱۸ نفر برای انتخابات شوراهای اسلامی روستا در تربت حیدریه قرارگاهی از جنس حاج قاسم توزیع بیش از ۷۰۰ جعبه نوغان بین نوغانداران خراسان بی‌نیازسازی کشور از واردات کاغذ با سرمایه‌گذاری در منابع سنگ تربت حیدریه/ سود بانکی اصلی‌ترین مانع تولید است هشتمین پایانه صادراتی نفت کشور در تربت حیدریه به بهره برداری رسید ارتش جمهوری اسلامی ایران در دفاع مقدس غیورمردانه حماسه آفرید پروژه احداث سینما امید در تربت حیدریه همچنان بلاتکلیف است جوانانی که تهدید و آسیب‌های محله‌شان را به دور از هیاهو به فرصت تبدیل کردند ۱۴۴۰ خودرو عمومی در تربت حیدریه رایگان دوگانه‌سوز شدند تاکید فرماندار بر ساماندهی ورودی های شهر تربت حیدریه عمر ساختمان‌ های تربت‌ حیدریه حداقل ۴۰ سال است