بدون نظر
 
تابان تربت گزارش می دهد
بیم آمریکا به امید اروپا/تجربه برجام چراغ راه مذاکره با اروپائی ها
تاریخ انتشار : ۰۱ مرداد ۱۳۹۷ در ۱۰:۲۷ ق.ظ
 
اکنون که سه سال از جسم و روح برجام و خروج آمریکا از این توافق می گذرد، به برجام اروپائی رسیدیم، برجامی که نگاهها به آن با شک و تردید های زیادی همراه است که در واقع نباید تجربه تلخ گذشته را تکرار و اقتصاد کشور را به آن گره زد.

به گزارش خبرنگار تابان تربت، با روی کار آمدن دولت یازدهم در سال ۱۳۹۲ و مشخص شدن کابینه همه تمرکز دولتمردان کشورمان روی ارتباط با غربی ها و بخصوص با آمریکا معطوف شده بود چنانچه چنین فرضیه محکمی در اذهان متبادر کرده بودند که مشکل هسته ای را رفع کنیم بخش عظیمی از معضلات اقتصادی و معیشتی ناشی از تحریمها در جامعه حل خواهد شد.

 

این در شرایطی است که بارها رهبر معظم انقلاب اسلامی تاکید کردند که ما مخالف مذاکره و تعامل با دنیا نیستیم اما بدانید که آمریکا شیطان بزرگ، بدعهد و نمی توان به آن اعتماد کرد اما در عین حال اصرار دولت باعث شد تا چهار سال وقت و هزینه نظام و دغدغه اصلی مسئولان دولتی صرف قراردادی شود که نتایج آن را امروز شاهدیم.

مذاکره کنندگان کشورمان تلاش کردند تا در این برنامه جامع اقدام مشترک یا به اصطلاح برجام هر یک از کشورهای مذاکره کننده و طرف قرارداد به توافقات عمل کرده و زیر تعهدات خود نزنند ،اما رفتار بعد از برجام اوباما و خروج از برجام ترامپ چرایی شیطان صفت بودن سیاستمداران آمریکائی و بی اعتمادی به آنها را برای همه سلایق سیاسی جامعه روشن و مبرهن ساخت.

 

بیم آمریکا به امید به اروپا مبدل شده است

برجام در این سه سالی که گذشت مملو از تجربه و عبرت تاریخی برای مسئولان و ملت ایران بود و چهره اقعی آمریکائی ها را برای نسل امروز انقلاب اسلامی نشان داد تا بدانند اروپائی ها هم همان راه آمریکا را خواهند رفت، چون آلت دست سیاستمداران ایالات متحده هستند.

 

همه این اتفاقات در شرایطی رخ داد که آمریکا و چند کشور اروپائی قبل از برجام با پروژه ایران هراسی سعی در منزوی کردن جمهوری اسلامی ایران داشتند اما با خروج یک جانبه ترامپ از این توافق و چانه زنی اروپائی ها، به قول رئیس محترم جمهور بی اخلاقی آمریکائی ها و حقانیت ایران به اثبات رسید اما به فرموده رهبر معظم انقلاب ما مذاکره کردیم که بی اخلاقی آمریکائی ها را ثابت کنیم یا مشکلات اقتصادی و تحریمها را رفع کنیم؟

 

با رفتن باراک اوباما رییس جمهور سابق آمریکا برخی رسانه ها که امضای آمریکا را پای توافق هسته ای تضمینی برای برجام می دانستند اکنون معتقدند که بیم آمریکا به امید به اروپا مبدل شده است.

 

خروج شرکت های اروپائی یکی پس از دیگری

هر چند اروپائی ها به فکر بدست گرفتن بازار اقتصادی خود هستند اما به جهت اینکه اغلب مدیران شرکت های بزرگ اروپائی آمریکائی و یا یهودی هستند و ضمن  اینکه حجم مراودات با ایالات متحده بیش از حجم مراودات با ایران است.

 

این موئلفه ها شرایطی را رقم زده تا اروپائی ها جرائت دور زدن تحریمها و ماندن در ایران را نداشته باشند و اکنون شاهدیم که یکی پس از دیگری در حال خروج از ایران هستند و کما اینکه برخی از شرکت های بزرگ آنها این سابقه را در کارنامه خود قبلا ثبت کردند.

