بدون نظر
 
رییس سازمان بهزیستی کشور:
تولیّت و مطالبه گری «سلامت اجتماعی جامعه» بعهده سازمان بهزیستی است/اولویت اصلی سازمان بهزیستی در کاهش آسیب های اجتماعی «پیشگیری» است
تاریخ انتشار : ۱۳ تیر ۱۳۹۷ در ۲:۰۰ ب.ظ
 
معاون وزیر کار و رییس سازمان بهزیستی کشور گفت: بر اساس برنامه ششم توسعه برنامه ریزی ها، نقشه راه و تولیت سلامت اجتماعی در جامعه بعهده بهزیستی است و از دستگاههای اجرایی می خواهیم در اجرای این تولیت و مطالبه گری یاری رسان این سازمان باشند.

به گزارش تابان تربت، انوشیروان محسنی بندپی صبح امروز در نشست تخصصی کارگروه فرهنگی، اجتماعی منطقه تربت حیدریه اظهار کرد: آسیب های اجتماعی در جامعه روند صعودی دارند که می توان از تغییر فرهنگ، گسترش فضای مجازی، صنعتی شدن جامعه، عدم فرصت گذاری خانواده ها و همچنین عدم افزایش مهارت های زندگی بعنوان دلایل اصلی این معضل نیز یادکرد.

 

وی تصریح کرد: تمام این آسیب ها می تواند رود نزولی و کاهشی داشته باشند، چرا که ابزار آن در کشور وجود دارد و با توجه به آموزه های دینی و اعتقادی در بین آحاد جامعه می توانیم در این عرصه موفق باشیم.

 

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: بر اساس برنامه ششم توسعه برنامه ریزی ها، نقشه راه و تولیت سلامت اجتماعی در جامعه بعهده بهزیستی است و از دستگاههای اجرایی می خواهیم در اجرای این تولیت و مطالبه گری یاری رسان این سازمان باشند.

 

وی با بیان اینکه رویکرد در برنامه های بهزیستی باید تلفیقی باشد، افزود: اولویت نخست ما در سازمان بهزیستی برای کاهش آسیب های اجتماعی « پیشگیری» است و بر همین اساس دو طرح “نماد” در آموزش و پرورش و “غربالگری ژنتیکی” قبل از ازدواج برای کاهش آسیب ها در دستور کار قرار گرفته است.

 

وی در تشریح این دو طرح گفت: طرح نماد به معنای “نظام مراقبت های اجتماعی دانش آموزان” رشد و توسعه همه جانبه این طبقه اجتماعی جامعه را در سنین پائین دنبال می کند تا برای یک انسان توسعه یافته و نقد پذیر در آینده نیز برنامه داشته باشیم.

 

محسنی پند پی همچنین از غربالگری ژنتیکی قبل از ازدواج بعنوان عامل اصلی در کاهش آسیب های اجتماعی همچون طلاق و معلولیت یاد کرد و افزود: غربالگری ژنتیکی را اجباری کردیم تا پس از اینکه تاریخچه و بیوگرافی که از خانواده زوجین کسب کردیم بر آن اساس بتوانیم به آنها مشاوره داده و در سلامت جسمی و روانی جامعه تاثیر گذار باشیم.

 

رییس سازمان بهزیستی کشور بیان کرد: با توجه به اینکه فعالیت ها در حوزه درمان اثر بخش نبوده، تغییر رویکرد دادیم و درمان اجتماع مدار را در سطح جامعه افزایش داده و حمایت های روانی و اجتماعی و همچنین مددکاری را برای افراد با همکاری قوه قضائیه در نظر گرفتیم.

 

وی با بیان اینکه در یکسال گذشته ۱۵۰ اورژانس اجتماعی در سطح کشور راه اندازی شده، گفت: این در شرایطی است که سال ۹۵ بواسطه فعالیت های اورژانس اجتماعی ۴۲۰۰ نفر را که سوق به خود کشی و یا سایر آسیب های اجتماعی داشتند رهایی دادیم و این آمار در سال ۹۶ به ۵۲۰۰ نفر نیز افزایش یافت.

 

در ادامه این جلسه رییس حوزه قضایی تربت حیدریه اظهار کرد: تلاشها در سازمان بهزیستی متناسب با خروجی در کاهش آسیب های اجتماعی نیست، هر چند که فعالیت های خوبی انجام شده و با راه اندازی چندین موسسه بخشی از مشکلات مرتفع شده اما هنوز به ایده ال نزدیک نشدیم.

 

محمد ابراهیم زاده چناری ادامه داد: همه مسئولان گزارش عملکرد های خوبی ارائه می کنند اما نکته اینجاست که به چرایی این آسیب ها و رفع آن پرداخته نمی شود.

