بدون نظر
 
تابان تربت گزارش می دهد
تربت حیدریه برای میزبانی از زائران پیاده امام رضا(علیه السلام) آماده شد
تاریخ انتشار : ۳۰ مهر ۱۳۹۸ در ۱۰:۴۲ ق.ظ
 
شهرستان تربت حیدریه بعنوان دروازه جنوبی ورود به مشهدالرضا(ع) همه ساله در ایام پایانی ماه صفر میزبان زائرانی است که مسیر عشق را با پای تاول زده و بدنی خسته طی می کنند تا به پابوسی امام الرئوف علی بن موسی الرضا علیه السلام برسند.

به گزارش خبرنگار تابان تربت؛ حضور کاروانهای پیاده در محورهای مواصلاتی شمال، جنوب و غرب به مشهد و تجمیع آنها در مناطقی همچون باغچه و دروازه قوچان، نگاه هر بیننده و رهگذری را به خود جلب می کند که زائران مسیر عشق را با پای تاول زده و بدنی خسته، در حال رسیدن به معشوق خود یعنی امام الرئوف حضرت علی بن موسی الرضا(ع) هستند.

شهرستان تربت حیدریه در 149 کیلومتری به مشهد مقدس بعنوان دروازه جنوبی ورود زائران و مشتاقان به امام رضا علیه السلام همه ساله میزبان عزیزانی است که با پای دل قدم در مسیر عشق نهاده تا به پابوسی ضامن آهو درآیند.

با توجه به حجم تردد زائران پیاده از شهرهای جنوبی کشور و اینکه محور تربت حیدریه تنها شاهراه اصلی جنوب کشور به شهر مشهد می باشد ایستگاههای صلواتی و موکب های زیادی توسط مردم و خیرین در این مسیر برپاه شده که شکوه و عظمت این حرکت از ورودی شهر تربت حیدریه تا ورودی مشهد الرضا(ع) جلوه بیشتری را به خود اختصاص داده است.

تاکنون 12 کاروان وارد تربت حیدریه شدند

دبیر خدمات سفر تربت حیدریه گفت: ستاد خدمات سفر شهرستان با 10 کمیته تخصصی و همراهی دستگاههای اجرایی آماده اسکان و پذیرائی از زائران علی بن موسی الرضا(ع) هستند و برخی از این دستگاهها تا پایان دهه صفر در حالت آماده باش به سر می برند.

علی محمدی با بیان اینکه تا به امروز بالغ بر 5 هزار نفر از شهرستانهای جنوبی کشور برای ورود به تربت حیدریه اعلام حضور داشتند، افزود: تاکنون بالغ بر800 زائر پیاده در قالب 12 کاروان از شهرستانهای مرندیز، خواف، کاشمر، رشتخوارو بجستان وارد تربت حیدریه شدند.

وی به ایستگاههای استقبال در مسیر مواصلاتی تربت حیدریه به مشهد اشاره کرد و گفت: ورودی تربت جیدریه محدوده روستای حوض سرخ، آستان مقدس احمدالرضا(ع)، میدان آزادگان، پارک شهید خاکسار، دهستان منظر، مجتمع فرهنگی امام رضا(ع) جنب کارخانه کاشی،  پلیس راه شهید شیردل کامه، شهر رباط سنگ، اسدآباد و حشمت آباد بعنوان ایستگاههای بین راهی به زائران خدمات اسکان و پذیرائی ارائه می کنند.

رئیس میراث فرهنگی تربت حیدریه خاطر نشلن کرد: در این موکب ها علاوه بر توزیع غذاهای نذری، آب معدنی، آبجوش و جلیقه های شب نما بین زائران پیاده نیز توزیع می شود، ضمن آنکه پارک شهید خاکسار و دهستان منظر برای استحمام زائران پیاده نیز آماده شده است.

آمادگی سپاه و بسیج برای اسکان و پذیرائی از زائران پیاده امام رضا(ع)

فرمانده سپاه ناحیه تربت حیدریه با بیان اینکه همه امکانات سپاه و بسیج در مسیر های مواصلاتی اصلی و فرعی در خدمت زائران خواهد بود، افزود: حوزه ها و پایگاههای مقاومت بسیج با تمام امکانات و تجهیزات خود در یک مسیر 75 کیلومتری از ورودی شهر تربت حیدریه، محدوده آستان مقدس احمدالرضا(ع) تا انتهای حوزه استحفاظی در جلگه رخ، جاده اسدآباد به رباط سفید به زائران امام هشتم پذیرایی و اسکان می دهند.

