بدون نظر
 
ساخت پردیس سینمای امید شاید وقتی دیگر!
تمدید کورسوی امید برای احداث پردیس سینما امید تربت حیدریه
تاریخ انتشار : ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ در ۱۱:۱۵ ق.ظ
 
پس از انتخاب شهر تربت حیدریه در خراسان رضوی برای احداث پردیس سینمایی امید، اختلاف نظرها و کج سلیقه گی ها در شورای شهر باعث شده تا مسئولان سازمان سینمایی کشور شهری دیگر برای احداث این پروژه انتخاب کنند و این در حالی است که شهروندان تربتی حدود 15 سال است که از یک سالن سینما همچنان بهره اند.

به گزارش تابان تربت؛ روز پنج شنیه 31 مرداد 98 محمدرضا محمدی معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در مصاحبه ای با اصحاب رسانه از احداث پردیس سینمایی امید در تربت حیدریه و بهره برداری از ان تا پایان همان سال خبر داده بود.

به کفته وی طی تفاهم نامه ای که با سازمان شهرداریهای کشور در خراسان رضوی منعقد شده، شهرستان تربت حیدریه برای اجرای این طرح نیز انتخاب شده است.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تربت حیدریه نیز در همان روز در واکنش به این انتخاب گفت: طی تفاهم‌نامه ای که با شهرداری تربت حیدریه منعقد شده زمینی در محل باغ ملی این شهر به ساخت پردیس سینمایی امید اختصاص یافته که برای ساخت آن، 7 میلیارد ریال به همراه هزینه تهیه نقشه و طراحی سازه و همچنین 5 میلیارد ریال توسط معاونت عمرانی وزارت کشور اختصاص یافته است.

محمد حسن زاده بیان داشت: طرح سینما امید بر اساس آخرین روش های ساخت استاندارد سینما ساخته می شود و طبق گفته مسوولان سازمان سینمایی تا پایان امسال مردم تربت حیدریه از پردیس سینمایی برخوردار خواهند شد.

وی در خصوص انتقادات نسبت به جانمایی این پردیس سینمایی گفت: این تفاهم نامه با سازمان شهرداریها منعقد شده و شرط احداث ان قرار گرفتن در یکی از بوستان های تحت مدیریت شهرداری است، لذا پس از بررسی چندین نقطه، بهترین مکان پشت مهمانسرای باغملی انتخاب شد.

اما پس از انتخاب شهر تربت حیدریه در خراسان رضوی برای احداث پردیس سینمایی امید، اختلاف نظرها و کج سلیقه گی ها در شورای شهر باعث شده تا مسئولان سازمان سینمایی کشور شهری دیگر برای احداث این پروژه انتخاب کنند و این در حالی است که شهروندان تربتی حدود 15 سال است که از یک سالن سینما همچنان بهره اند.

آخرین امیدها به سینما امید شهرستان تربت حیدریه!

چند ماه بعد شورای شهر تربت حیدریه مکان باغ ملی را برای ساخت مناسب نمی داند و جای دیگری را به نام پارک مینو پیشنهاد می‌دهد که دوباره این مکان مورد موافقت سازمان سینمایی قرار نمی‌گیرد و زمان در حال تلف شدن است تا اینکه حال بر اساس شنیده ها قرار بوده، شهرداری تربت حیدریه تا تاریخ ۱۰ بهمن زمین محل ساخت پردیس را پس از تایید کار گروه شهرستانی متشکل از فرمانداری، اداره فرهنگ و ارشاد،شورای شهر وشهرداری را به سازمان سینمایی معرفی کند تا مجوز ساخت و پرداخت تسهیلات و همچنین سایر مراحل قانونی آن طی شود.

به گفته محمد صادق مجتهدی شهردار تربت حیدریه فراخوان اول جذب سرمایه گذار توسط شهرداری صورت گرفت اما فقط دو سرمایه‌ گذار مایل به مشارکت در ساخت این پردیس شده اند، در صورتی که باید طبق قانون در مرحله اول فراخوان جذب سرمایه گذار سه نفر خواهان مشارکت می بودند.

این در حالی است که شهرداری فراخوان خود را ۸ بهمن اعلام می‌کند و تا ۱۰ بهمن فرصت داشته تا زمین مربوطه را به سازمان سینمایی معرفی کند که این کار انجام نمی شود.

