بدون نظر
 
مدیر مرکز توسعه نوغانداری استانهای خراسان خبر داد؛
توزیع بیش از ۱۷ هزار جعبه تخم ابریشم در استانهای خراسان
تاریخ انتشار : ۲۰ خرداد ۱۳۹۹ در ۱۱:۳۵ ق.ظ
 
فرید سرجمعی گفت: برداشت پیله تر کرم ابریشم در استانهای خراسان به نیمه راه رسیده و تاکنون ۱۷ هزار و ۸۰۲ جعبه کرم ابریشم بین نوغانداران استانهای خراسان توزیع شده است.

به گزارش تابان تربت؛ با پایان یافتن کار پرورش کرم ابریشم توسط ۷ هزار نوغاندار خراسانی این روزها نوغانداران درحال جمع آوری محصول تولیدی خود می باشند.

فرید سرجمعی، مدیر مرکز توسعه نوغانداری استانهای خراسان در این خصوص اظهار داشت: درسال ۹۹ سال جهش تولید با برنامه ریزی انجام شده موفق شدیم ۱۷ هزارو ۸۰۲ جعبه کرم ابریشم را در سه استان خراسان توزیع کنیم که این رقم نسبت به سال گذشته ۲۵ درصد افزایش داشته است.

وی افزود: شرایط مناسب اب وهوایی باعث شد تا تولید امسال روند بسیار مطلوبی را بهمراه داشته باشد وپیش بینی می شود بالغ بر ۵۰۰ تن پیله تر کرم ابریشم درسه استان برداشت شود.

سرجمعی با اشاره به شرایط خرید پیله تولیدی نوغانداران گفت: خوشبختانه شرایط بازار آزاد به گونه ای است که علی رغم اعلام قیمت خرید تضمینی پیله توسط دولت به ازای هرکیلو ۳۳ هزارتومان با ورود بخش خصوصی به بازار در حال حاضر پیله های تولیدی از قرار هرکیلو ۷۰ تا ۸۰ هزارتومان بسته به کیفیت پیله خریداری می شود.

مدیر مرکز توسعه نوغانداری دراستانهای خراسان اظهار کرد: در حال حاضر تمامی پیله های تولیدی جهت تبدیل به نخ ابریشم روانه کارگاههای ابریشم کشی در بایگ می شود وپیش بینی می شود حدود ۱۰۰ تن نخ ابریشم از پیله های تولیدی خراسان استحصال شود.

گفتنی است خراسان رضوی بعد از استان گیلان دومین تولید کننده پیله کرم ابریشم درکشور محسوب می شود.در سال های گذشته پیله تولیدی نوغانداران ایران در 1200 کارگاه سنتی ابریشم کشی بایگ تربت حیدریه و چهار کارخانه صنعتی استانهای گیلان و خراسان رضوی به نخ ابریشم تبدیل می شد که اکنون کارخانه های صنعتی فعال نیستند و از هزار و 200 کارگاه سنتی ابریشم کشی در بخش بایگ شهرستان تربت حیدریه نیز 300 تا 400 کارگاه فعال است.

در حال حاضر شهر بایگ و روستای ملی بسک بعنوان پایتخت ابریشم ایران 70 درصد نخ ابریشم کشور را تولید می کنند.

شهر بایگ در 20 کیلومتری شمال غربی تربت حیدریه واقع شده است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

!!تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
کاهش ۶۰ درصدی استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی در تربت حیدریه شهردار تربت حیدریه انتخاب شد تشدید نظارت ها در تربت حیدریه/ادامه سهل انگاری ها ما را ناچار به اعمال محدودیت های بیشتری خواهد کرد خودسازی عملی و علمی مهمترین هدف تحصیل علوم حوزوی است بازگشت محدودیت های کرونایی به تربت حیدریه/هسته مرکزی شهر مسدود شد تربت حیدریه همچنان در وضعیت قرمز کرونایی/استفاده از ماسک بعنوان یک رفتار بهداشتی برای عموم باید نهادینه شود برداشت ۱۵۰ تن گل محمدی از گلستان های جلگه رخ نظام اسلامی باید در تمام موئلفه های قدرت سرآمد باشد شورای شهر تربت حیدریه در پیچ و تاب انتخاب شهردار! مردمی بودن دستگاه قضا به رعایت حق و اجرای مُرّ قانون و مبارزه با فساد است اختصاص ۷۰ میلیارد تومان تسهیلات به مشاغل آسیب دیده از کرونا در تربت حیدریه تهدید علیه سلامت عمومی پشت دیوار تصفیه خانه تربت حیدریه