بدون نظر
 
ادامه واکنش ها به طرح آمایش:
تربت حیدریه قطب دانشگاهی جنوب خراسان رضوی/از امضای تومار تا نشست فوق العاده شورای شهر
تاریخ انتشار : ۲۰ آذر ۱۳۹۹ در ۷:۳۷ ب.ظ
 
پس از ابلاغ نهایی وزارت علوم مبنی بر اجرای طرح آمایش، اکنون انتخاب مرکز پردیس دانشگاهی جنوب خراسان رضوی بین دانشگاه جامع تربت حیدریه و مجتمع آموزش عالی مورد اختلاف است و این در حالی است که مجوز دانشگاه تربت حیدریه سال ۹۲ اخذ شده است.

به گزارش خبرنگار تابان تربت؛ بر اساس طرح آمایش وزارت علوم مقرر شده مراکز آموزش عالی تربت جام، گناباد، کاشمر و دانشگاه جامع تربت حیدریه بعنوان پردیس دانشگاهی جنوب خراسان رضوی ادامه فعالیت بدهند و مرکز این پردیس در یکی از شهرهایی که دارای امکانات، فضای آموزشی و سایر زیر ساخت های بهتر باشد انتخاب شود.

پس از ابلاغ نهایی وزارت علوم مبنی بر اجرای طرح آمایش، اکنون انتخاب مرکز پردیس دانشگاهی جنوب خراسان رضوی بین دانشگاه جامع تربت حیدریه و مجتمع آموزش عالی مورد اختلاف است و این در حالی است که مجوز دانشگاه تربت حیدریه سال ۹۲ اخذ شده است.

تومار اعتراض دانشگاهیان تربت‌ حیدریه به طرح آمایش آموزش عالی

ظهر روز پنجشنبه ۲۰ آذرماه دانشجویان، اساتید و پرسنل دانشگاه تربت حیدریه در اعتراض به تجمیع دانشگاه تربت حیدریه با مراکز آموزش عالی کاشمر و گناباد با امضای توماری در محل میدان مرکزی تربت حیدریه جمع شدند.

بر اساس شنیده ها با اجرای طرح آمایش آموزش عالی وزارت عتف قرار است در جهت کیفی سازی آموزش عالی بعضی از دانشگاه های شهرستانی به صورت تجمیعی در یک واحد پردیس استانی به فعالیت خود ادامه دهند.

از طرفی گفته می شود مرکز آموزش عالی گناباد به عنوان مرکز پردیس خراسان مطرح شده است که دانشگاه تربت حیدریه و کاشمر و تربت جام قرار است ذیل آن فعال باشند.

چندی پیش محمد حسن فتحی رئیس دانشگاه تربت حیدریه در بیانیه ای اعلام کرد که فعالیت مجموعه تحت امر خود، ذیل مرکز آموزش عالی گناباد قرار نمی‌گیرد و این مسئله را تکذیب کرد و علی رستمی فرماندار با انتشار متن پیامکی خود با کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد از عملی نشدن این مسئله خبر داد.

نشست فوق العاده شورای شهر تربت‌ حیدریه در خصوص حواشی اخیر دانشگاه تربت حیدریه

همچنین ظهر روز پنج شنبه و همزمان با اقدام دانشجویان، پنج عضو شورای شهر تربت حیدریه، مسئولین دانشگاه و جمعی از دانشجویان در جلسه ای فوق العاده حاضر شدند و در خصوص این ابلاغ نظرات خود را اعلام کردند.

علی مهدوی دوست، نماینده دانشجویان دانشگاه تربت حیدریه در ابتدای این نشست اظهار کرد: امروز روز پاسخگویی است و هر مسئولی که قبلا این شرایط را پیش آورده است، باید امروز جواب بدهد.

وی تصریح کرد: در زمان حضور وزیر علوم (سال ۹۸) در دانشگاه تربت حیدریه بحث حذف رشته علوم سیاسی مطرح شد و دانشجویان تجمع کردند و مسئولان دانشگاه متاسفانه اجازه ملاقات با وزیر را ندادند.

