بدون نظر
 
تابان تربت گزارش می دهد؛
تابستان با بوی نامطبوع تصفیه خانه فاضلاب/مردم پائین ولایت تربت حیدریه همچنان ناراضی/مدیرعامل آبفا: بوی نامطبوع مربوط به انتقال لجن است و تا ۲ ماه آینده مشکل برطرف می شود
تاریخ انتشار : ۰۵ تیر ۱۳۹۹ در ۹:۴۶ ق.ظ
 
با آغاز فصل گرما بوی نامطبوع تصفیه خانه فاضلاب تربت حیدریه که در جنوب این شهر و همجوار باچند روستا قرار گرفته موجب گلایه واعتراض اهالی این منطقه شده، از طرفی آب رها شده ناشی از تصفیه در اراضی کشاورزی تهدیدی برای مردم پائین ولایت تربت حیدریه به شمار می رود.

به گزارش تابان تربت؛ حدود یک سال پیش و در خردادماه 98 فرماندار تربت حیدریه درسومین جلسه شورای اداری تربت حیدریه در روزهایی که  اهالی ساکن درمحدوده تصفیه خانه فاضلاب شماره یک این شهر از بوی نامطبوع و مزاحم گلایه داشتند با تاکید بر تعیین تکلیف وضعیت تصفیه خانه فاضلاب ازدادستان تربت حیدریه خواست تا به عنوان مدعی العموم به این مسئله ورود کند.

سال گذشته با آغاز فصل گرما بوی نامطبوع تصفیه خانه فاضلاب تربت حیدریه که در جنوب این شهر و همجوار باچند روستا قرار گرفته موجب گلایه واعتراض اهالی این منطقه شده بود که فرماندار درجلسه شورای اداری به آن واکنش نشان داد.

علی رستمی فرماندار تربت حیدریه آن زمان خطاب به دستگاه های مرتبط گفت: تا اول مهر فرصت دارید تا برای رفع بوی بد تصفیه خانه اقدام کنید.

صادق یوسفی که درآن زمان به تازگی مسئولیت مدیریت آب و فاضلاب شهری تربت حیدریه را بر عهده گرفته بود، گفت: تجهیزات لازم برای تصفیه خانه فاضلاب خریداری شده و حداکثر تا 10روز آینده می رسد، اما برای اجرای آن پنج ماه فرصت می خواهیم.

وی افزود: در این مدت پیمانکار باید تجهیزات را مستقر و برای رفع بوی بد تصفیه خانه از این منطقه اقدام کند، حالا حدود هفت  ماه از پنج ماه فرصتی که برای نصب دستگاه ها و تجهیزات تصفیه خانه فاضلاب در نظر گرفته شده بود گذشته و هنوز گلایه های مردمی برای عدم نصب این تجهیزات و رفع بوی بد در این منطقه از شهر ادامه دارد.

دوازده شهریور ۹۸ ،پایگاه خبری آب و فاضلاب کشور در خبری از برداشته شدن یک گام دیگر برای کاهش بو از تصفیه خانه فاضلاب تربت حیدریه خبر میدهد و به نقل از مدیر آبفای تربت حیدریه نوشت: با تخلیه سازه های فولادی پیش ساخته سوله تجهیزات تغلیظ لجن و دستگاه بلوئر جدید به تصفیه خانه تربت حیدریه  یک گام دیگر برای کاهش بو از این واحد برداشته شد.

به گفته مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب تربت حیدریه نصب وراه‌اندازی این  تاسیسات در راستای کاهش بوی موجود در مناطق اطراف تصفیه خانه در دستور کار قرار گرفته است.

وی می‌ افزاید: با راه اندازی این تاسیسات تا حدود زیادی از بوی بد موجود در اطراف تصفیه خانه کاسته خواهد شد.

یوسفی خاطر نشان کرد: این شرکت علاوه بر پیگیری لازم برای تسریع در احداث و نصب تجهیزات، از  ابتدای امسال تاکنون برای جایگزینی و نصب چهار بلوئر هوادهی جدید اقدام کرده است.

وی در خصوص وضعیت پساب خروجی این تصفیه خانه می افزاید: با عنایت به هوادهی لازم و فرایند کامل در تصفیه فاضلاب، کیفیت خروجی پساب در حد نرمال است و استاندارد تخلیه به آب های سطحی را دارد.

