بدون نظر
 
پارک آبی آبشار؛ از حرف تا عمل
روز شمار بهره برداری بزرگترین پارک آبی جنوب خراسان رضوی متوقف شد!
تاریخ انتشار : ۰۲ تیر ۱۳۹۹ در ۹:۴۱ ق.ظ
 
بزرگترین مجموعه آبی جنوب خراسان رضوی در پارک جنگلی پیشکوه تربت حیدریه که پس از قول های متعدد قرار بود تابستان ۹۸ به بهره برداری برسد، همچنان مردم این خطه از خراسان را چشم انتطار نگه داشته و اکنون تایمر زمانی آن هم که روزشمار بهره برداری را نشان می داد متوقف شده است.

به گزارش خبرنگار تابان تربت؛ کلنگ احداث بزرگترین پروژه آبی جنوب خراسان رضوی در سال ۱۳۹۱ توسط سرمایه گذار بخش خصوصی و مسوولان وقت تربت حیدریه در پارک جنگلی پیشکوه بر زمین خورد تا مردم دیار پیشتاز انقلاب اسلامی شاهد بهره برداری یک مجموعه آبی با تمام امکانات باشند.

از پشیمانی سرمایه گذار تا پیچ و خم های اداری در شهرستان و حتی سنگ اندازی های افرادی در مجموعه های آبی مستقر در مشهد گرفته تا مشکلات واگذاری زمین در سازمان بازرسی کل کشور که انگار همه این شایعه ها و یا شاید هم حقیقت ها دست به دست هم داده بود تا این پروژه در یک بروکراسی مطول اداری گرفتار شود.

تحویل رسمی زمین از سوی اداره راه و شهرسازی در اسفند ماه ۹۳ پس از سه سال پیگیری صورت می پذیرد و زمین به قیمت هیئت کارشناسی توسط سرمایه گذار خریداری می شود.

بلاخره عملیات اجرایی ساخت بزرگترین و مجهزترین مجموعه آبی دیار زعفرانی ترین شهر جهان در ۴ خرداد ۱۳۹۴ توسط بزرگترین پیمانکار ساخت مجموعه های آبی خاورمیانه در زیر بنای ۵۹۰۰ متر مربع در مرحله گود برداری آغاز شد.

محسن زیارت نیا سرمایه گذار پروژه در مصاحبه ای همان زمان عنوان می کند: مجموعه ورزشی تفریحی آبی آبشار در منطقه پیشکوه تربت حیدریه در دو فازاحداث می شود که فاز اول شامل؛ دو استخر آقایان با زیر بنای 4 هزار متر مربع و استخر بانوان با زیربنای 300 متر مربع، هر واحد شامل: دو دستگاه سونای خشک، دو دستگاه جکوزی، استخر کودکان سالن بدن سازی، سالن نمایش و مجموعه پذیرائی شامل: کافی‏ شاپ و رستوران و همچنین جایگاه ویژه تماشاگران جهت برگزاری مسابقات طراحی شده است.

زیارت نیا در خرداد ۹۴ خبر می دهد که مجموعه فوق در مساحت 10 هزارمتر مربع بنا خواهد شد که امید است طی 18 ماه جهت استفاده مردم تربت حیدریه تکمیل و آماده بهره برداری شود.

زیارت نیا می افزاید: فاز دوم شامل مجموعه تفریحی آبی است که با اختصاص زمین و زیربناهای لازم پس از راه اندازی فاز یک احداث خواهد شد، البته زیربنای مدنظر برای این مجموعه 8 هزار متر مربع است.

اما این پروژه در همان مرحله ابتدایی دوباره متوقف و انتظار مردم جنوب خراسان رضوی چهارساله شد تا در نهایت و با توجه به قطع درختان و حتی مراحل نخست گودبرداری امید به احداث چنین مجموعه ای در دلها سوسو کنان رو به خاموشی می رفت.

در این چند سال جلسات متعددی بین مسوولان ارشد وقت و فعلی شهرستان برای احداث این پروژه برگزار و در نهایت با رفع مشکل واگذاری زمین و موافقت با خواسته سرمایه گذار بروکراسی اداری این پروژه بلاخره در سال ۹۶ از پیچ و خم های فراوان به سلامت عبور کرد.

 

در حالی که سرمایه گذار قول ۱۸ ماهه ای برای افتتاح فاز نخست پروژه را می دهد اما در آذر ۹۶ و ۱۸ ماه پس از کلنگ زنی پروژه، تازه نامه‌ فراخوان پیمانکار، مدیریت پروژه در مورد پارک آبی آبشار منتشر می شود.

در ۱۹ بهمن ۹۶ و همزمان با هشتمین روز از دهه فجر با حضور سعیدباستانی، نماینده وقت و جمعی از مسئولین، عملیات اجرایی احداث پروژه تفریحی ورزشی آبی آبشار مجدداً آغاز می شود.

سرمایه گذار مجموعه آبی آبشار در همان زمان مجدداً مصاحبه ای با رسانه ها مطرح می کند و عنوان می دارد: مصوبه کمیسیون امور زیربنایی استان مبنی بر اینکه باید در زمین تحویل داده شده به ما که حدود 10هزار متر از اراضی پیشکوه است، تنها حدود 6750 متر همراه با پارکینگ می توانیم ساخت وساز انجام دهیم و این بدان معناست که زیربنای استخر چیزی حدود 4000 متر خواهد بود.