محمد حسن زاده رئیس اداره فرهنگ و ارشاد تربت حیدریه ر این خصوص می افزاید: با رایزنی  شهردار با آقای حیدری خلیلی معاون سازمان سینمایی کشور انجام شده است، مهلت ارائه زمین را تا تاریخ ۲۳ بهمن تمدید کرده ایم و براساس مصوبه شورای اسلامی شهر هم فراخوان جذب سرمایه گذار تمدید شده است.

شهردار تربت حیدریه با تایید اینکه زمان بیشتری برای ارائه فراخوان دوم از سازمان سینمایی گرفته شده است، می افزاید: در مرحله اول فراخوان طبق قانون باید سه نفر برای سرمایه گذاری اعلام آمادگی‌ می کردند که فقط دو نفر این اقدام را صورت دادند و فراخوان اول به نتیجه ای نرسید.

وی در پاسخ به خبرنگار ما مبنی بر اینکه آیا تغییر نظر شورای شهر در مکان یابی اولیه محل ساخت پردیس باعث اتلاف زمان و احتمالا از دست رفتن این امتیاز از تربت حیدریه شده، می افزاید: این سئوال را باید از دوستان شورای شهر بپرسید اما ما همه تلاش خودمان را کرده ایم و بخش های مختلفی در تصمیم گیری ها مثل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سهیم هستند.

محمد صادق مجتهدی گفت: ما متاسفانه در شهر تربت حیدریه در همه حوزه ها با بضاعت محدود زمین روبرو هستیم و در خیلی از موارد با این محدودیت مواجه ایم.

رییس شورای اسلامی شهر تربت حیدریه می گوید: ما هیچ وقت دوست نداریم امتیاز ساخت سینما پردیس از تربت حیدریه برود اما بنظرم درصد ماندن سینما امید پنجاه پنجاه است.

وی  علت را اینگونه عنوان می کند که اگر سرمایه گذاری اعلام آمادگی‌ کند؛ما باید مکانی را که مورد قبول مسئولین بالادستی فرهنگ و ارشاد و سازمان سینمایی کشور است را پیشنهاد دهیم و این در حالی است که ما اینطور جایی را در شهر کمتر داریم و شاید سرمایه گذار مکانی که در مرکزیت شهر باشد را برای ساخت سینما حاضر نباشد ارائه کند و احتمالا به حاشیه شهر کشانده می شود و این احتمال دارد مورد موافقت سازمان سینمایی قرار‌نگیرد.

پیشنهاد ساخت پردیس سینمایی در مکان باغ ملی، از ابتدا اشتباه بوده است!

مهسا رمضانپور، نائب رییس شورای شهر تربت حیدریه در این خصوص اظهار داشت: در تاریخ ٩٨/۵/١٣ نامه شهرداری مبنی بر ساخت پردیس سینمایی در باغ ملی، ثبت دبیرخانه شورای شهر شد و در تاریخ ٩٨/۵/٢٠ با توجه به اهمیت موضوع پس از بررسی مسائل مربوط و دلایل کارشناسی، اعضای حاضر در جلسه اعلام مخالفت کردند.

وی تصریح کرد: پسندیده است در این گونه موارد مسئولین قبل از ورود سرمایه گذار با همراهی و استفاده از مباحث و نظرات کارشناسی، به اجماع نظری واحد رسیده تا مشابه این مهم، علاوه بر سرگردان ماندن سرمایه، از اتلاف وقت و یا جانمایی اشتباه جلوگیری شود.

رمضانپور گفت: اکنون به جهت جذب این سرمایه و از آن مهمتر ضرورت ساخت پردیس سینمایی برای شهر با رایزنی های صورت گرفته با سازمان سینمایی، پارک مینوی شهرک ولی عصر(عجل الله) به عنوان گزینه نهایی شورای اسلامی شهر برای ساخت پردیس سینمایی اعلام شد.

عضو شورای شهر  بیان داشت: با توجه به اینکه معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مکان پردیس سینمایی را در فضای پارک و بوستان در نظر گرفته و از سویی به دلیلِ عدم دست بردن به میراث ماندگار شهر یعنی باغ ملی، این مکان برای ساخت پردیس سینمایی منتفی شد.

