بدون نظر
 
یک بام و دو هوای شهرداری و آب منطقه ای تربت حیدریه
تخریب پارک نهج البلاغه باعث بروز مشکلاتی برای شهروندان شده است
تاریخ انتشار : ۱۹ اسفند ۱۳۹۸ در ۲:۳۴ ب.ظ
 
پارک نهج البلاغه تربت حیدریه که روزگاری قرار بود به توسعه فضای سبز تربت حیدریه کمک کند حالا تخریب شده و مشکلاتی برای شهروندان این منطقه شهر ایجاد کرده است.

به گزارش تابان تربت،؛ بنا به اعلام مردم، شهرداری وقت با همراهی آب منطقه ای در سال ۹۱-۹۲ اقدام به تخریب پارک کرده و زمین ها را به اشخاص خاصی واگذار‌ می‌کنند و این در حالی است که با مراجعه مردم به مدیرکل آب منطقه ای خراسان رضوی ظاهرا هیچ مجوزی برای تخریب پارک از سوی این سازمان صادر نشده است.

از طرفی شهرداری تربت حیدریه با استناد به دستورالعمل ها تخریب پارک را کاملا قانونی می دانسته و مدیر آب منطقه ای تربت حیدریه نیز تخریب پارک را به حوزه کاری آب منطقه ای بی ارتباط می داند.

پارک نهج البلاغه در دوره سوم شورای اسلامی شهر تربت حیدریه ساخته می شود و تا سال ۱۳۹۰ که توسط شهرداری وقت مجددا بازسازی و تکمیل می شود و از نام فیاض به نهج البلاغه تغییر نام می دهد.

حالا به گفته اهالی این منطقه از شهر، ناگهان در سال ۱۳۹۲ شهرداری وقت، اداره آب منطقه ای و دادستانی اقدام به تخریب این پارک کرده و علی رغم تراکم جمعیتی در این منطقه از شهر و وجود مجموعه ساختمان های پزشکان، پرستاران، فرهنگیان و منطقه مظفریه، خیابان امام حسین علیه السلام، داروپخش و دیزقند، اما توجهی به فضای سبز نشده و صدها درخت در این منطقه نابود می شود.

برای ساخت دیوار ساحلی از مردم رضایت گرفتند/زمین ها به افراد خاص واگذار شده است

به گفته یکی از اهالی بعد از تخریب پارک شهرداری شروع به واگذاری پارک به افراد خاص کرده و بدون داشتن مجوز اقدام به ساخت دیوار ساحلی می کنند.

داورانی‌ از ساکنین این محل می‌ افزاید: در آن زمان برگه هایی بین همسایه ها برای ساخت دیوار ساحلی توزیع کردند و از آنها رضایت گرفتند، اما بعد از آن شروع به واگذاری زمین ها به افراد خاصی کردند و تا حالا با مقاومت اهالی فعلا کار معطل‌ مانده است.

بجویی که یک روز بگذشت آب نسازد خردمند از و جای خواب

وی تصریح می کند: در همه شهرهایی که سیل آمده دلیلش بستن رودخانه های فصلی که به درون شهر راه داشته بوده و اگر در رودخانه شصت دره مانند گذشته سیلی بزرگ رخ دهد، عملا آب مسدود شده پشت مسیل ها وارد شهر می شود و ممکن است خسارات و تبعات زیادی را در پی داشته باشد.

ساکن این منطقه شهر می افزاید: در جلسات آقایان مسئولی که این تصمیم را گرفتند گفته شده، این پارک متروک شده و چون سی سال بارانی نیامده است، نیازی به این مسیل نیست، در صورتی که حکیم فردوسی می گوید: بجویی که یک روز بگذشت آب؛ نسازد خردمند ازو جای خواب، یعنی اگر جایی حتی یک بار آب بیاید نباید روی آن چیزی ساخت چون ممکن است در سال های بعد دوباره این اتفاق تکرار شود.

از نظر وی مسئله ای که اینجا معطل مانده این است که نه اینکه نباید این زمین ها به دیگران واگذار شود بلکه باید دوباره پارک و مسیل بازسازی شود.

شهرداری قدرت ساخت مجدد پارک را ندارد پس زمین ها را واگذار کرده است

هادی داورانی که از اساتید دانشگاه است می‌افزاید: شهرداری در تیرماه سال جاری این محدوده را به عنوان معبر اعلام کرده، اما چندی بعد اعلام کرده که چون شهرداری قدرت ساخت و ساز فضای سبز را در این منطقه ندارد به همین دلیل به راحتی فضای سبز را به اشخاصی واگذار کرده است.

وی معتقد است که صدای اعتراض مردم تاکنون به هیچ جایی نرسیده و تهدید سیل از طرفی ساکنان این منطقه را نگران کرده و از طرفی از بین بردن فضای سبز پارک نهج البلاغه و تبدیل شدن این مکان به حضور معتادان متجاهر و مکانی برای فساد اعتراض مردم این محل را در پی داشته است.

داورانی اظهار کرد: متولی هرگونه تخریب‌ محیط های محدوده مسیل های شهر طبق قانون دولت است اما تاکنون هیچ اقدام و پیگیری از سوی فرمانداری و نهاد هایی مثل سازمان بازرسی و غیره انجام نشده و کسی جلوی این تعرضات به منابع طبیعی را نمی‌گیرد.

نبود امنیت با حضور معتادان متجاحر در این منطقه آسایش مردم را گرفته است

یکی از ساکنین این محل به خبرنگار ما گفت: اینجا حالا محلی برای حضور معتادان متجاهر شده و در جلوی چشم بچه های ما افرادی اقدام به مصرف مواد مخدر می‌کنند و این مسئله باعث ایجاد سئوالاتی در ذهن فرزندانمان شده است.