زیارت نیا افزود: از طرفی سازمان محیط زیست نیز ما را مکلف به اختصاص بخشی از زمین به فضای سبز کرده بنابراین عملا از زمین اختصاص داده شده جهت مجموعه آبی چیزی باقی نخواهد ماند.

وی بیان می کند: آب مورد نیاز استخر نیز یکی از مشکلات دیگر این مجموعه است که تاکنون پروانه چاه نیز صادر نشده ومبلغ یک میلیارد هزینه انشعاب آب شرب برای این مجموعه برآورد شده است.

زیارت نیا ابراز امیدواری می کند طی مدت 20 ماه آینده فاز اول این پروژه که شامل استخر های استاندارد، استخر ویژه کودکان، سونا وجکوزی،رستوران با هزینه ای بالغ بر 8 میلیارد و پانصد میلیون تومان راه اندازی خواهد شد.

البته احمدعلی موهبتی و سعید باستانی فرماندار و نماینده وقت اعلام می کنند کاهش زمان تکمیل فاز اول این پروژه از 20 ماه به 10 ماه از مواردی بود که از سوی مسوولان ارشد شهرستان با سرمایه گذار مورد تاکید قرار گرفته است.

بر اساس تصویری که در تاریخ ۱۱ فروردین ۹۸ از تابلو روزشمار پروژه در صفحه اینستاگرامی این مجموعه منتشر می شود ۵۳۷ روز تا اتمام پروژه باقی مانده است، یعنی شهریور ۱۳۹۹!

اما علی رستمی فرماندار فعلی شهرستانتربت حیدریه شهریور پارسال در نشست خبری هفته دولت به خواسته مردم تربت حیدریه مبنی بر افتتاح مجموعه آبی آبشار اشاره می کند و می افزاید: برای ساخت این مجموعه، سرمایه گذار تایمر زمانی نصب کرده و متعهد شده این پروژه را با اعتبار 26 میلیارد تومان طی 18 تا 25 ماه به بهره برداری برساند.

در آخرین تاریخ و تایم لاین منتشر شده سعید باستانی در نامه‌ معرفی پروژه های عمرانی دوران نمایندگی خود به محسن زنگنه، تاریخ اجرای عملیات اجرایی پروژه را سال ۹۷ و تاریخ اتمام آن را بهمن ۹۹ بیان می دارد.

محسن زنگنه، نماینده منتخب مردم منطقه در مجلس شورای اسلامی در طی گزارشی به این پروژه و برنامه های زمانبندی اعلام شده‌ی آن ایراد وارد کرده است که مورد انتقاد برخی قرار گرفته است.

همانطور که در گزارش فوق مطالعه کردیم از ابتدای این پروژه در سال ۹۱ وعده ها و قول های فراوانی در مورد افتتاح این پروژه مطرح شده که هیچ کدام هنوز محقق نگردیده و باید دید تا پایان سال ۹۹ چه اتفاقی در انتظار مجموعه آبی آبشار خواهد بود.

با افتتاح نخستین پروژه مجموعه آبی آبشار در منطقه گردشگری پیشکوه تربت حیدریه حدود نیم میلیون نفر در جنوب خراسان رضوی از خدمات تفریحی و ورزشی آن بهرمند خواهند شد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

!!تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
دکتر مهرداد حیدری دومین شهید مدافع سلامت تربت حیدریه آسمانی شد تورم فعلی در کشور دلیل اقتصادی ندارد/ماهیت شورای ملی و اتحادیه صادرکنندگان زعفران برای مردم مشخص شده است/طرح شفافیت آرا نبابد فضای پوپولیستی را در مجلس ایجاد کند حضور روحانیون، هیئت امنا و فرماندهان بسیج در طرح مسجد سنگر سلامت الزامی است/تفکر بسیج باید جهانی شود مهمترین ماموریت هفته بسیج اجرای طرح مسجد سنگر سلامت است تهدیدات شهری را باید به فرصت تبدیل کرد/هماهنگی بین بخشی و نگاه راهبردی به توسعه شهری نقش بسزایی در عمران و آبادانی دارد ۱۸ بیمار مبتلا به کرونا طی یک هفته گذشته در تربت حیدریه جان باختند بیش از ۱۲۰۰ کودک یتیم در تربت حیدریه چشم انتظار حمایت نیکوکاران ۱۴ صندوق اعتباری زنان روستایی دربخش رخ تربت حیدریه فعال است توزیع بیش از ۱۰ هزار بسته کمک معیشتی و بهداشتی بین نیازمندان در تربت حیدریه تغییر کاربری ۳ کاروانسرای تربت حیدریه توسط بخش خصوصی در حال انجام است دوبانده شدن محور تربت حیدریه_زاوه در انتظار تحقق وعده مسئولان نیمی از مساجد و پایگاههای بسیج تربت حیدریه در طرح مسجد سنگر سلامت شرکت دارند