بدون نظر
 
تفسیر «اخلاص» در آیینه آیات و روایات
تاریخ انتشار : ۱۲ تیر ۱۳۹۴ در ۷:۰۳ ب.ظ
 
رئیس ستاد اقامه نماز کشور در دوازدهمین جلسه از درس هایی از قرآن، به تفسیر اخلاص در آیینه آیات و روایات پرداخت.

وارث: حجت الاسلام و المسلمین محسن قرائتی، رئیس ستاد اقامه نماز کشور در دوازدهمین جلسه از درس هایی از قرآن که در ساعت 22 در صحن جامع رضوی برگزار شد، به موضوع اخلاص در اعمال پرداخت.

این مفسر قرآن با استناد به آیه «قل الله ثم ذرهم» عنوان داشت: موفق ترین قشر در بین بشریت، انبیا و پیامبران(ص) و اولیای الهی(ع) بوده اند که راز اصلی موفقیت آن ها در یک کلمه خلاصه می شود و آن اخلاص در راه خداست. رمز جاودانگی و ماندگاری آنان نیز همین مسئله است.

وی با اشاره به اینکه «اخلاص» انجام عمل برای رضایت خدا و در مقابل «ریا» انجام عمل برای غیرخداست، ابراز داشت: ما مامور به اخلاص هستیم و خدای متعال خطاب به مومنان می فرماید که دینتان خالص باشد، دین و اسلام ناب همان اسلام محمدی است و دین ناخالص دین وهابیت و سعودی در خدمت آمریکاست.

حجت الاسلام قرائتی در ادامه بصیرت و نورانیت دل، سعادت و کامیابى و کمال عبادت را برخی از آثار اخلاص معرفی کرد و افزود: اگر عمل خالص باشد، کثرت عمل لازم نیست؛ مقدار کمی از آن نیز می تواند مفید و کارگشا باشد.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور با اشاره به سخن حضرت علی(ع) که فرموده اند: «طوبَی لِمَن أخلَصَ لِلّه عِلمه وَ عَمَله وَ حُبّه وَ بُغضَه وَ أخذه وَ تَرکه.» ابراز داشت: حضرت امیر(ع) در این حدیث، معیار و شاخصه های اخلاص را به زیبایی بیان کرده اند، کسی که در عمل، علم، دوستی، دشمنی و … رضایت خدای متعال را مد نظر داشته باشد به بالاترین مقام مخلصین خواهد رسید.

وی با اشاره به اینکه عشق و محبت بین همسران از اراده خدای متعال ریشه می گیرد، کفت: محبوبیت در دل ها را خدا ایجاد می کند، بنابراین انسان با دکتری، ملک، سفره بزرگ و ماشین گران قیمت عزیز و محبوب نمی شود.

حجت الاسلام قرائتی با استناد به آیه «لاَ یَخَافُونَ لَوْمَهَ لآئِمٍ» ابراز داشت: اراده افراد مخلص با سرزنش ملامتگران سست نمی شود، زیرا با دیدگاه توحیدی، عمل خود را برای خدا انجام داده و با خدا معامله کرده است.

وی افزود: اخلاص در عمل خیلی نایاب است، از خدای متعال اخلاص در عمل را طلب کنید، عمل کم با اخلاص، بسیار ارزشمند تر از عمل بی اخلاص است.

یادآور می شود؛ سلسله جلسات «درس هایی از قرآن» با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین محسن قرائتی ویژه ماه مبارک رمضان هرشب ساعت 22 در صحن جامع رضوی برگزار می شود.

بیشتر بخوانید:

پای تخته سیاه خاطره انگیز حاج آقا قرائتی

منبع: سایت آستان نیوز

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
اورژانس هوایی تربت حیدریه به زودی راه اندازی می شود تاکنون هیچ فردی در تربت حیدریه به کرونا ویروس مبتلا نشده است/ مردم به شایعات توجه نکنند اولویت جریان انقلابی در مجلس بهبود اقتصاد و رفع قوانین دست و پاگیر تولید است/اولویت تولید در منطقه با محوریت کشاورزی و دامداری است روایت های متناقض یک استعفا! محسن زنگنه نامزد جبهه انقلاب اسلامی در حوزه انتخابیه تربت حیدریه راهی بهارستان شد افراد منتخب معیارهای ولی فقیه را داشته باشند/اسلام کاخ قدرت های جهانی نظام سلطه را به لرزه انداخته است فرآیند برگزاری انتخابات مجلس در پایتخت ابرایشم ایران خون بهای حاج قاسم و شهدای مقاومت اخراج آمریکا از منطقه است/ مجلس قوی و نترس ‌کشور را می سازد کشور با رای ملت اداره می شود/دو تابعیتی ها مشکلات اساسی برای کشور بوجود آوردند/تفکر ما نمی توانیم در حوزه اقتصادی مشکلات را افزایش داده است مردم با خلق حماسه ای دیگر پرونده سیاسی ۹۸ را تکمیل خواهند کرد عوامل اجرایی و نظارت نقش مهمی در سلامت برگزاری انتخابات دارند/لزوم اجرای قانون و رعایت اصل بی طرفی و جانبداری در انتخابات پیش رو نظام اسلامی و جبهه مقاومت به مجلسی شجاع، انقلابی و کارآمد نیاز دارد