اجرای پردیس سینمایی امید در شهرستان تربت حیدریه از حقوق مسلم شهروندان گرامی می باشد اما اختلاف سلیقه ها باعث شد اجرای هر چه زودتر این پروژه به تعویق بیافتد که آخرین مهلتی که وزارت ارشاد داده بود پایان اسفند ۹۸ بود.

تمدید کورسوی امید برای احداث پردیس سینما امید تربت حیدریه

نادر سلیمانی دیگر عضو شورای شهر تربت حیدریه در این خصوص اظهار داشت: طی پیگیری های انجام شده با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای شروع اجرای پروژه تا شهریور ۹۹ این مهلت تمدید شده است.

رئیس کمیسیون اقتصاد و سرمایه گذاری شورای اسلامی شهر گفت: امیدواریم تمامی دستگاه های مرتبط در مهلت باقی مانده برای به نتیجه رسیدن این پروژه مهم فرهنگی با شورای اسلامی شهر همراهی داشته باشند تا این پردیس سینمایی در مکان مورد نظر اعضای شورای شهر راه اندازی شود، در غیر این صورت ما مجبور می شویم کارشکنی های انجام شده را به اطلاع عموم مردم برسانیم.

با تخریب سینما ۲۲ بهمن تربت حیدریه در میانه های دهه ۸۰ به بهاته بازسازی که به حق یکی از سالن های بزرگ و زیبای شرق کشور بشمار می رفت، مردم این شهر هنوز از داشتن یک سالن استاندارد و پردیس سینمایی بی بهره هستند.

در حال حاضر مردم تربت حیدریه در سالن 250 نفری آمفی تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی از فیلم های سینمایی کشور دیدن می کنند.

این در حالی است که تربت حیدریه پس از مشهد، سبزوار و نیشابور با جمعیت ۲۵۰ هزار نفر بعنوان چهارمین شهر بزرگ این استان هنوز فاقد یک مجتمع فرهنگی هنری برای فعالان عرصه هنر و سینماست که هنرمندان و فرهیختگان بی شماری از این دیار طی سالیان متمادی صاحب عناوین برتر در استان و جشنواره های ملی و بین المللی شدند.

عملیات اجرایی تنها مجتمع فرهنگی هنری تربت حیدریه سال ۱۳۸۶ در زمینی به مساحت ۹ هزار متر مربع در منطقه گردشگری پیشکوه آغاز و قرار شد در مدت دو سال این پروژه به بهره برداری برسد اما با گذشت 14 سال از آن، این پروژه نیمه تمام همچنان به آینه دق برای هنرمندان و مردم تربت حیدریه تبدیل شده است.

این مجتمع با تزریق قطره چکانی اعتبارات محدود دولتی تاکنون حدود ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و این در شرایطی است که شهرستانهای همطراز در استان هر کدام حداقل صاحب دو مجتمع فرهنگی هنری هستند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

!!تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
مسیر منتهی به مجموعه ورزشی آزادی تربت حیدریه نیازمند نگاه ویژه مسئولان است بافت فرسوده تربت حیدریه از فرسودگی خارج می شود! بیش از ۱۰۰۰ بسته معیشتی در تربت حیدریه توزیع شد نماز عید سعید فطر تربت حیدریه به روایت تصویر رعایت توصیه های بهداشتی مسئولان از مصادیق تزکیه نفس در روابط اجتماعی است عیدی خیّر تربت حیدریه به دانشجویان کم بضاعت محورهای مهم بیانات امام خامنه ای(مدظله العالی) در روز جهانی قدس پرداخت  ۹۹۰ میلیون ریال به مددجویان بهزیستی جلگه رخ و کدکن تسویه مطالبات زعفرانکاران خراسان رضوی در هاله ای از ابهام!/مدیر کل تعاون روستایی خراسان رضوی: تسویه مطالبات زعفرانکاران منوط به تخصیص اعتبار از سوی سازمان برنامه و بودجه است انحراف در تحقق بودجه ۹۸ شهرداری تربت حیدریه بدون مجوز شورا سرنوشت بزرگترین اقامتگاه بین راهی کشور در چالشی جدید! فقدان یک سازمان برنامه و بودجه کارآمد، نمایندگان مجلس را ناچار به پیگیری پروژه های دولتی کرده است/حرکت جهادی، شبانه روزی و بی منت مسیر اصلی کارگزاران نظام