سرهنگ علی نیک یاد گفت: در همین راستا 15 سالن ورزشی بسیج در مواقع ضروری و بنا به شرایط آب و هوایی نیز می توانند امکانات اسکان را به زائران ارائه دهند.

وی افزود: در مسیر زائران  موکب ها و ایستگاه صلواتی توسط حوزه های و پایگاههای مقاومت بسیج، پذیرائی از زائران امام رضا(ع) را نیز عهده دارند، علاوه برآن پایگاه مقاومت بسیج شهدای منظر اسکان زائران را در 17 مسجد و حسینیه این دهستان ساماندهی می کند.

نیک یاد ادامه داد: در سالهای گذشته و در هفته پایانی ماه صفر هرشب بالغ بر 400 نفر در سالن های ورزشی بسیج در بخش مرکزی و جلگه رخ اسکان داده می شدند ولذا با توجه به محتمل بودن  برودت هوا در روزهای آینده امسال نیزاین آمادگی را داریم تا از زائران بیشتری پذیرائی کنیم.

فرمانده سپاه ناحیه بسیج تربت حیدریه بیان کرد: مردم روستاها و شهرهای تربت حیدریه به صورت خودجوش ایستگاههای صلواتی برپا نموده و غذای نذری بین زائران توزیع می کنند و این اقدام به عظمت این حرکت و سیره نبوی افزوده است.

اجرای ششمین طرح همسفران خورشید برای امدادرسانی به زائرین پیاده امام رضا علیه السلام

معاون مدیر عامل و رئیس جمعیت هلال احمر تربت حیدریه گفت: طرح همسفران خورشید در راستای ارائه خدمت به زائرین حرم علی بن موسی الرضا (علیه السلام) در سطح محور های مواصلاتی تحت پوشش این جمعیت همزمان با اربعین حسینی آغاز و تا  خروج آخرین کاروان پیاده از شهرستان های تحت پوشش اجرا می شود.

سعید فکوری تصریح کرد: دو پایگاه سیار به همراه 10 خودروی کمک دار و سه پایگاه ثابت در مسیر حرکت زائران حرم مطهر رضوی درآستانه شهادت حضرت رسول اکرم صلی الله، امام حسن مجتبی (علیه السلام) و حضرت رضا (علیه السلام) مستقر شدند.

رئیس جمعیت هلال احمر تربت حیدریه افزود: خدمات پزشکی، انتقال بیماران درصورت نیاز وخدمات امداد ونجات دراین پایگاه ارائه می شود و چند دستگاه آمبولانس از استان های مجاور جهت کمک در این محور به شعبه تربت حیدریه اضافه شدند.

وی گفت: این خدمات به صورت 24 ساعته ارائه می شود و در مجموع 200 داوطلب اعم از نجاتگر و پرستار و نیروی عملیاتی از محور ورودی شهرستان تربت حیدریه در آستان مقدس احمد الرضا(ع) و همچنین شهرستان زاوه محدوده دهستان چخماق تا رباط سفید مستقر شدند و خدمات خود را به کاروان های پیاده ارائه می دهند.

آماده باش کامل دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه برای خدمت رسانی به کاروان های پیاده

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه اعلام کرد: همزمان با دهه آخر ماه صفر و افزایش تردد زائرین و کاروان های پیاده،9 پایگاه  جاده ای ،3 بیمارستان ،10 مرکز خدمات جامع سلامت آماده خدمت به زائرین بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) هستند.

غلامرضا میری افزود: در راستای حفظ و ارتقاء سلامت زائرین، در این ایام نظارت های بهداشتی تشدید خواهد شد تا هیچگونه مخاطره ای سلامت هموطنان را تهدید نکند و همچنین در صورت نیاز مبرم پزشک جهت درمان به موکب های واقع در مسیر تردد کاروان های پیاده اعزام خواهد شد.

مدیر روابط عمومی دانشگاه بیان کرد: زائرین گرامی درصورت دیدن هرگونه مشکلات بهداشتی،درمانی وداروئی موارد را به سامانه 190جهت پیگیری اعلام نمایند.

5300 زائر پیاده از تربت حیدریه عازم مشهدالرضا(علیه السلام) شدند

معاون فنی و عمرانی فرماندار تربت حیدریه اظهار کرد: امسال ۵۱ کاروان در قالب ۵ هزار و ۳۰۰ نفر که هزار و ۴۵۰ نفر آن مردان  و هزار و ۸۵۰ نفر را زنان تشکیل می دهند از این شهرستان با پای پیاده عازم مشهد مقدس می شوند.

