۱ نظر
 
نماینده مردم تربت حیدریه:
توقف اجرای طرح آمایش آموزش عالی توسط مجلس در حال پیگیری است
تاریخ انتشار : ۱۹ آذر ۱۳۹۹ در ۱۰:۱۶ ق.ظ
 
محسن زنگنه گفت: شایستگی دانشگاه تربت حیدریه نسبت به دیگر مراکز آموزش عالی مربوطه مشهود است و در آن هیچ شکی‌وجود ندارد، اما در مجموع اصل توقف طرح از طریق مجلس در حال پیگیری است.

نماینده مردم تربت حیدریه، مه ولات و زاوه در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار تابان تربت؛ اظهار کرد: شایستگی دانشگاه تربت حیدریه نسبت به دیگر مراکز آموزش عالی مربوطه مشهود است و در آن هیچ شکی‌ وجود ندارد، اما در مجموع اصل توقف طرح از طریق مجلس در حال پیگیری است.

وی افزود: اولا کلیت اینکه ما بخواهیم به نظام آموزش عالی نظمی‌ ببخشیم امری خوب و مورد تایید مقام معظم رهبری و شورای عالی انقلاب فرهنگی است، اما آنچه که در طرح آمایش در حال اجرا است در جهت سیاست های کلان آموزش عالی در کشور نیست و ممکن است آسیب هایی را به نظام آموزش عالی کشور وارد کند.

چهار سال است که در مسیر توسعه دانشگاه سکته کرده ایم

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: در تربت حیدریه همه می دانند که محیطی به نام دانشگاه ثبت شده و در رشته های مختلف در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دارای دانشجو و فعالیت می کند و تقریبا تنها دانشگاهی است که این ظرفیت ها را دارد، لذا انتظار این بود که در چهار سال اخیر با همان قوت سال های گذشته ارتقاء پیدا کند اما باید بگویم که در این سه چهار سال با یک سکته ای در مسیر توسعه دانشگاه مواجه بودیم.

از هویت تربت حیدریه پاسداری می کنیم

این نماینده مجلس گفت: امروز دیگر دانشگاه تربت حیدریه مربوط به هویت مردم این منطقه است و ما و مسئولین شهرستان و دانشگاه تلاش خواهیم کرد تا از این هویت پاسداری کنیم.

زنگنه بیان کرد: پیگیری های لازم را از طریق ریاست مجلس و معاونین آموزش عالی و همچنین شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام داده ایم و امیدواریم مسئولین دانشگاه و اعضاء هیئت علمی دانشگاه و سایر مسئولین شهرستان به وظیفه خودشان عمل کنند تا خدای ناکرده زحمات چند ساله مسئولان از بین نرود.

اعتقادی به دعوای این شهر و آن شهر ندارم و این کار منطقی نیست

وی در واکنش به اینکه تذکر این نماینده مجلس به وزیر علوم در خصوص طرح تجمیع دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی حاکی از این نکته است که تربت حیدریه شرایط لازم را برای مرکزیت پردیس دانشگاهی ندارد،گفت: اصولا اعتقادی به دعوای فلان شهر با فلان شهر ندارم و کسانی که با مسئله اینطور رفتار می کنند کارشان منطقی نیست.

زنگنه بیان داشت: هیچ عقل سلیمی‌ قبول نمی کند که دانشگاه ثبت شده بخواهد ذیل یک مرکز آموزش عالی که از لحاظ رتبه پایین تر است، قرار بگیرد.

 اجرای طرح با اهداف آن منافات دارد

زنگنه گفت: طرح آمایش با هدف کیفی سازی آموزش عالی و ایجاد عدالت آموزشی قرار است اجرا شود و اگر قرار باشد در گام اول یک دانشگاه باسابقه ای را با داشتن رشته های ارشد و کارشناسی دارای چندین مقاله علمی و ثبت و اختراع را زیرمجموعه یک نهادی که به لحاظ سازمانی پایین تر است، قرار دهیم، با هدف طرح منافات دارد و این تضاد ممکن است از آن برداشت های دیگری شود و صحبت بحث های پشت پرده ای به میان بیاید.

وی افزود: مجلس با این طرح مخالف است و یقینا خواسته خود را پیگیری خواهد کرد.

انگیزه دولت را از خودشان بپرسید

زنگنه در‌پاسخ به اینکه انگیزه دولت برای اجرای مصوبه سال ۹۵ در سال پایانی خود چیست؟ می‌ افزاید: دیگر دولت امسال از این کارها زیاد کرده است و باید انگیزه را از خودشان پرسید.

