بدون نظر
 
تابان تربت گزارش می دهد/عاشقانه های سفر آخر صفر
جاده و عشق مهیاست بیا تا برویم/مسیرهای منتهی به مشهدالرضا(ع) جلوه ای از اربعین حسینی
تاریخ انتشار : ۱۲ آبان ۱۳۹۷ در ۸:۰۰ ق.ظ
 
پس از حماسه میلیونی اربعین حسینی در کربلا، همه نگاهها به روزهای پایانی ماه صفر و ورود کاروانهای زیارتی و پیاده حضرت رضا(علیه السلام) به مشهد مقدس دوخته شده تا بار دیگر جلوه ای از حماسه اربعین حسینی به خصوص در مسیرهای مواصلاتی تربت حیدریه به مشهد تداعی شود.

به گزارش خبرنگار تابان تربت؛ حضور کاروانهای پیاده در محورهای مواصلاتی شمال، جنوب و غرب به مشهد و تجمیع آنها در مناطقی همچون باغچه و دروازه قوچان، نگاه هر بیننده و رهگذری را به خود جلب می کند که زائران مسیر عشق را با پای تاول زده و بدنی خسته، در حال رسیدن به معشوق خود یعنی امام الرئوف حضرت علی بن موسی الرضا(ع) هستند.

 

پس از حماسه میلیونی اربعین حسینی در کربلا، همه نگاهها به روزهای پایانی ماه صفر و ورود کاروانهای زیارتی و پیاده حضرت رضا(علیه السلام) به مشهد مقدس دوخته شده تا بار دیگر جلوه ای از حماسه اربعین حسینی به خصوص در مسیرهای مواصلاتی تربت حیدریه به مشهد تداعی شود.

با توجه به حجم تردد زائران پیاده از شهرهای جنوبی کشور و اینکه محور تربت حیدریه تنها شاهراه اصلی جنوب کشور به شهر مشهد می باشد ایستگاههای صلواتی و موکب های زیادی توسط مردم و خیرین در این مسیر برپاه شده که شکوه و عظمت این حرکت از ورودی شهر تربت حیدریه تا ورودی مشهد الرضا(ع) جلوه بیشتری را به خود اختصاص داده است.

 

مردم شهرستانهای تربت حیدریه، نیشابور و قوچان همچون شور و حال اربعین حسینی در عراق، بعنوان خادمان دروازه های ورودی به مشهد مقدس بصورت خودجوش با برپائی ایستگاههای صلواتی و موکب های اسکان در شهرها و روستاها خدمات گسترده ای را به زائران ارائه می کنند.

دهستان منظر؛ استراحتگاهی با طعم مهمان نوازی

دهستان پنج هزار نفری منظر در یک کیلومتری شهر تربت حیدریه همه ساله پذیرای زائران پیاده امام مهربانی هاست و در طول یک هفته پایانی ماه صفر علاوه بر مساجد و حسینیه ها، برخی منازل نیز در خدمت زائران رضوی قرار می گیرد.

 

اما آن چیزی که اغلب زائران پیاده جنوب کشور را مشتاق کرده که خود را شب به منظر برسانند دو باب حمام عمومی و سنتی این روستاست که بصورت شبانه روزی در خدمت زائران امام رضا(ع) است.

 

از مجموع ۲۷ مسجد در این روستا هر شب ۲۱ مسجد و حسینیه به زائران امام رضا(ع) خدمات اسکان می دهند و علاوه بر مساجد و تکایا اهالی روستا مشتاقانه منازل خود را در اختیار زوار حربم قدس رضوی قرار داده و با شوق مثال زدنی خود از زائران پذیرایی می کنند.

 

علاوه بر دو باب حمام سنتی روستا و دو ایستگاه صلواتی، یک تیم چند نفره از جوانان داوطلب هلال احمر خدمات امدادی و کمک های اولیه از جمله ماساژ درمانی را به زائران ارائه می کنند.

 

روستای حشمت آباد جلگه رخ و مواکبی که در آنجا برپلشده که اغلب زائران برای صرف ناهار و کمی استراحت حوالی اذان ظهر خود را به آنجا رسانده و پذیرایی مفصلی می شوند.

