بدون نظر
 
آمریکا رو در روی واقعیت
تابستان داغ در انتظار سیاستمداران ایالات متحده
تاریخ انتشار : ۲۱ خرداد ۱۳۹۹ در ۱۲:۰۹ ب.ظ
 
این روزها آمریکا در چالش بزرگی از سه بحران کرونا، اوضاع نابسامان اقتصادی ناشی ازآن و خشم از بی عدالتی ساختاری نظام سرمایه داری قرار گرفته و روزگار سخت و بی سابقه ای را تجربه می کند.

به گزارش تابان تربت؛ جنیش اعتراضی گسترده ای که در پی کشته شدن جورج فلوید شهروند سیاه پوست آمریکایی به دست پلیس این کشور در شهرها و ایالات های آمریکایی آغاز شده حالا به دیگر کشورها رسیده است.

با گذشته 17 روز از خفه کردن جورج فلوید، علاوه بر ایالات های مختلف آمریکا شهرهای دیگر جهان شاهد تنفر افکار عمومی ضد رنگین پوستان شده است.

با وجود اینکه مردم دنیا از تبعیض نژادی و صحنه قتل جورج فلوید به خشم آمدند اما صدایی از دولتمردان غربی و متحدان ترامپ در محکومیت این اقدام شنیده نمی شود!

نخست وزیر کانادا که دائم داعیه حقوق بشر دارد، وقتی خبرنگاران از او درباره جورج فلوید می پرسند،  مکث کرده و سپس درباره نژادپرستی سیستماتیک در کانادا صحبت می کند و این موضوع را نیز تایید می کند که تبعیض سیستماتیک در کانادا وجود دارد.

ترامپ رئیس جمهور آمریکا هم مثل همیشه همه چیز در آمریکا را عالی توصیف می کند و معتقد است این اتفاقات عالی ترین مساله ای است که می تواند برای روابط نژاد ها و جامعه آمریکائی های آفریقایی تبار و دیگر آمریکایی ها رخ دهد.

هرچند رسانه های آمریکایی تلاش می کنند اعتراضات بی عدالتی در آمریکا را به عملکرد ترامپ نسبت دهند، اما کارشناسان آمریکایی اذعان دارند نزاد پرستی از زمان تاسیس آمریکا وجود دارد و موضوع تازه ای نیست.

این در حالی است که بحران اعتراضات سراسری ضد نزادپرستی در آمریکا به ارقام بالای مبتلایان و فوتی های کرونا اضافه کرده و اکنون  ایالات متحده در سال انتخابات سرنوشت ساز درگیر بدترین بحران اقتصادی بعد از رکود اقتصادی سال 1329 است که با بیش از 41 میلیون آمریکایی بیکار، نوید دهنده تابستانی داغ و بحران جدیدی برای آمریکایی هاست.

اعتراضات در پایتخت آمریکا نه فقط برای قتل جورج، بلکه برای دیگر قربانیان خشونت پلیس ادامه پیدا خواهد کرد.

همصدایی مردم دنیا ضد نژادپرستی ساختاری در آمریکا و غرب

در انگلیس راهپیمایان ضد تبعیض نژادی در مقابل پارلمان این کشور اعتراض خود را علیه بی عدالتی آمریکا و حامیانش را فریاد می زنند و در حالی که معتقدند که انگلیس بی گناه نیست، به سمت سفارت آمریکا حرکت می کنند و پلیس این کشور هم با اسب به معترضان حمله ور می شود.

در فرانسه که مرگ جورج فلوید خاطره قربانی شدن ترائوره جوان سیاهپوست فرانسوی در سال 2016 بدست پلیس این کشور را زنده کرده، هزاران نفر در شهرهای مختلف به خیابانها آمدند و خشم خود را از نژادپرستی دولتهای غربی اعلام کردند.

در آلمان نیز اعتراض دهها هزار نفر در پایتخت و دیگر شهرها در مقایسه با روزهای اخیر شدت گرفته، بطوری که اغلب شهرها شاهد اعتراضات مردمی به بی توجهی دولتهای غربی و آمریکایی به جان رنگین پوستان است، مردمی که آنها نفرتی انباشته شده از بی عدالتی دارند.

پایتخت ایتالیا هم همگام با دیگر شهرهای دنیا محل تجمع معترضان به خشونت بی حد و اندازه دولت آمریکا و هم مسلکانش علیه حقوق بشر شده و اعتراضات گسترده به سرکوب گری های نزادپرستانه آمریکا برای چندمین روز متوالی  باعث شده شماری از معترضان زخمی شوند.

اعتراضات به بی عدالتی در ایالات مختلف امریکا ادامه دارد و پاسخ پلیس آمریکا به معترضان مثل گذشته است.

تاکنون آمار دقیقی از کشته شدگان به دست پلیس آمریکا منتشر نشده،  اما طبق آمارهای رسمی که به تازگی منتشر شده، پلیس امریکا سالانه حدود هزار نفر از شهروندان خود را با شلیک مستقیم به قتل می رساند.

این جنایت پلیس ناشی از آن است که از تعقیب قانون نگران نیست و این در حالی است که در 7 سال اخیر 99 درصد نیروهای پلیس آمریکا که مرتکب قتل شدند هرگز مورد بازجویی قرارنگرفتند.

براساس مطالعات اخیرکارشناسان، خشونت پلیس عامل اصلی مرگ و میر برای مردان جوان در ایالات متحده است و این درحالی است که احتمال کشته شدن سیاه پوستان به دست پلیس دو و نیم برابر بیشتر شده که این آماربیش از این دو برابر بود.

حالا آمریکا در چالش بزرگی از سه بحران کرونا، اوضاع نابسامان اقتصادی ناشی ازآن و خشم از بی عدالتی ساختاری نظام سرمایه داری قرار گرفته و روزگار سخت و بی سابقه ای را تجربه می کند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

!!تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
کاهش ۶۰ درصدی استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی در تربت حیدریه شهردار تربت حیدریه انتخاب شد تشدید نظارت ها در تربت حیدریه/ادامه سهل انگاری ها ما را ناچار به اعمال محدودیت های بیشتری خواهد کرد خودسازی عملی و علمی مهمترین هدف تحصیل علوم حوزوی است بازگشت محدودیت های کرونایی به تربت حیدریه/هسته مرکزی شهر مسدود شد تربت حیدریه همچنان در وضعیت قرمز کرونایی/استفاده از ماسک بعنوان یک رفتار بهداشتی برای عموم باید نهادینه شود برداشت ۱۵۰ تن گل محمدی از گلستان های جلگه رخ نظام اسلامی باید در تمام موئلفه های قدرت سرآمد باشد شورای شهر تربت حیدریه در پیچ و تاب انتخاب شهردار! مردمی بودن دستگاه قضا به رعایت حق و اجرای مُرّ قانون و مبارزه با فساد است اختصاص ۷۰ میلیارد تومان تسهیلات به مشاغل آسیب دیده از کرونا در تربت حیدریه تهدید علیه سلامت عمومی پشت دیوار تصفیه خانه تربت حیدریه