مهدوی دوست گفت: البته دانشجویان درمحوطه دانشگاه جلو وزیر عتف را گرفتند و اگر چه کوتاه اما حرف شان را زدند، سخن ما این است که چرا در آن زمانی که آن مسئله مطرح شد، مسئولین دانشگاه به مردم اعلام نکردند و سکوت کردند و چرا حالا که قرار است جامعیت دانشگاه از بین برود، همه پای کار آمده اند؟

وی خطاب به فتحی رئیس دانشگاه گفت: اگر شما و نماینده قبلی شهرستان خبر نداشتید، مقصرید و اگر خبر داشتید و مطرح نکردید باز هم مقصرید!

مهدوی دوست بیان کرد: آقای فتحی، لطفا سند امضا شده تان را در سال ۹۷ که تعهد داده اید، این طرح را اجرا کنید، را برای مردم شفاف توضیح دهید.

هیچ سندی را امضا نکردم/مجبور به تبعیت هستم و به مسئولین شهرستان همان زمان این موضوع اطلاع داده شد

محمد حسن فتحی، رئیس دانشگاه تربت حیدریه در پاسخ به اینکه آیا دانشگاه متعهد به اجرای طرح ماموریت گرایی در سال ۹۷ شده یا خیر، افزود: دانشگاه هیچ تعهدی برای مامویت گرایی در سال ۹۷ نداده است، اما وقتی ما زیر مجموعه وزارت علوم هستیم و به ما ابلاغ شده، که ماموریت شما این است، من رئیس دانشگاه نمی‌توانم کاری انجام بدهم و در آن زمان به مسئولین شهرستان اعلام شده تا پیگیری کنند.

وی تصریح کرد: من هیچ سندی امضا نکردم که مثلا من را در صندلی ریاست نگه دارید، عیبی ندارد که ماموریت دانشگاه ما را فلان باشد، خیر. این مسئله اصلا صحت ندارد، اما بنده نمی توانم به سیاست ماموریت گرایی اعتراضی بکنم و مجبور هستم تبعیت کنم

متاسفانه مسئولان گذشته تلاشی برای ایجاد ظرفیت های لازم در حد نام دانشگاه تربت حیدریه را نداشته اند/به صراحت لابی گنابادی ها را نمی شود تایید کرد

فتحی، رئیس دانشگاه تربت حیدریه گفت: سیاست های آن زمان در وزارت علوم انبساطی بود، اما گذشتگان برغم ایجاد دانشگاه تلاشی برای افزایش ظرفیت های لازم در حد نام دانشگاه نداشته اند.

وی افزود: چهار سال است که سیاست های وزارت عتف برخلاف گذشته انقباضی شده و با خون دل تعداد اعضاء هیئت علمی خود را به ۴۰ نفر در دانشگاه تربت حیدریه رساندیم.

رییس دانشگاه تربت حیدریه در پاسخ به این سئوال خبرنگار که آیا لابی گنابادی ها از طریق دکتر باقری قائم مقام وزیر عتف چنین شرایطی را به وجود آورده، گفت: به صراحت نمی شود این را گفت. اما دکتر باقری نقش بسیار مهمی به عنوان قائم مقام وزیر با توجه به سوابق کاری‌ مخصوصا در خراسان رضوی در اجرای طرح آمایش آموزش عالی دارد.

وی گفت: امیدواریم همراهی مسئولان شهرستانی و استانی و وزارتی ،منجر به استقلال دانشگاه تربت حیدریه حتی با اجرای طرح آمایش آموزش عالی شود‌.

فتحی بیان داشت: باید تمام تلاش خود را برای مذاکره با مسئولان مربوطه تا تاریخ ۲۵ آذر که آخرین تاریخ ارائه شاخص ها به ریاست دانشگاه فردوسی است، بکنیم، در خیلی از شاخص ها جلو تر از مرکز آموزش عالی گناباد هستیم و در بقیه هم شانه به شانه همدیگر هستیم.