 

همه ساله مردم روستاهای حشمت آباد و اسد آباد جلگه رخ پذیرای خیل عظیمی از زائران پیاده ای است که از مسیر فرعی و جاده قدیم مشهد خود را به رباط سفید می رسانند لذا هر روز حدود سه هزار وعده غذای گرم در موعد ناهار و دو هزار پرس غدا در شب بین زائران توزیع می شود.

برگزاری پنجمین مرحله طرح همسفران خورشید و پوشش امدادی و امدادرسانی به کاروان ها و زائرین پیاده حضرت علی بن موسی الرضا (ع)

معاون مدیر عامل و رئیس جمعیت هلال احمر تربت حیدریه گفت: طرح همسفران خورشید در راستای ارائه خدمت به زائرین حرم علی بن موسی الرضا (ع) در سطح محور های مواصلاتی تحت پوشش این جمعیت همزمان با اربعین حسینی آغاز و در حال اجرا است.

 

رضا مومن زاده در این زمینه اظهار داشت: این طرح تا خروج آخرین کاروان پیاده از شهرستان های تحت پوشش اجرا می شود.

 

وی تصریح کرد: پنج پایگاه سیار به همراه خودروی کمک دار و سه پایگاه ثابت در مسیر حرکت زائران حرم مطهر رضوی درآستانه وفات رسول اکرم (ص) ، شهادت امام حسن مجتبی (ع) و حضرت رضا (ع) مستقر شدند.

 

رئیس جمعیت هلال احمر تربت حیدریه افزود: خدمات پزشکی، انتقال بیماران درصورت نیاز وخدمات امداد ونجات دراین پایگاه ارائه می شود و سه دستگاه آمبولانس از استان های مجاور جهت کمک در این محور به شعبه تربت حیدریه اضافه شدند.

 

وی گفت: این خدمات به صورت ۲۴ ساعته ارائه می شود و تعداد پنجاه نجاتگر و پرستار و نیروی عملیاتی در بیست کمپ امدادی شعبه تربت حیدریه از محور ورودی شهرستان در آستان مقدس احمد الرضا(ع) تا رباط سفید مستقر شدند و خدمات خود را به کاروان های پیاده ارائه می دهند.

تاکنون بالغ بر ۲۷۰۰ نفر زائر پیاده از تربت حیدریه عبور کردند

دبیر خدمات سفر تربت حیدریه در این خصوص اظهار کرد: تا طهر روز جمعه بالغ بر ۲۷۰۰ نفر در قالب ۳۹ کاروان زیارتی با پای پیاده از شهر تربت حیدریه عبور کردند.

 

علی محمدی گفت: این زائران از شهرستانهای بیرجند، قاین، گناباد، فردوس، بجستان، بردسکن، خلیل اباد، کاشمر، مه ولات، خواف و رشتخوار هستند که بصورت پیاده و طبق برنامه قصد دارند در آستانه رحلت حضرت رسول(ص) و امام حسن(ع) و امام رضا(ع) خود را به مشهد برسانند.

 

وی به محل اسکان زائران در تربت حیدریه اشاره کرد و افزود: اقامت زائران در آستان مقدس احمدالرضا(ع)، پارک شهید خاکسار، مسجد رضایی، مساجد و تکایا در دهستان منظر، مسجد شهرک، مجتمع امام رضا(ع)، روستای کامه، رباط سنگ، مسجدحشمت آباد و اسداباد با برپایی ۱۸ موکب انجام می شود.

 

کاهش ۲۰ کیلومتری سرعت در تمام محورهای مواصلاتی/اعلام محدودیت ترافیکی تا پایان ماه صفر

فرمانده پلیس راه تربت حیدریه گفت: از صبح روز شنبه ۱۲ ابان سرعت خودروها در تمامی مخورهای مواصلاتی تربت حیدریه ۲۰ کیلومتر کاهش می یابد و این بدان معناست که اگر در مسیری سرعت مجاز ۱۱۰ کیلومتر بوده به ۹۰ کیلومتر کاهش می یابد.