 دانشگاه جامع تربت حیدریه  از موقعیت ویژه ای برخوردار است

محمد حسن فتحی رییس دانشگاه تربت حیدریه در واکنش به گزارش ها و مطالب منتشر شده پیرامون پردیس دانشگاهی و انتقال مرکز آن به گناباد اظهار داشت: اگرچه موضوع تجمیع دانشگاه تربت‌ حیدریه با مراکز آموزش عالی فوق الذکر همواره مورد اعتراض اینجانب، اعضای  هیئت علمی و کارکنان دانشگاه و مسئولان شهرستان بوده، اما وزارت علوم تحقیقات و فناوری به استناد مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و با جدیت به دنبال اجرای طرح ساماندهی آموزش عالی و تجمیع بسیاری از دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی دولتی در تمامی استان‌های کشور است.

وی بیان کرد: در همین راستا در جنوب خراسان رضوی نیز مقرر شده دانشگاه تربت‌حیدریه، مجتمع آموزش عالی گناباد و مرکز آموزش عالی کاشمر به یک پردیس دانشگاهی تجمیع شوند و در این راستا محل سازمان مرکزی این پردیس نیز باید تعیین شود.

فتحی اضافه کرد: در مقایسه با مراکز دیگر، دانشگاه تربت‌ حیدریه با توجه به قدمت، توانمندی، دستاوردهای علمی، تعداد بیشتر دانشجو، وجود رشته های مختلف در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، برخورداری از بزرگترین پژوهشکده زعفران کشور، وجود زیر ساخت های پیشرفته در حوزه فناوری اطلاعات و آموزش های مجازی (جزو دانشگاه های پیشرو در استان در شروع آموزش های مجازی در استان) و بسیاری امتیازات شاخص دیگر برخوردار است.

رییس دانشگاه تربت حیدریه گفت: دانشگاه جامع در شهرستانی واقع شده که هم به لحاظ موقعیت مکانی از جایگاه ویژه ای برخوردار است و هم با تحت پوشش قرار دادن جمعیت حدود یک میلیون نفر از نظر دسترسی به حمل ونقل جاده ای، ریلی و فرودگاهی نیز موقعیت ممتازی دارد.

فتحی ادامه داد: همواره در جلسات مختلفی که با موضوع اجرای طرح آمایش مراکز آموزش عالی در سطح وزارت برگزار شده برتری و امتیازات ویژه دانشگاه تربت‌حیدریه برای مسئولان و تصمیم‌ گیران تشریح و تاکید شده و امید می‌رود مسئولین مربوطه در وزارت عتف نیز با ارزیابی این شاخص ها، دانشگاه تربت‌حیدریه را به عنوان مرکز پردیس دانشگاهی فوق تعیین کنند..

وی بیان کرد: هیچ گونه تصمیمی در این خصوص گرفته نشده و قرارگرفتن نام دانشگاه تربت‌حیدریه ذیل مجموعه مجتمع آموزش عالی گناباد صحت ندارد، ضمنا تجمیع دانشگاه تربت‌حیدریه با دو مرکز آموزش عالی فوق با مرکزیت تربت‌حیدریه نه تنها منجر به تضعیف دانشگاه نخواهد شد بلکه شرایط استقرار دانشگاهی جامع در شهرستان بیشتر محقق می‌ شود.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

!!تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


  • Zeinab

    چه جالبه نظرات متناقض نماینده و جناب فتحی.
    آقای فتحی انگار مشکلی با جامع شدن و پردیس شدن دانشگاه مشکلی ندارن .و فقط براشون مرکزیت تربت حیدریه براشون مهمه.حداقل آقای زنگنه خداروشکر با کل موضوع مشکل دارن

 
 
x
لزوم حمایت قانونی از آمران به معروف و ناهیان از منکر نام نویسی ۷۱۸ نفر برای انتخابات شوراهای اسلامی روستا در تربت حیدریه قرارگاهی از جنس حاج قاسم توزیع بیش از ۷۰۰ جعبه نوغان بین نوغانداران خراسان بی‌نیازسازی کشور از واردات کاغذ با سرمایه‌گذاری در منابع سنگ تربت حیدریه/ سود بانکی اصلی‌ترین مانع تولید است هشتمین پایانه صادراتی نفت کشور در تربت حیدریه به بهره برداری رسید ارتش جمهوری اسلامی ایران در دفاع مقدس غیورمردانه حماسه آفرید پروژه احداث سینما امید در تربت حیدریه همچنان بلاتکلیف است جوانانی که تهدید و آسیب‌های محله‌شان را به دور از هیاهو به فرصت تبدیل کردند ۱۴۴۰ خودرو عمومی در تربت حیدریه رایگان دوگانه‌سوز شدند تاکید فرماندار بر ساماندهی ورودی های شهر تربت حیدریه عمر ساختمان‌ های تربت‌ حیدریه حداقل ۴۰ سال است