بدون نظر
 
رییس میراث فرهنگی تربت حیدریه خبر داد؛
تولید نخستین پارچه زربافت خراسان در تربت حیدریه
تاریخ انتشار : ۱۷ آذر ۱۳۹۹ در ۱۲:۱۰ ب.ظ
 
علی محمدی از تولید نخستین پارچه زربافت خراسان بزرگ در روستای بسک بخش بایگ تربت حیدریه خبر داد و گفت: این اقدام با هدف تکمیل زنجیره تولید تا مصرف و جلوگیری از خام فروشی نخ ابریشم، انجام شده است.

علی محمدی، رییس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تربت حیدریه در گفت و گو با خبرنگار تابان تربت؛ اظهار کرد: روستای بسک از توابع بخش بایگ تربت حیدریه پیشتر نیز به عنوان تنها روستای پاک استان از سوی استانداری خراسان رضوی معرفی شده بود و با توجه به صنعت ابریشم کشی و رونق آن، روستای بسک بعنوان تنها روستای صنایع دستی ثبت ملی شد.

وی تصریح کرد: احیا، آموزش و تولید صنایع وابسته به ابریشم کشی از جمله ابریشم بافی، زری بافی، نواربافی و سایر دستبافت‌ های سنتی و هنری در این روستا در اولویت قرار گرفت تا ارزش افزوده و سودآوری این محصول مهم شهرستان به مردم این منطقه بازگردد.

محمدی تاکید کر: در راستای تحقق این اهداف و با همکاری معاونت صنایع دستی خراسان رضوی از تابستان پارسال تعدادی از جوانان این روستا به تهران اعزام شدند و زیر نظر پژوهشکده وزارت میراث فرهنگی دوره زری‌بافی را به صورت فشرده فرا گرفتند.

وی خاصر نشان کرد: پس از پایان دوره آموزشی و استقرار دستگاه زریبافی در خانه صنایع دستی ابریشم بسک و با همت هنرمندان جوان دوره دیده این پارچه زربافت، پاییز امسال بافته شد.

محمدی بیان داشت: با توجه به جذابیت فراوان زری‌بافی و مراحل تولید پارچه زربافت و اهمیت این رشته و نیز علاقه‌مندی زیاد گردشگران داخلی و خارجی به محصولات ابریشم و گلابتون، ثبت جهانی این روستا می‌تواند به جذب فزاینده گردشگران کمک کند و این روستا به عنوان قطب جذب گردشگری خارجی در استان تبدیل شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تربت‌حیدریه با بیان این که پارچه زربافت از دو محصول ابریشم و طلا تشکیل می‌شود گفت: وجود هر دو ماده اولیه در منطقه بایگ مزیت بسیار مناسبی برای مقرون به صرفه بودن تولید این محصول در شهرستان تربت حیدریه است.

محمدی گفت: پیشینه و قدمت زری بافی در ایران به دوران قبل از اسلام بازمی‌گردد و فن زری‌بافی در دوران صفویه به اوج خود رسید.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

!!تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
بازگشایی آب انبار تاریخی شیرچهارسوق روح تازه‌ای به شهر تربت حیدریه دمید تولید ۱۲۰۰ تن وش پنبه در تربت حیدریه خنثی سازی تحریم ها باید اولویت نخست مسوولان باشد شهردار و اعضای شورا وارد بازی های رسانه ای عده ای خاص نشوند/پاسخ به مطالبات مردم با حضور خبرنگاران قرارگاه ولایت در تربت‌ حیدریه راه اندازی شد رشد ۱۵ درصدی کمک های مردمی خراسان رضوی به ستاد بازسازی عتبات عالیات مجموعه فرهنگی تاریخی شیخ حیدر کدکنی ساماندهی می شود زمین های بایر بخش رخ تربت حیدریه به واحدهای تولید قارچ تبدیل شد تکمیل ساخت مجتمع فرهنگی هنری تربت حیدریه معطل ۲۵۰ میلیارد ریال اعتبار تغییر در قالب استکبار، ماهیت آن را عوض نمی کند/با همه کارشکنی ها هنوز عده ای مذاکره و مراوده با آمریکا را در سر دارند آشوب در آمریکا، فروپاشی قریب الوقوع ایالات متحده را هشدار می‌دهد آیت الله مصباح یزدی پیشران تحول حوزه های علمیه است