بدون نظر
 
بافت تاریخی شهر را دریابید
تاکید رییس میراث فرهنگی تربت حیدریه بر حفظ هویت تاریخی شهر
تاریخ انتشار : ۰۱ خرداد ۱۳۹۸ در ۱۲:۰۹ ب.ظ
 
رییس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تربت حیدریه بر حفظ هویت تاریخی این شهر تاکید کرد و افزود: متاسفانه نگاه مدیران شهری و فرهنگ مردم بر نوسازی و بازسازی بوده و این در حالی است که این بافت تاریخی در جذب گردشگر و در آمدزایی تاثیر فراوانی دارد.

به گزارش خبرنگار تابان تربت؛ علی محمدی صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: با توجه به کم نظیر بودن بافت تاریخی شهر تربت حیدریه که شامل، مساجد، بازارها، حمام و آب انبار های متعدد می باشد حفظ این امکان علاوه بر حراست از هویت تاریخی شهر در جذب گردشگر و منبع در آمدزایی نیز کارساز است.

 

وی تصریح کرد: امروزه استقبال از بازارهای سنتی و مشاغل فعال سنتی در این بازارها رو به گسترش است و با توجه به وقفی بودن بسیاری از بناهای تاریخی در شهر تربت حیدریه و رویکرد مسئولان و فرهنگ عمومی مردم بر نوسازی و بازسازی در صددیم تا تک بناهای حفظ شده را با رضایت مالک نگه داریم.

 

رییس میراث فرهنگی تربت حیدریه با بیان اینکه نوروز امسال جذب گردشگر در تربت حیدریه ۲ درصد افزایش یافته، افزود: با اجرای برنامه های متنوع نوروزی و برگزاری جشن های نورزگاه و همچنین فعال کردن اماکن بومگردی، امسال ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار مسافر و گردشگر از این شهرستان عبور کردند که ۲۴۷ هزار نفر از اماکن تاریخی، گردشگری و مذهبی بازدید و بالغ بر ۱۰۰ هزار نفر نیز اقامت داشتند.

 

محمدی، رویکرد اداره متبوع خود در حوزه گردشگری را معرفی جاذبه های روستایی و راه اندازی اقامت گاههای بومگردی عنوان کرد و افزود: بر همین اساس ۵ روستای بسک، رودمعجن، حصار، بکاول و نسر بعنوان روستای هدف گردشگری در تربت حیدریه معرفی شده اند و همچنین ۴ اقامتگاه بومگردی مجوز گرفته و ۱۰ اقامتگاه دیگر درخواست راه اندازی داده اند که در حال بررسی است.

 

وی بیان کرد: در حوزه صنایع دستی بعد از عقیق و ابریشم، هنرمندان و رشته های هنری در این منطقه منسوخ شده بودند که با احیای آنها، امروز با برگزاری نمایشگاه های مختلفی در سطح ملی و بین المللی باعث افتخار استان و کشور شدند که می توان از نمد مالی، قفل سازی سنتی و چرم دوزی از نمونه های بارزآن یاد کرد.

 

رییس میراث فرهنگی از احیای بناهای تاریخی بعنوان رویکرد اصلی در این حوزه یاد کرد و گفت: در همین راستا چهار بنای رباط لاری، رباط کامه، رباط کسکک و حمام حاجی رییس که بلا استفاده بوده برای احیا و تغییر کاربری به سرمایه گذار بخش خصوصی واگذار شده است.

 

وی از راه اندازی موزه های تخصصی در این شهرستان خبر داد و افزود: با توجه به پتانسیل های موجود در سطح منطقه با ایجاد موزه های تخصصی مازاری و همچنین ابریشم و بازدید گردشگران داخلی و خارجی از این موزه ها تحول شگرفی در این حوزه پدیدار می کند.

 

رییس میراث فرهنگی تربت حیدریه بیان داشت: روستای ملی بسک و شهر بایگ به جهت صنعت ابریشم کشی فرصتی را در سطح کشور فراهم کرده که با ایجاد زیر ساخت های لازم در آینده نزدیک به دنبال ثبت جهانی این روستا هستیم.

 

در سطح شهرستان تربت حیدریه ۳۰۰ جاذبه تاریخی و گردشگری شناسائی شده که ۱۴۹ اثر آن ثبت اثار ملی شده است.

 

انتهای پیام/

 

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
روحیه جهاد و شهادت سایه جنگ را از این کشور دور کرد نه سازش و مذاکره! مطالعه زندگی نامه علما و اندیشمندان جهان اسلام از مهمترین سنت های کارآمد حوزه علمیه است ۳۰ گروه جهادی، تبلیغی به استان های سیل زده اعزام شدند توفیقات توئیتری جبهه انقلاب خراسان رضوی می تواند پایتخت کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور باشد ۱۲۶ کانون فرهنگی هنری در مساجد تربت حیدریه فعال هستند پیش همایش ملی حوزه علمیه و سنت های کارآمد در تربت حیدریه برگزار می شود رشد ۲۳۰ درصدی صادرات سیمان از پایانه راه آهن تربت حیدریه به کشورهای آسیای میانه یک بام و دو هوایِ ماندن یا رفتن! ۴۰ درصد اصلاح روکش جاده “کدکن؛ تلخ بخش” به اتمام رسیده است انتقاد رییس مرکز ملی فرش ایران از واردات بی رویه نخ ابریشم مطالعات اشتباه گریبانگیر مدیریت شهری تربت حیدریه!