بدون نظر
 
وعده ای که هنوز محقق نشده است
تکمیل ساخت مجتمع فرهنگی هنری تربت حیدریه معطل ۲۵۰ میلیارد ریال اعتبار
تاریخ انتشار : ۲۰ دی ۱۳۹۹ در ۹:۵۵ ق.ظ
 
در حالی که حدود ۱۳ سال از شروع عملیات ساخت تنها مجتمع فرهنگی هنری در پیشکوه تربت حیدریه می گذرد، این پروژه نیمه تمام همچنان به آینه دق برای هنرمندان و مردم تربت حیدریه تبدیل شده و اکنون معطل 250 میلیارد ریال اعتبار است.

به گزارش خبرنگار تابان تربت؛ در حالی که حدود ۱۳ سال از شروع عملیات ساخت تنها مجتمع فرهنگی هنری در پیشکوه تربت حیدریه می گذرد، این پروژه نیمه تمام همچنان به آینه دق برای هنرمندان و مردم تربت حیدریه تبدیل شده و اکنون معطل 250 میلیارد ریال اعتبار است.

حالا مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی  در سفر به تربت حیدریه از تسریع در تکمیل این پروژه با هماهنگی و هم افزایی مسئولان خبر می دهد.

محسن زنگنه نماینده مجلس از استفاده از ظرفیت تبصره ۱۹ و ورود بخش خصوصی و پیگیری هایش برای پای کار آوردن قرارگاه خاتم الانبیاء صلی الله می گوید و فرماندار تربت حیدریه از ۲۵۰ میلیارد ریال نیاز به اعتبار تکمیل این پروژه خبر می دهد و تلویحا ضمن مخالفت با ورود بخش خصوصی می افزاید: تلاش می کنیم تا از ظرفیت دولت در سال آینده برای تامین اعتبار ۱۰۰ میلیارد ریالی بهره‌مند باشیم.

شهرستان تربت حیدریه با جمعیت ۲۵۰ هزار نفری، هنوز فاقد یک مجتمع فرهنگی هنری و سینما برای فعالان عرصه هنر و سینماست و این در حالی است که هنرمندان و فرهیختگان بی شماری از این دیار طی سالیان متمادی صاحب عناوین برتر در استان و جشنواره های ملی و بین المللی شدند.

از برگزیدگان در عرصه سینما و تلویزیون گرفته تا هنرمندان عکاس و تئاتر و موسیقی که همه بیانگر استعداد فراوان این دیار در خلق هنرنمایی در حوزه های مختلف هنری است و متاسفانه تاکنون مکانی برای فعالیت های خود نداشتند و مکانهای فعلی یا اجاره ای و یا شایسته حوزه فرهنگ و هنر نبوده است.

عملیات اجرایی تنها مجتمع فرهنگی هنری تربت حیدریه سال ۱۳۸۶ در زمینی به مساحت ۴ هزار و ۵۰۰ متر مربع در منطقه گردشگری پیشکوه آغاز شده و قرار بوده تا در مدت دو سال این پروژه به بهره برداری برسد.

مجتمع فرهنگی هنری تربت حیدریه با تزریق قطره چکانی اعتبارات محدود دولتی تاکنون نتوانسته به بهره برداری برسد و این در شرایطی است که شهرستان‌های همطراز تربت حیدریه در استان هر کدام حداقل صاحب یک یا دو مجتمع فرهنگی هنری هستند.

متاسفانه افق روشنی را برای تکمیل پروژه نمی بینم

چندی پیش، علی رستمی،فرماندار تربت حیدریه در مصاحبه با خبرنگاران گفته بود: متاسفانه بنده افق روشن و مشخصی در مورد پروژه مجتمع فرهنگی پیشکوه و اینکه چه زمانی راه اندازی خواهد شد، را نمی بینم.

وی افزود: اگر بتوانیم ۲۵ میلیارد تومان تخصیص بگیریم می توانیم امیدوار باشیم که در سال آینده بخش هایی از این مجموعه، تکمیل شود.

رستمی خاطر نشان کرد: واقعیت این است که تربت حیدریه علی رغم داشتن سرمایه های فرهنگی و شخصیت های برجسته ادبی،هنری از لحاظ زیرساخت های فرهنگی فقیر و بسیار بسیار ضعیف است.

وی افزود: عملیات ساختمانی مجتمع فرهنگی پیشکوه با ۴۵۰۰ مترمربع زیربنا از ۱۳ سال پیش آغاز شده و امروز چیزی حدود ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و با محاسبه قیمت های ساخت فعلی حدود ۲۵‌ میلیارد تومان برای تکمیل آن نیاز است.

