بدون نظر
 
تابان تربت گزارش می دهد
وعده سرخرمن برای تسویه حساب زعفرانکاران
تاریخ انتشار : ۲۵ دی ۱۳۹۶ در ۸:۵۵ ق.ظ
 
در شرایطی که معاون وزیر جهاد و مدیرعامل سازمان تعاون روستایی کشور در بازدید 20 دیماه جاری از مرکز خرید توافقی زعفران تربت حیدریه از پرداخت 50 درصد مطالبات باقیمانده زعفرانکاران این استان ظرف ۲۴ ساعت آینده خبر داده بود اما کشاورزان همچنان بر وعده سرخرمن نشسته و منتظر واریز باقیمانده حاصل دسترنج خود هستند.

به گزارش خبرنگار تابان تربت؛ بر اساس ابلاغ وزیر جهاد کشاورزی به سازمان تعاون روستایی در مهر امسال و در راستای حمایت از زعفرانکاران و کوتاه کردن دست دلالان، خرید توافقی زعفران از دوم آبان امسال در هشت مرکز خرید تعاون روستایی کلید خورد.

 

بر این اساس و طبق اعلام تعاون روستایی کشاورزان در این نوع خرید توافقی با تحویل زعفران خشک، می توانستند محصول خود را به دو صورت قطعی و امانی به تعاون روستایی واگذار کنند.

 

با توجه به اینکه اکثر زعفراتکاران برای پرداخت هزینه های جمع آوری و فراوری زعفران نیازمند پول در همان مرحله اول بودند اغلب خرید قطعی را دنبال می کردند، بطوریکه پس از واگذاری محصول خود به تعاون روستایی در یک پروسه ۴۸ ساعته تا یک هفته ای و پس از آنالیز آزمایشگاهی عیار زعفران مشخص و ۴۰ درصد این مبلغ که بین ۴۴ میلیون ریال تا ۵۷ میلیون ریال برای هر کیلو تعیین شده بود را دریافت می کردند.

این خرید توافقی در حالی آغاز شد که زعفران و بخصوص پوشال معمولی در بازار آزاد ۳۶ تا ۳۸ میلیون ریال معامله می شد و در سازمان تعاون روستایی بین ۴۴ تا ۵۷ میلیون ریال قیمت گذاری شد و به همین جهت مورد استقبال کشاورزانی قرار می گرفت که هر سال و بنا به عدم تمکن مالی بالا ناچار بودند محصول دسترنج خود را به دلالان با قیمت پایین بفروشند.

 

اهمیت این موضوع زمانی برای کشاورزان منطقه تربت حیدریه بیشتر شد که در یک بازه زمانی یک هفته ای(۱۷ تا ۲۳ آبان) و بنا به تامین اعتباری که در حساب سازمان تعاون روستایی بود مدیر تعاون روستایی تربت حیدریه در گفتگو با اصحاب رسانه اعلام کرد که در صورت تحویل زعفران به تعاون روستایی زعفرانکاران ۷۰ درصد وجه خود را ظرف ۴۸ ساعت تا یک هفته دریافت خواهند کرد.

 

 

این اطلاع رسانی موج جدیدی را در فضای زعفرانی ترین شهر جهان ایجاد کرد، بطوریکه کسانی که تا قبل از آن به واگذاری زعفران به تعاون روستایی تردید داشتند را هم سر کار آورد و استقبال زعفرانکاران قطب تولید زعفران از این نوع خرید بالا گرفت.

 

اما با توجه به این استقبال و عدم تامین مالی آن توسط دولت از اواخر آبان بحث خرید توافقی به همان ۴۰ درصد برگشت، بطوریکه از نیمه های آذرماه کم کم شائبه جدیدی شکل گرفت و تعاون روستایی حتی توان پرداخت همان ۴۰ درصد را نداشت و باعث شد تا جمعی از زعفرانکاران در تاریخ ۱۱ آذرماه مقابل فرمانداری تربت حیدریه تجمع و خواستار مطالبات خود شوند.

 

یکی از تولید کنندگان طلای سرخ در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: بنا به وعده ای که تعاون روستایی به کشاورزان داده محصول خود را در سه مرحله به این مرکز واگذار کردم که در دو مرحله تاکنون تنها ۴۰ درصد از وجه را پرداخت کردند و در مرحله سوم هنوز هیچ مبلغی به من پرداخت نشده است.

 

محمدرضا رحماندوست بیان داشت: ما کشاورزان از توان مالی بالای برخوردار نیستیم و به محض اتمام فصل برداشت باید هزینه های کارگران، فراوری کنندگان و همچنین هرینه های قبل و بعد کاشت این محصول را بپردازیم لذا چنین حرکت هایی که منجر به وعده توخالی باشد برای تولید کننده صرف نمی کند و زیان بار است.