وی از نبود امنیت در این محله سخن می‌گوید و ابراز می دارد: حالا پارک زیبای ما که روزگاری فرزندانمان در پارک بازی می‌کردند به یک بیابان پر از خار و نخاله تبدیل شده و فضای نا امنی در این منطقه به وجود آمده است.

اما یکی از مسائل مهم در این رابطه مشخص نبودن حریم مسیل مربوط به این منطقه است، چرا که شهرداری تربت حیدریه بر اساس اسناد موجود برای هر مالک در این منطقه محدوده خاصی را صادر کرده است.

شهرداری بعد از استعلام از ادارات آب منطقه و ثبت اسناد و املاک مجوزات خودش را صادرکرده است

صادق مجتهدی شهردار تربت حیدریه در این خصوص بیان کرد: تخریب این پارک مربوط به حدود ۵ یا ۶ سال پیش است و زمانی که پارک نهج البلاغه ساخته شده دیوار ساحلی رودخانه فصلی اجرا نشده بود و در یک توافقی که بین شهرداری و آب منطقه ای صورت می‌گیرد، با اجرای دیوار ساحلی حریم رودخانه آنچه که آزاد می شود، بنا به قوانین موجود آب منطقه ای به مالکان اصلی برمی گردد. این کار به این دلیل است که ایمنی رودخانه افزایش پیدا کند.

وی گفت: این پروسه ای بوده که خط پروژه را آب منطقه ای تعیین کرده و به شهرداری پاسخ داده و بر اساس آن مجوزها صادر شده است و اداره ثبت اسناد هم بر اساس مالکیت هایی که موجود بوده تعیین حدود کرده و به شهرداری معرفی کرده است.

مجتهدی می افزاید: شهرداری بعد از استعلام از این دو اداره مجوزات خودش را صادر کرده است.

هیچ مورد تصرف در حریم کال یا نقض آن وجود ندارد/با مورد اخیر برخورد شد

طلعتی مدیر آب منطقه ای تربت حیدریه می‌ افزاید: مطالعات مربوط به مسیل منطقه داروپخش‌ و مظفریه انجام شده و در حال حاضر بر اساس مطالعات هیچ گونه تصرفاتی در بستر کال وجود ندارد.

وی در پاسخ به سئوال خبرنگار مبنی بر ساخت و ساز در ورودی کال از سمت میدان امام حسین علیه السلام و فاصله ۵ متری با مسیل این توضیح را می دهد: در آن محل اخیرا فردی اقدام به پی‌کنی کرده بودند که از ادامه کار وی جلوگیری شد و به او اخطار لازم داده شد و پی‌کنی پر شده است.

وی بیان کرد: طبق نقشه های مصوب استان هیچ مشکلی در این منطقه مبنی بر تصرف و یا نقض حریم مسیل وجود ندارد و هماهنگی کامل برای پاسخ به استعلامات با شهرداری از سوی ما وجود دارد و در برخی اوقات با کسانی‌ که نخاله ساختمانی در آن محل می ریزند هم برخورد لازم انجام می شود.

مسیل کاربردی ندارد اما همچنان در اختیار دولت است و کسی حق تصرف ندارد

طلعتی در خصوص اجرای دیوار ساحلی می‌ افزاید: مالکین آن منطقه خودشان این درخواست را داشتند که دیوار ساحلی اجرا شود.

مدیر آب منطقه تربت حیدریه در پاسخ به این سئوال که آیا دیوار ساحلی اصلا کاربردی برای هدایت آب در مواقع بروز سیل دارد یا خیر گفت: نه با توجه به اینکه بالا دست این منطقه آب منحرف شده و در کانال شصت دره قرار گرفته، آبی به آن شکل در این منطقه وجود نخواهد داشت.

وی اظهار داشت: بالاخره مسیل و بستر از آن دولت است و اگر کارایی هم نداشته باشد کماکان این منطقه در اختیار دولت و کسی اجازه تصرف ندارد.

طلعتی در مورد عدم کسب مجوز از سازمان آب منطقه ای برای تخریب پارک می افزاید: ما به این مسئله کاری نداریم و فقط بستر و حریم مسیل برای ما مهم است و تصمیم گیری برای اطراف آن مربوط به شهرداری بوده و من اطلاعی از آن ندارم.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

!!تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
شهیدی که بر سر مزار حاج قاسم آرزوی شهادت کرد انقلاب اسلامی تا کنار کاخ سفید آمریکا به پیش رفته است پیروزی انقلاب اسلامی یکی از پایه های قدرت آمریکا در خاورمیانه را فروریخت/انتفاضه فلسطین فرزند انقلاب اسلامی است رزمایش مواسات باعث ترویج روحیه همدلی و تلاش شد دامادی که پدر همسر سابقش را آتش زد تجمع اعتراضی زعفرانکاران تربت حیدریه مقابل فرمانداری مسیر منتهی به مجموعه ورزشی آزادی تربت حیدریه نیازمند نگاه ویژه مسئولان است بافت فرسوده تربت حیدریه از فرسودگی خارج می شود! بیش از ۱۰۰۰ بسته معیشتی در تربت حیدریه توزیع شد نماز عید سعید فطر تربت حیدریه به روایت تصویر رعایت توصیه های بهداشتی مسئولان از مصادیق تزکیه نفس در روابط اجتماعی است عیدی خیّر تربت حیدریه به دانشجویان کم بضاعت