رستمی اذعان داشت: تردید دارم ما بتوانیم از منابع شهرستانی این مبلغ را تامین کنیم، هر چند سازمان برنامه و بودجه ۵‌ میلیارد تومان را اول سال تخصیص داد که بخشی از آن به دیون پیمانکار دادیم و بخشی هم از آن پول به عملیات فعلی در حال ساخت اختصاص دادیم.

وی این را هم گفت که با قول نماینده مجلس در حاشیه سفر‌ معاون سازمان برنامه و بودجه کشور به شهرستان قرار شداعتباری برای پروژه در نظر گرفته شود تا بخش هایی از این مجتمع راه اندازی شود.

سالها از آغاز ساخت مجتمع فرهنگی پیشکوه می‌گذرد و این پروژه نیمه تمام همچنان به آینه دق برای هنرمندان و مردم تربت حیدریه تبدیل شده است.

هم افزایی خوبی برای تکمیل پروژه بین مسئولان شکل گرفته است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی در سفر هفته گذشته به تربت حیدریه  از مجتمع فرهنگی هنری این شهرستان بازدید کرد.

مروارید در گفتگو با خبرنگار ما گفت: برای تسریع در تکمیل مجتمع فرهنگی هنری هم افزایی خوبی امروز بین دستگاه های مختلف صورت گرفت و با توجه به طولانی شدن ساخت این پروژه نیازمند این بودیم که هماهنگی ها دقیق تر شود و فرآیند جذب بودجه صورت بگیرد.

وی بیان کرد: در نهایت حاصل کار یعنی اضافه شدن یک فضای جدید فرهنگی به این شهرستان فرهنگ دوست و دارای تاریخ فرهنگی با ارزش، امیدواریم با رفع موانع به نتیجه برسد و امیدوارم با نگاه همدلانه ای که بین مسئولان این شهر وجود دارد بتوانیم به سرانه فرهنگی تربت حیدریه بیافزائیم.

مروارید در پاسخ به این سئوال که انتظار چند ساله مردم شهری که سینما ندارد به کجا خواهد رسید؛گفت: پروژه مجتمع فرهنگی پروژه وسیعی است و بخش های‌ مختلفی در آن تدارک دیده شده که سالن نمایش و سالن سینما هم جزئی از آن است.

وی تصریح کرد: امیدوارم با هماهنگی هایی که بین مسئولان شهرستانی و استانی اتفاق خواهد افتاد و با توجه به نگاه جهادی موجود در بین مسئولان شهرستان و حمایت ما در استان به وظیفه خودمان عمل کنیم و پروژه را به نتیجه برسانیم.

کار سرعت گرفته است؛ راه های دیگر بررسی می شود

وی در پاسخ به این سئوال که بلاخره چه زمانی انتظار ۱۳ ساله مردم پایان خواهد پذیرفت؟ گفت: کار سرعت گرفته و در فرآیند جذب بودجه تسریع شده  و در کنار این پروژه در حال بررسی راه های دیگری برای احداث سینما در شهر هستیم و با همت و کمک اصحاب فرهنگ و هنر به ما در استان و پیگیری ها و هماهنگی های ما با وزارت فرهنگ و ارشاد کار اتمام پروژه سرعت بیشتری خواهد گرفت.

۵۰ میلیارد جذب شده ۵۰ میلیارد دیگر اختصاص خواهد یافت

محسن زنگنه نماینده مردم تربت حیدریه،زاوه و مه ولات در مجلس به خبرنگار ما گفت: به این پروژه ۵۰ میلیارد ریال از سفر ریاست جمهوری اختصاص یافته که با کمک اداره کل فرهنگ و ارشاد این مبلغ جذب شد و قولی را از معاون سازمان برنامه و بودجه گرفته ایم تا بتوانیم ۵۰ میلیارد ریال دیگر هم در سفرهای امسال بتوانند اختصاص بدهند.

دنبال ورود قرارگاه خاتم الانبیاء صلی الله به پروژه های فرهنگی هستیم

وی افزود: ما دنبال هستیم تا با ورود قرارگاه خاتم الانبیاء صلی الله که از پیمانکاران بزرگ در کشور است، بتوانیم قرارگاه را به عرصه های فرهنگی هم وارد کنیم و این پروژه را از طریق تهاتر با اموال و دارایی های دولت به آنها بسپاریم.