 

سرهنگ حسین میش مس با بیان اینکه رانندگان با سرعت مطمئنه حرکت کنند، افزود: با توجه به اینکه برخی مسیرها کوهستانی است و مسیری برای تردد زائران وجود ندارد رانندگان وسایل نقلیه دقت لازم را داشته باشند و از طرفی زائران پیاده حتما در مسیر پیاده روی در خلاف جهت خودروها حرکت کنند.

 

وی گفت: با توجه به حضور گسترده زائران حریم قدس رضوی در ایام پایانی ماه صفر، تردد خودروهای سنگین به استثنای خودروهای حامل سوخت و مواد فاسد شدنی در جاده تربت حیدریه به مشهد از ساعت ۶ صبح روز چهارشنبه ۱۶ آبان تا ۱۸ شب به مدت سه روز ممنوع می باشد.

 

پیش بینی می شود امسال حدود ۲۰هزار نفر از زائران پیاده جهت عزاداری مراسم آخر دهه ماه صفر مهمان مردم بخش رخ باشند

 

بخشدار جلگه رخ با اعلام این خبر گفت: استقبال و پذیرایی از کاروان های پیاده در بخش رخ از افتخارات اهالی خونگرم‌ این منطقه است .

 

جعفر رضوانی اظهار کرد: هرساله به دلیل قرار گرفتن بخش رخ در مسیر راه، پذیرای زائران حضرت علی بن موسی الرضا(ع) واقع شده و امسال با توجه به آمار اعلام شده این کاروان ها از شهر های جنوب استان خراسان رضوی، استان خراسان جنوبی ، یزد، از این منطقه عبور می‌کنند.

 

وی با اشاره به اتخاذ تدابیر لازم برای اسکان این زائران توسط مسوولان اظهار داشت : علاوه بر مردم این منطقه به صورت خودجوش به استقبال زائران ثامن الحجج (ع) می روند و آنان را در منازل خود اسکان داده و از آنان به نحو مطلوب پذیرایی می کنند.

 

رضوانی با بیان اینکه همه مردم سعی دارند در میزبانی از زائران ثامن الحجج (ع) بر یکدیگر سبقت بگیرند ،اضافه کرد: خیران منطقه نیز مشارکت بسیار خوبی در پذیرایی و اطعام زائران حضرت ثامن الحجج (ع) دارند.

 

وی با بیان اینکه تمام امکانات بهداشتی ، امنیتی و اسکان برای کاروان های پیاده فراهم شده ،اظهار داشت: در نشست هایی که با مسوولان منطقه رخ تشکیل شده تدابیر لازم برای مسیر راهها و اسکان آنان اندیشیده شده است.

 

بخشدار رخ گفت: امسال نیز بیش از ۳هزار نفر زن و مرد از بخش رخ جهت عزاداری روزهای پایانی ماه صفر با پای پیاده از بخش رخ عازم مشهد مقدس می شوند.

 

این راه و رسم عاشقی همه ساله پر شور تر از قبل برگزار می شود و مردم بصورت خودجوش آنی را رقم می زنند که عشاق الحسین(ع) در مسیر نجف به کربلا تداعی می بخشند.

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
The problem of Plagiarism or Academic Citation English paper Most readily useful motivation for assess Essay Topics for pupils Science Fair Venture A Few Ideas Typical Examples of Plagiarism for Pupils You Need To Know خطر عبور خط انتقال گاز از میان بهترین باغ های روستای کامه علیا پیمانکار سالاری دولت بلای جان مردم! اقدامات جزیره ای و موازی کاری دردی را درمان نمی کند انتقاد عضو شورای شهر تربت حیدریه از وضعیت فروشگاه های زنجیره ای بیست و هفتمین کاروان پیاده و زیارتی بافق یزد وارد تربت حیدریه شد+تصاویر بیش از ۱۴۰ هزار نفر در منطقه تربت حیدریه تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی هستند ارتقای سواد فضای مجازی در جامعه آسیب های این حوزه را کاهش می دهد/ضرورت تغییر موضع از حوزه پدافندی به آفندی