 

وی گفت: خرید توافقی زعفران حرکت خوبی بود که امسال از سوی تعاون روستایی کلید خورد اما باید پشتوانه مالی داشته باشد و به وعده خود نسبت به کشاورزان عمل کند تا کشاورز ناچار نباشد برای تامین هزینه های خود محصول دسترنجش را سال آینده به دلالان بفروشد.

 

دیگر زعفرانکار شهرستان زاوه به خبرنگار ما گفت: طبق وعده تعاون روستایی محصول خود را بصورت قطعی واگذار کردم و اکنون ۴۰ درصد از وجه خود را دریافت کردم و این در حالی است که زعفرانی را که اواخر آبان فروختم هنوز هیچ مبلغی را دریافت نکردم.

 

محمدی بیان داشت: اگر دولت قصد حمایت از کشاورزان را دارد باید این طرح را بصورت منظم اجرا کند تا کشاورز با فراغ بال بهتری به تولید و ارتقای سطح کیفیت محصول خود بپردازد.

 

هادی موحدیان، رئیس اتحادیه فروشندگان زعفران در تربت حیدریه در این خصوص گفت: باید خرید توافقی زعفران را به مانند «چای» تبدیل به خرید تضمینی کند و این خرید اگر به صورت موازی ادامه داشته باشد و دولت به وعده خود نسبت به پرداخت مطالبات زعفران کاران عمل کند بسیار خوب و مورد استقبال قرار خواهد گرفت.

 

در عین حال همه این تحولات و مطالبه گری ها سبب شد تا علی اوسط هاشمی سکاندار جدید سازمان تعاون روستایی کشور که ۱۲ روز از قبول تصدی گری مسوولیت جدیدش سپری شده بود در اولین سفر خود به قطب تولید زعفران جهان در ۲۰ دیماه جاری پس از بازدید از مرکز خرید زعفران در تعاون روستایی تربت حیدریه پای درد دل کشاورزان بنشیند و در همان بدو ورود خود مطرح کند که با دست پر آمده و قول داد تا ظرف ۲۴ ساعت آینده ۵۰ درصد مطالبات زعفرانکاران به حسابشان واریز خواهد شد.

قولی که معاون وزیر جهاد و مدیرعامل سازمان تعاون روستایی کشور در بازدید از مرکز خرید توافقی زعفران تربت حیدریه در گفت و گو با خبرنگاران و کشاورزان مبنی بر پرداخت ۵۰ درصد مطالبات باقیمانده زعفرانکاران در ۲۴ ساعت آینده داده حالا پنج روز از آن می گذرد و کشاورزان همچنان بر وعده سرخرمن نشسته و منتظر واریز باقیمانده حاصل دسترنج خود هستند.

 

منطقه تربت حیدریه با اختصاص ۳۲ هزار هکتار اراضی خود به کشت زعفران و تولید ۱۲۰ تن زعفران خشک ۴۰ درصد سهم استان بعنوان قطب تولید زعفران ایران و جهان مطرح است.

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
حرکت در گام دوم انقلاب نیازمند ولایت پذیری است/هرکس پای ولایت می ایستد باید هزینه بدهد اقتدار امروز جبهه مقاومت مرهون بصیرت امت اسلامی و خون مطهر شهداست/مادران شهدا پرچمداران معرفت و بصیرت مجموعه عکس نوشته بیانات مهم رهبر معظم انقلاب در دیدار با مردم آذربایجان شرقی حملات تروریستی اخیر ناشی از ناکامی دشمن بود/نظام باید راهبرد دفاعی خود را به استراتژی پیشگیرانه تغییر دهد/بیانیه گام دوم انقلاب رهبری راهبردی عملیاتی نسبت به آینده انقلاب است آغاز مسابقات فوتبال قهرمانی زیر ۱۷ سال کشور در تربت حیدریه پایان رقابتهای سنگ نوردی خراسان رضوی در تربت حیدریه حضور حماسی ملت ایران در ۲۲ بهمن دشمنان انقلاب را ناامید کرد/حملات تروریستی حاکی از ضعف دشمنان و عصبانیت از نظام اسلامی است دست های آلوده آمریکا و همپیمانانش در حمله تروریستی شرق کشور دخیل است/داعیه داران مبارزه با تروریسم میزبان تروریست ها هستند بزرگترین واحدفراوری زعفران خاورمیانه در تربت حیدریه بلااستفاده مانده است قیمت های تضمینی زعفران باید متصل به نرخ ارز باشد/انسجام لازم در زنجیره مدیریت زعفران وجود ندارد/صادرات ۱۰ برابری زعفران جهان به تماشا نشست بازیابی و تجدید حیات اسلام مرهون انقلاب اسلامی ایران است/دشمن توطئه اسلام هراسی در جهان و ایران هراسی در منطقه به راه انداخته است