بدون نظر
 
رییس اداره اوقاف تربت حیدریه خبر داد؛
ثبت ۲۰ وقف جدید در تربت حیدریه
تاریخ انتشار : ۱۴ مهر ۱۴۰۰ در ۲:۰۴ ب.ظ
 
حجت الاسلام نوائیان با بیان اینکه نخستین موضوع محوری وقف در این خطه حضرت سیدالشهدا علیه السلام است، گفت: طی یکسال گذشته تاکنون ۲۰ وقف جدید با موضوعاتی چون مذهبی، اهل بیت، اجتماعی، نیازمندان، دانش‌آموزان، بیماران، سالمندان، مسجد و حوزه‌های علمیه داشتیم.

به گزارش خبرنگار تابان تربت؛ حجت الاسلام جعفر نوائیان رییس اداره اوقاف و امور خیریه تربت‌حیدریه صبح امروز و بمناسبت دهه وقف در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: از ابتدای امسال تاکنون ۱۲ وقف به ارزش ریالی ۳۳۰ میلیارد ریال، به ثبت رسیده است.

وی با بیان اینکه از دهه وقف پارسال تاکنون، بیش از سه هزار و 500 مترمربع عملیات عمرانی انجام شده‌، افزود: این فعالیت‌ها شامل ساختمان‌سازی، راه و محوطه‌سازی و نیز تجاری بوده که برای انجام آن پنج میلیارد و 600 میلیون ریال از محل درآمد موقوفه و همچنین از اعتبارات اوقاف و اعتبارات دولتی نیز هزینه شده و به همین خاطر میزان اعتبارات یاد شده، بسیار پایین است.

نواییان تصریح کرد: همچنین از دهه وقف پارسال تاکنون نیز بیش از 20 وقف جدید با موضوعاتی چون مذهبی، اهل بیت، اجتماعی، نیازمندان، دانش‌آموزان، بیماران، سالمندان، مسجد و حوزه‌های علمیه داشتیم اما نخستین موضوع محوری وقف در این خطه، حضرت امام حسین(علیه السلام) می‌باشد.

رییس اداره اوقاف تربت‌حیدریه با بیان این‌که اکنون در این شهرستان بیش از ۶۰ بقعه متبرکه داریم، افزود: همچنین هزار و ۹۶۰ موقفه با بیش از پنج هزار و ۶۰۰ رقبه داریم که در سامانه به ثبت رسیده است.

نواییان افزود: اهمیت این موضوع زمانی بیشتر مشخص می‌شود که همگان بدانند بیش از ۳۰ درصد این موقوفات مربوط به بعد پیروزی انقلاب است و ۴۰ درصد از این ۳۰ درصد، تنها مربوط به ۱۲ سال اخیر می‌باشد و این نشان می‌دهد ما در حوزه وقت بعد از انقلاب خوب کار کردیم و مردم نیز به عملکرد ما اعتماد کرده‌اند.

وی در بخش دیگری به چالش‌های پیش روی اوقاف تربت‌حیدریه اشاره و اظهار کرد: یکی از چالش‌های مهم حوزه کاری ما در امور عمرانی آن است و این بدان معناست هر کاری می‌خواهیم انجام دهیم، با سنگ‌اندازی از سوی بخش خصوصی و حقیقی یا بخش حقوقی و دولتی مواجه می‌شویم.

رییس اداره اوقاف تربت‌حیدریه افزود: نمونه بارز آن صدور توقف اجازه تدفین در مزار بی‌بی حسینیه می‌باشد و کسانی که دستور توقیف را صادر کردند، ای کاش حداقل به خودشان زحمت می‌دادند و پنج دقیقه در مزار حضور پیدا کرده و هم زیارت می‌کردند و هم از نزدیک در جریان کار قرار می‌گرفتد.

نواییان با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی و محیط زیست مانع ادامه تدفین در این مکان مذهبی شدند، بیان داشت: در حالی که بعدا اعلام کردند کسانی که از قبل فیش تدفین خریداری کرده‌اند، اجازه تدفین آنهم تنها هنگام شب دارند و ما نفهمیدیم به لحاظ مسایل بهداشتی تدفین در صبح با شب چه تفاوتی باهم دارد و این دستگاه‌ها باید بیاند و پاسخ بدهند.

وی اظهار کرد: از سوی دیگر اگر همچون گذشته تدفین ادامه می‌یافت، حداقل سود اقتصادی زیادی نصیب کسبه اطراف مزار بی‌بی حسنیه می‌شد.

نواییان در بخش دیگری گفت: اگر موقوفه‌ای را به هر دلیلی تلاش کنیم از وقف خارج شود، نخست آنکه جامعه را از این سنت حسنه پیامبر(ص) محروم کردیم و دوم این‌که ملک را به مالکیت فرد یا افرادی در خواهیم آورد، در حالی که غصبی است.
وی همچنین اظهار کرد: امسال در آستانه بازگشایی مدارس، ۲۶۰ بسته مهر تحصیلی به ارزش هر بسته 2میلیون ریال بین دانش‌آموزان نیازمند توزیع شد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

!!تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
بیش از ۹۰ درصد تجهیزات پزشکی بیمارستان‌ آموزشی درمانی امام حسین علیه السلام تولید داخل است تمرین مقابله با زلزله آسیب را کاهش می‌دهد پرداخت حقوق معوق پرسنل شهرداری تربت حیدریه/برای اداره امورات جاری باید روزانه ۱۷۰ میلیون تومان درآمد داشته باشیم سفرهای استانی دولت شیوه صحیح حکمرانی اسلامی است اهداف انقلاب اسلامی از ضروریات جهاد تبیین است نخبگان توان رفع تمامی مشکلات کشور را دارند حدود ۱۵۰۰ شهروند مه ولاتی در طرح نهضت ملی مسکن ثبت نام کرده‌اند جولان دلالان در سایه چشم انتظاری زعفرانکاران خراسان رضوی/معاون وزیر جهاد؛ هرگونه دخالتی منجر به ضرر زعفرانکاران با ورود دولت همراه خواهد شد علمی که در بسیج تعلیم می شود همراه با عمل است شوراها اقتصاد و اشتغال را راهبرد اصلی برنامه های خود قرار دهند اراده بسیج برای تشکیل تمدن اسلامی/دیپلماسی ایران باید بر اساس تعامل قدرتمندانه باشد سرمایه گذار آداک باید نسبت به جمع آوری سازه اقدام و زمین را تحویل شهرداری دهد/تخلفات متعدد سرمایه گذار در مراجع قضایی در حال پیگیری است