یک ماه دیگر مسئله سند زمین حل می شود

زنگنه این را هم گفت که در جلسه مشترک بازدید امروز توافق شد که سند زمین مجتمع فرهنگی هنری ظرف یک ماه دیگر در اختیار فرهنگ و ارشاد قرار بگیرد.

وی اذعان کرد: قرار شد اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی مسیر‌ تبصره ۱۹ را برای مشارکت بخش خصوصی در این پروژه را بررسی و یک ماه آینده در جلسه دیگری تصمیم نهایی برای مسیر افتتاح پروژه را به اطلاع مردم برسانیم.

۲۵۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز است

علی رستمی فرماندار تربت حیدریه می افزاید: در خوشبینانه ترین حالت تکمیل پروژه مجتمع فرهنگی هنری تربت حیدریه به ۲۵۰ میلیارد ریال پول نیاز دارد و تقریبا در حوزه دولت تامین این منابع در کوتاه مدت امکان پذیر نیست و استفاده از ظرفیت قانونی تبصره ۱۹ و استفاده از بخش خصوصی هم راه دیگری برای حصول نتیجه است.

۱۳ سال است مردم صبر کرده اند ۲ سال دیگر هم صبر کنند

رستمی خاطر نشان می کند: امیدواریم در یک ماه آینده و در نشست ها به جمع بندی های بهتری برسیم و بهترین مسیر را انتخاب و افق روشن تری را بتوانیم برای این پروژه ترسیم کنیم.

وی می افزاید: مردم ۱۳ سال است که صبر‌کرده اند و دو سال دیگر هم روی آن تا دولت بتواند با اعتبارات خود آن را تکمیل کند و از آن طرف هم تبصره ۱۹ اینطور نیست که سرمایه گذاری حالا باشد و خودش پول را بیاورد و بتواند به سرعت این پروژه را اجرائی کند.

فرماندار تربت حیدریه می گوید: اگر بنا باشد بخش خصوصی هم از محل تسهیلات و یارانه بخواهد کار را انجام بدهد این پروژه به این زودی ها به نتیجه نخواهد رسی لذا. ما تلاش می کنیم تا از ظرفیت های دولت و فعال کردن این بخش برای این پروژه کاری بکنیم.

وی افزود: اگر سال آینده بتوانیم از دولت ۱۰۰ میلیارد ریال تامین اعتبار جذب کنیم بخش هایی از آن را راه اندازی و باقی آن در ادامه تکمیل می شود.

با این روند پروژه نیمه تمامی دیگر روی دست شهر

وی در خصوص پردیس سینما امید می‌گوید: این موضوع را از طریق شهرداری و شورای شهر پیگیری کنید و قبلا هم من گفته ام که با منابعی که الان در اختیار است و قرار است ۵۰،۵۰ هر طرف قرار داد بگذارند باز دوباره یک پروژه نیمه تمام دیگر را روی دست ما در شهرستان می گذارد و اگر بتوانیم از آن ظرفیت برای تکمیل همین پروژه کاری بکنیم، بهتر است، البته این حرف من خیلی مطالعه شده نیست.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

!!تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
حوزه آبخیز داری تربت حیدریه،نیازمند ۴۰۰ میلیارد اعتبار است والیبال نشسته تربت‌ حیدریه برای شرکت در لیگ یک میلیارد ریال نیاز دارد قرارگاه فرهنگی شهید حاج قاسم سلیمانی شهر نسر تربت حیدریه افتتاح شد روحیه ایثار و شهادت را در بین جامعه همگانی کنید از تعطیلی ساخت مجتمع فولاد رخ تربت حیدریه تا ۲/۵ میلیون تنی گندله ای که از این شهرستان به خوزستان می رود نذر هشتم تبلور ظرفیت اجتماعی مساجد خراسان رضوی است آزادی ۱۰ زندانی نیازمند به همت خیرین تربت حیدریه فرمانده کل سپاه: دشمن تصور می‌کرد تحریم‌ها ملت ایران را می‌شکند/ در مقابل تحریم، پیشرفت کردیم ارتباط و مراوده والدین با حوزه علمیه در رشد فرزندان تاثیر گذار است ۳۰ درصد واحدهای مسکن مهر تربت حیدریه فاقد متقاضی است روند افزایش مبتلایان به کرونا در تربت حیدریه نگران کننده است حرکت لاک پشتی اینترنت در روستاهای جلگه رخ