 

اما آنچه که امروز بسیار مهم است خواسته مردم مبتنی بر جلوگیری از تکرار تجربه تلخ تاریخی است که مذاکره کنندگان با اروپا ضمن اخذ مجوزها و ضمانت های لازم، تعهدات را با قدرت و تعقل به پیش ببرند زیرا در پشت پرده و در واقع اینان دوستان واقعی ما نیستند و فقط به دنبال منافعشان هستند.

 

تجربه برجام چراغ راه مذاکره با اروپائی ها

اکنون که سه سال از جسم و روح برجام و خروج آمریکا از این توافق می گذرد به برجام اروپائی رسیدیم، برجامی که نگاهها به آن با شک و و تردید های زیادی همراه است که در واقع نباید تجربه تلخ گذشته را تکرار و اقتصاد کشور را به آن گره زد.

 

کارشناس مسائل سیاسی در این خصوص می افزاید: مذاکره کنندگان کشورمان باید در مذاکره با اروپائی ها مراقب باشند تا یک بار دیگر کشور را اسیر برجام اروپائی و اقتصاد کشور را به آن گره نزنند زیرا اگر قرار بود با این توافق مشکلی از اقتصاد و معیشت کشور حل شود تاکنون حل شده بود.

 

حسین محمدی اظهار کرد: دولتمردان با میدان دادن به جوانان بومی و دانشمندان داخلی کشورمان ضمن حمایت از تولید ملی و تولید ثروت و اشتغال از تحریمها بعنوان یک فرصت برای قدرت اقتصادی بهره ببرند زیرا ملت و کشور ایران بارها ثابت کردند که در شرایط تحریم رشد قابل ملاحظه ای کرده اند کما اینکه این رشد را در صنایع موشکی و دفاعی و هوافضا، پزشکی، هسته ای و برخی دیگر از عرصه ها شاهدیم و دشمن نیز به آن اعتزاف کرده است.

 

وی بیان کرد: مردم و مسئولان ما تجربه ها و درس ها از این توافق برجام دارند اما آنچه که بعنوان مطالبه مطرح می کنند این است که باید این تجربه تلخ تاریخی چراغ راه مذاکره کنندگان با اروپایی ها باشد.

 

گزارش/حمید جلاج

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
حرکت در گام دوم انقلاب نیازمند ولایت پذیری است/هرکس پای ولایت می ایستد باید هزینه بدهد اقتدار امروز جبهه مقاومت مرهون بصیرت امت اسلامی و خون مطهر شهداست/مادران شهدا پرچمداران معرفت و بصیرت مجموعه عکس نوشته بیانات مهم رهبر معظم انقلاب در دیدار با مردم آذربایجان شرقی حملات تروریستی اخیر ناشی از ناکامی دشمن بود/نظام باید راهبرد دفاعی خود را به استراتژی پیشگیرانه تغییر دهد/بیانیه گام دوم انقلاب رهبری راهبردی عملیاتی نسبت به آینده انقلاب است آغاز مسابقات فوتبال قهرمانی زیر ۱۷ سال کشور در تربت حیدریه پایان رقابتهای سنگ نوردی خراسان رضوی در تربت حیدریه حضور حماسی ملت ایران در ۲۲ بهمن دشمنان انقلاب را ناامید کرد/حملات تروریستی حاکی از ضعف دشمنان و عصبانیت از نظام اسلامی است دست های آلوده آمریکا و همپیمانانش در حمله تروریستی شرق کشور دخیل است/داعیه داران مبارزه با تروریسم میزبان تروریست ها هستند بزرگترین واحدفراوری زعفران خاورمیانه در تربت حیدریه بلااستفاده مانده است قیمت های تضمینی زعفران باید متصل به نرخ ارز باشد/انسجام لازم در زنجیره مدیریت زعفران وجود ندارد/صادرات ۱۰ برابری زعفران جهان به تماشا نشست بازیابی و تجدید حیات اسلام مرهون انقلاب اسلامی ایران است/دشمن توطئه اسلام هراسی در جهان و ایران هراسی در منطقه به راه انداخته است