 

وی از فقدان مرکز نگهداری و ترک اعتیاد در جنوب خراسان رضوی انتقاد کرد و افزود: در شرایطی که مجوز تاسیس این مرکز در دولت نهم صادر شده اما این طرح همچنان به دلیل بار مالی بر زمین مانده و این درحالی است که خیرین برای احداث آن پای کار آمدند و راه اندازی آن معطل مجوزهای لازم است.

 

رییس دادگستری تربت حیدریه اضافه کرد: ترک اعتیاد پولی با اخذ هزینه از معتادان پاسخگوی نیاز جامعه نیست و افرادیکه پول ندارند در این چرخه قرار نمی گیرند، از سوئی دیگرعدم جدی گرفتن مراقبت های بعد از ترک یکی دیگر از دلایل مهم برگشت معتادان به حالت سابق است و باید همه دستگاهها بخصوص سازمان بهزیستی برای مراقبت بعد از ترک اعتیاد در عرصه های مختلف برنامه ریزی کنند.

 

وی از اختلاف آماری بین مسئولان بعنوان مهمترین معضل در حل مشکلات یاد کرد و افزود: آمارهای متعدد از سوی نهادهای مرتبط باعث شده تا نتوانیم با آمار گرایی در روند کاهش های آسیب های اجتماعی موفقیتی را بهمراه داشته باشیم.

 

ابراهیم زاده از فقدان بانک اطلاعات جامع در سازمان بهزیستی بعنوان دیگر معضل بر سر راه کاهش آسیب های اجتماعی یاد کرد و افزود: نبود بانک اطلاعاتی باعث شده که ندانیم افراد با چه خانواده ای، با چه آسیبی و شخصیتی در معرض آسیب است و این مزید بر علت شده تا سازمان بهزیستی یک نسخه واحد را برای همگان تجویز کند.

 

در پایان این کارگروه تخصصی که با حضور مسوولان ارشد شهرستانهای تربت حیدریه، مه ولات و زاوه همراه بود، بر اساس دستور مستقیم انوشیروان محسنی بند پی،رییس سازمان بهزیستی کشور مصوبات زیر به تصویب رسید.

 

اخذ مجوز احداث مرکز نگهداری و ترک اعتیاد جنوب خراسان رضوی در شهرستان تربت حیدریه

 

اختصاص مبلغ ۳ میلیارد ریال برای اداره بهزیستی تربت حیدریه و همچنین مبلغ یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال برای شهرستانهای مه ولات و زاوه هر کدام بصورت جداگانه

 

اختصاص مبلغ یک میلیارد ریال برای خرید لوازم توانبخشی برای بهزیستی تربت حیدریه و همچنین مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال برای شهرستانهای مه ولات و زاوه هر کدام بصورت جداگانه

 

اختصاص مبلغ یک میلیارد ریال برای سازمانها و سمن های مردم نهاد تربت حیدریه و همچنین مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال برای شهرستانهای مه ولات و زاوه هر کدام بصورت جداگانه

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
اقتدار اسلام با دشمن شناسی و ایستادگی جلوه می کتد/تدبیر در الفاظ دردی از مردم درمان نمی کند جنگ اقتصادی امروز نیازمند مدیریت دوران دفاع مقدس است/مسوولان شعار خوب می دهند اما در عمل به فکر مردم نیستند/همه فرزندانم در ایران و مشغول پاسداری از میهن اسلامی هستند جامعه ذینفعان باید نسبت به آموزش و پرورش احساس تکلیف کنند/ پیگیری مطالبات فرهنگیان باید بر مدار شبکه تعاملی باشد نه رسانه ای امروز بیش از هر زمانی نیازمند روحیه آزادگان دفاع مقدس در سطوح مدیریتی کشور هستیم/ورود آزادگان روح امید و انرژی را برای خدمت در نظام ایجاد کرد نیمی از جمعیت تربت حیدریه تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند/زنان خانه دار می توانند تحت پوشش بیمه قرار بگیرند/کارگاه های تولیدی ۲۵۰ میلیارد ریال به سازمان بدهکارند نخستین روستای خراسان رضوی ثبت ملی شد رسانه ها در اجتماعی شدن سلامت نقش مهمی دارند حاشیه نشینی بزرگترین تهدید برای مدیریت شهری تربت حیدریه/حتی یک لایحه فرهنگی از شهرداری به شورا نیامده است/سیستم اداری شهرداری در حال هوشمند سازی است اطلاع نگاشت/ جنگ نخواهد شد و مذاکره نخواهیم کرد اخذ مجوز آزمایش طلای سرخ در پژوهشکده ملی زعفران تربت حیدریه/نمایندگان اتحادیه اروپا به تربت حیدریه می آیند اختصاص ۱۰ میلیارد ریال برای طرح های آبخیزداری در تربت حیدریه