مردم گله مند هستند

یکی از اهالی روستای بوری آباد که در مجاورت این تصفیه خانه قرار دارد در این خصوص می افزاید: بوی نامطبوع و آزار دهنده تصفیه خانه فاضلاب زندگی اهالی را در این منطقه با مشکلاتی روبه رو کرده است، مشکل ما فقط وجود این بو نیست و نکته دیگر آبی است که به عنوان پساب وارد زمین های کشاورزی این منطقه و از تصفیه خانه رها می شود و یقینا موجب ضررهای محیط زیستی خواهد شد.

بوی تعفن

بعضی از اهالی روستای بوری آباد که در مجاورت پساب تصفیه خانه قراردارند، اظهار می دارند: حدود یک هفته است که بوی تعفن ناشی از تصفیه خانه فاضلاب تربت حیدریه  دوباره منطقه را فرا گرفته و باعث آزار و اذیت مردم شده است.

بخش زیادی از مشکلات تصفیه خانه حل شده و نصب دستگاه ها به زودی اتفاق خواهد افتاد

اما حالا اصحاب رسانه تربت حیدریه بعد از یک نشست خبری  همراه با مدیر آبفای تربت حیدریه به محل این تصفیه خانه رفته و از نزدیک شاهد ماجرای بوی نامطبوع این تصفیه خانه هستند.

بر اساس این گزارش درصد زیادی از این بوی نامطبوع رفع شده اما به گفته اهالی ساکن در آن منطقه در زمان هایی این بوی مزاحم افزایش پیدا می کند و زندگی افراد در این منطقه را با مشکل روبه رو ساخته است.

یوسفی در گفت وگو با خبرنگاران در محل تصفیه خانه می‌ افزاید: همان طور که می بینید، بخش زیادی از مشکلات تصفیه خانه حل شده و نصب دستگاه ها به زودی اتفاق خواهد افتاد، از طرفی به تازگی سرمایه گذار را راغب‌ کردیم که پیمانکارانش را افزایش دهد و به سرعت بر اتمام کار بیفزاید.

نصب دستگاه های هوادهی

یوسفی، مدیر آبفای تربت حیدریه در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر اظهارات سال گذشته فرماندار تربت حیدریه و تایید وی برای خرید و نصب تجهیزات مناسب برای کاهش بوی ناشی از تصفیه خانه فاضلاب شهری می‌ افزاید: این تجهیزات شامل چند قسمت بوده که خرید دستگاه‌های هوادهی و نصب آن  ها انجام  شده و هم اکنون این دستگاه‌ها در مدار قرار دارند.

نصب دستگاه‌های آشغال‌گیر

وی می افزاید: همچنین به روزرسانی تابلوهای برق و خرید و نصب دستگاه‌های آشغال‌گیر در ورودی پساب به تصفیه خانه از جمله این تجهیزات بوده که هم اکنون در حال بهره برداری است.

یوسفی خاطر نشان می کند: بخش دیگر تجهیزات مربوط به تغلیظ لجن است که تجهیزات آن خریداری شده و در محل تصفیه خانه قرار دارد و در آینده ای نزدیک نصب خواهند شد.

یوسفی ادامه می دهد: مراحل ساخت ساختمان سوله نصب تجهیزات به پایان رسیده و طبق اظهارات پیمانکار تا دوماه آینده نصب تجهیزات تغلیظ لجن هم به پایان می رسد.

نسبت به سال گذشته بو کاهش یافته است

مدیر آبفای تربت حیدریه در پاسخ به ادعای موجود در خصوص بوی نامطبوع تصفیه خانه که موجب نارضایتی اهالی منطقه شده است، می‌ افزاید: با اقدامات انجام شده بوی نامطبوع منتشر شده نسبت به سال گذشته کاهش یافته  و بخش دیگر مربوط به جابه جایی و انتقال لجن است.

به دادستان شکایت کرده ایم

برای پیگیری موضوع به سراغ رئیس اداره محیط زیست تربت حیدریه می‌رویم، نورمحمدی در پاسخ به این سوال که در بحث بوی نامطبوع تصفیه‌خانه فاضلاب شهری تربت حیدریه چه اقداماتی از سوی آن اداره انجام شده خاطر نشان می کند: تاکنون چندین شکایت از اداره آبفای تربت حیدریه صورت گرفته و با توجه به این که تصفیه خانه به پیمانکار واگذار شده، پرونده‌ای هم علیه پیمانکار در مراجع قضایی در جریان است.