احسان کریمی افزود: امسال 5 موکب در  پلیس راه شهید شیردل کامه، چهارراه خواف ، روستای اسدآباد رخ و جنب  کارخانه کاشی زرین مستقر می باشند که ظرفیت اسکان و پذیرانی روزانه آنها ۵ هزار و ۵۰۰ نفر و شبانه هزار و ۹۱۰ نفر می‌باشد.

وی همچنین با اشاره به اینکه تردد شبانه کاروان ها در شب ممنوع می باشد، ضرورت توجه به هشدارهای پلیس راه و رعایت مسائل ایمنی و احتیاط های لازم تاکید کرد.

معاون فرماندار تربت حیدریه با خاطر نشان کرد: با برنامه ریزی های انجام شده توسط معاونت هماهنگی امور زائران استانداری، کاروانها با مبلغ ۲۰۰۰ تومان از تمام خدمات بیمه ای بهره مند خواهند شد.

کریمی با اشاره به استقبال خوب مردم از کاروان های پیاده حریم قدس رضوی گفت: هرساله در مناسبت های مختلف مذهبی زائران بسیاری از این شهرستان با پای پیاده عازم مشهدالرضا(ع) می شوند که در طول مسیر خدمات لازم توسط مردم و خیرین و همچنین نهادهای خدماتی به آنان ارائه می شود.

وی از آستان مقدس احمدالرضا(ع)، بقعه متبرکه بی بی حسنیه، روستای منظر بخش مرکزی، روستاهای حشمت آباد و اسدآباد جلگه رخ بعنوان اسکان زائران یاد کرد.

همه ساله هیات های مذهبی از سراسر کشور برای حضور در مراسم پایانی ماه صفر از شهرهای خود به مشهد مقدس سفر می کنند و کاروان هایی هم به صورت پیاده روی از استان های همجوار خراسان رضوی به مشهد مقدس عازم می شوند.

خدمت رسانی تیپ 177 تربت حیدریه به زائران امام هشتم

مدیر روابط عمومی تیپ ۱۷۷ شهید نصر اصفهانی ارتش اظهار داشت: امسال هم مانند سال های گذشته با وجود آنکه مسئولیت مراقبت از مرزهای شرقی  به تیپ 177 واگذار شده  باز هم آماده پذیرائی و اسکان از زائران پیاده امام رضا(ع) در مسیر تربت حیدریه به مشهد را در خود وظیفه دانستند تا جلوه ای دیگر از پیاده روی اربعین حسینی را تداعی بخشند.

محمد تیموری افزود: موکب تیپ 177 مستقر در جنب جایگاه بنزین ولی عصر عجل الله  خدماتی از قبیل معاینات پزشکی، و خدمات رفاهی و از زائران امام هشتم (ع) با چای ، شیر و عدسی پذیرایی کردند

وی گفت: همچنین موکب انصار الرضا علیه السلام در کوی سازمانی تیپ 177 میعادگاه کاروان های پیاده زائرین امام هشتم. در طول سه روز گذشته میزبان کاروان های مختلفی از استان های خراسان جنوبی و شهرهای جنوب خراسان رضوی بوده است.

انتهای پیام/

 

 

لینک کوتاه:

!!تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
استکبار ستیزی و ولایت محوری از شاخصه های مهم اسلام ناب محمدی صلی الله است کشتارگاه صنعتی تربت حیدریه در گیر و دار بروکراسی های اداری توزیع ۸ هزار بسته کمک معیشتی بین نیازمندان تربت حیدریه ما مسئول تنظیم بازار و تعدیل قیمت ها هستیم نه تامین بازار تمرکز دولت آمریکا همچنان بر ایران، اسلام و خاورمیانه است/اسرائیل پادگان نظامی ایالات متحده در منطقه است بازگشایی آب انبار تاریخی شیرچهارسوق روح تازه‌ای به شهر تربت حیدریه دمید تولید ۱۲۰۰ تن وش پنبه در تربت حیدریه خنثی سازی تحریم ها باید اولویت نخست مسوولان باشد شهردار و اعضای شورا وارد بازی های رسانه ای عده ای خاص نشوند/پاسخ به مطالبات مردم با حضور خبرنگاران قرارگاه ولایت در تربت‌ حیدریه راه اندازی شد رشد ۱۵ درصدی کمک های مردمی خراسان رضوی به ستاد بازسازی عتبات عالیات مجموعه فرهنگی تاریخی شیخ حیدر کدکنی ساماندهی می شود