تربت حیدریه قطب دانشگاهی جنوب خراسان رضوی است

احمد وطندوست، رییس شورای شهر تربت حیدریه در واکنش به این اظهارات گفت: مردم فرهنگ دوست و علم پرورتربت حیدریه در این ایام با وجود تمامی ظرفیتهای اقتصادی و علمی به جهت تبدیل دانشگاهها به پردیس دانشگاهی و بعضا وجود شایعاتی مبنی بر این امر به شدت نسبت به تغییر دانشگاه دولتی به پردیس دانشگاه با مرکزیت هر یک از شهرهای اطراف ابراز نگرانی کرده است.

وی افزود: مجلس باید در همان زمان پیگیر این موضوع و تبعات آن می بود و امید است این موارد با تدبیر و احقاق حق مردم تربت حیدریه حل شود

این حق مردم تربت حیدریه نیست/اعضای شورای شهر اجازه نخواهند داد حق مردم ضایع شود

نادر سلیمانی، دیگر عضو شورای شهر تربت حیدریه گفت: این گونه تصمیمات حق مردم تربت حیدریه نیست و اکنون در آستانه سالروز پیروزی مردم تربت حیدریه در ۹ دیماه، به جای اینکه امتیازی به مردم این خطه بدهند نباید حقی از این مردم ضایع شود.

برخی تصمیمات گذشته خروجی مناسبی نداشته است

محمد امانی، عضو شورای شهر تربت حیدریه بیان داشت: در سالیان گذشته برخی تصمیماتی که اتخاذ شده خروجی مناسبی نداشته است و این در حالی است که تربت حیدریه یکی از شهرهای تراز بالای کنکور سراسری است و قبلا باید در مجلس مقابل اجرای این طرح اعتراض می کردیم.

باید از اعتبار علمی شهر دفاع کنیم

مهسا رمضانپور عضو دیگر شورای شهر گفت: با این سطح از دانش آموز در تربت حیدریه باید یک دانشگاه جامع در این شهرستان بصورت مستقل فعالیت کند، لذا باید از اعتبار علمی شهر دفاع کنیم.

از جایگاه علمی تربت حیدریه صیانت خواهد شد

محسن زنگنه، نماینده مردم شهرستان های تربت حیدریه، مه‌ولات و زاوه در ویدئو ضبط شده امروز خود در مجلس شورای اسلامی و در حاشیه جلسات کمیسیون برنامه،بودجه و محاسبات با موضوع لایحه بودجه۱۴۰۰، پیرامون صیانت از هویت علمی دانشگاه تربت حیدریه به مواردی اشاره کرد و افزود:
در لایحه بودجه ۱۴۰۰ که توسط دولت به مجلس شورای اسلامی ارائه شده، سرفصل دانشگاه تربت حیدریه با عنوان دانشگاه مشخص شده است.

وی افزود: بی شک به پشتوانه نخبگان و مسئولین دلسوز منطقه از جایگاه دانشگاه تربت حیدریه صیانت خواهد شد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

!!تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
بازگشایی آب انبار تاریخی شیرچهارسوق روح تازه‌ای به شهر تربت حیدریه دمید تولید ۱۲۰۰ تن وش پنبه در تربت حیدریه خنثی سازی تحریم ها باید اولویت نخست مسوولان باشد شهردار و اعضای شورا وارد بازی های رسانه ای عده ای خاص نشوند/پاسخ به مطالبات مردم با حضور خبرنگاران قرارگاه ولایت در تربت‌ حیدریه راه اندازی شد رشد ۱۵ درصدی کمک های مردمی خراسان رضوی به ستاد بازسازی عتبات عالیات مجموعه فرهنگی تاریخی شیخ حیدر کدکنی ساماندهی می شود زمین های بایر بخش رخ تربت حیدریه به واحدهای تولید قارچ تبدیل شد تکمیل ساخت مجتمع فرهنگی هنری تربت حیدریه معطل ۲۵۰ میلیارد ریال اعتبار تغییر در قالب استکبار، ماهیت آن را عوض نمی کند/با همه کارشکنی ها هنوز عده ای مذاکره و مراوده با آمریکا را در سر دارند آشوب در آمریکا، فروپاشی قریب الوقوع ایالات متحده را هشدار می‌دهد آیت الله مصباح یزدی پیشران تحول حوزه های علمیه است