آبفا مقصر است یا پیمانکار؟

رئیس اداره محیط زیست تربت حیدریه درباره این که واگذاری تصفیه خانه به پیمانکار از اداره آبفا سلب مسئولیت می کند یا خیر، می افزاید: از اداره آبفا سلب مسئولیت نمی‌شود، چون تمامی مسئولیت ها از جمله مسائل زیست محیطی به پیمانکار واگذار شده است، لذا از پیمانکار به مراجع قضایی شکایت کرده‌ایم و منتظر دستور دادستان هستیم.

۴۰ روز دیگر وقت لازم است

نورمحمدی درباره این که این پرونده چه زمانی تعیین تکلیف خواهد شد، خاطر نشان می‌کند: طی جلسه‌ای که با حضور مدیرآبفای شهرستان و پیمانکار در محل اداره محیط زیست داشتیم، مقرر شد طی 40 روز آینده اقدامات لازم انجام شود.

نورمحمدی می‌ افزاید: بیشترین بوی نامطبوع منتشر شده ناشی از لجن های حاصل شده از تصفیه فاضلاب است که خوشبختانه با نصب تجهیزات هوادهی و کاهش مدت تصفیه فاضلاب، بوی منتشرشده کاهش یافته و پیمانکار هم اکنون مشغول جمع آوری و انتقال لجن است.

رئیس اداره محیط زیست درباره راه‌اندازی سیستم تغلیظ لجن توسط پیمانکار ادامه می دهد: درسال گذشته مقرر شد که پیمانکار هر چه‌ زودتر برای نصب و راه‌اندازی تجهیزات و همچنین  نصب و راه‌اندازی دستگاه‌ها برای انتقال لجن‌ها به منطقه‌ای در پایین دست تصفیه خانه که خارج از مناطق روستایی است اقدام کند.

وی می افزاید: تاکنون مدیر آبفای تربت حیدریه اقدامات بسیار خوبی درخصوص تصفیه خانه انجام داده است،  از جمله تزریق اعتبارات لازم برای ادامه کار توسط پیمانکار

احداث تصفیه خانه بدون مجوز محیط زیست

رئیس اداره محیط زیست تربت حیدریه در تشریح مشکلات زیست محیطی تصفیه خانه این شهرستان گفت: آب خروجی تصفیه خانه تربت حیدریه توسط برخی کشاورزان به بهره برداری می رسید که در سال گذشته ما علیه چند مورد اعلام جرم کردیم و همچنین از مراجع قضایی چند دستور تخریب برای برخی از مراتع کشاورزی آن منطقه گرفته‌ایم اما به هر صورت باید دانشگاه علوم پزشکی و جهادکشاورزی به این موضوع ورود کنند.

نورمحمدی مدعی می شود: نکته‌  دیگری که در این میان وجود دارد این است که تصفیه خانه موجود شهرستان،   به رغم این که پروژه ملی نیز بوده، در زمان احداث مجوزی از سازمان محیط زیست  دریافت نکرده است.

شایان ذکر است  تلاش ما برای گفت و گوی تلفنی با پیمانکار به نتیجه نرسید.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

!!تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
دکتر مهرداد حیدری دومین شهید مدافع سلامت تربت حیدریه آسمانی شد تورم فعلی در کشور دلیل اقتصادی ندارد/ماهیت شورای ملی و اتحادیه صادرکنندگان زعفران برای مردم مشخص شده است/طرح شفافیت آرا نبابد فضای پوپولیستی را در مجلس ایجاد کند حضور روحانیون، هیئت امنا و فرماندهان بسیج در طرح مسجد سنگر سلامت الزامی است/تفکر بسیج باید جهانی شود مهمترین ماموریت هفته بسیج اجرای طرح مسجد سنگر سلامت است تهدیدات شهری را باید به فرصت تبدیل کرد/هماهنگی بین بخشی و نگاه راهبردی به توسعه شهری نقش بسزایی در عمران و آبادانی دارد ۱۸ بیمار مبتلا به کرونا طی یک هفته گذشته در تربت حیدریه جان باختند بیش از ۱۲۰۰ کودک یتیم در تربت حیدریه چشم انتظار حمایت نیکوکاران ۱۴ صندوق اعتباری زنان روستایی دربخش رخ تربت حیدریه فعال است توزیع بیش از ۱۰ هزار بسته کمک معیشتی و بهداشتی بین نیازمندان در تربت حیدریه تغییر کاربری ۳ کاروانسرای تربت حیدریه توسط بخش خصوصی در حال انجام است دوبانده شدن محور تربت حیدریه_زاوه در انتظار تحقق وعده مسئولان نیمی از مساجد و پایگاههای بسیج تربت حیدریه در طرح مسجد سنگر سلامت شرکت دارند