بدون نظر
 
تابان تربت گزارش می دهد
بلاتکلیفی کشتارگاه صنعتی تربت حیدریه
تاریخ انتشار : ۲۶ دی ۱۳۹۷ در ۸:۵۸ ق.ظ
 
در شرایطی که میدان دام تربت حیدریه یکی از سه بارانداز اصلی کشور و بعنوان اصلی ترین مرکز تامین گوشت قرمز مشهد و خراسان رضوی بشمار می رود اما پروژه کشتارگاه صنعتی آن با پیشرفت فیزیکی ۵۰ درصدی(با زیرساخت ها)همچنان در بلاتکلیفی به سر می برد.

به گزارش تابان تربت؛ تربت حیدریه یکی از سه مرکز بزرگ خرید و فروش دام شرق کشور است که ماهانه بین ۲۰ تا ۳۰ هزار ورود و خروج دام دارد و از میادین دام این شهرستان حتی به کشورهای همجوار صادر می شود

 

بر همین تربت حیدریه اساس اصلی ترین مرکز تامین کننده گوشت قرمز شهر مشهد و شهرستانهای اطراف است و روزانه بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ راس و در روزهای خاص تا ۵۰۰ راس دام سبک و سنگین در کشتارگاه سنتی شهر تربت حیدریه ذبح و به بازار عرضه می‌شود.

 

۸۵ درصد مصرف غذایی در کشور فر آورده های خام دامی است و صنعت دام با گردش مالی ۳۰میلیارد دلار درسال بعد از نفت بالاترین گردش مالی را در کشور دارد.

 

تربت حیدریه دارای ۳۱۸ هزار راس دام سبک و ۱۲ هزار راس دام سنگین است، همچنین۸۲ واحد مرغداری در شهرستان داریم.

 

از آنجا که کشتارگاه سنتی شهر تربت حیدریه با قدمت ۶۵ ساله در محدوده مسکونی و تجاری شهر قرار گرفته است، فعالیت آن با حجم زیاد کشتار دام باعث آلودگی های شدید بهداشتی و زیست محیطی در منطقه شده است که ایجاد یک کشتارگاه جدید صنعتی بسیار لازم و ضروری برای شهرستان و منطقه است.

 

از همین رو تعدادی از سرمایه گذاران طی چند سال گذشته اقدام به اخذ مجوزات اولیه و جواز تاسیس استقرار کشتارگاه کردندد که بدلیل قرارگیری زمین مورد نظر در انتهای محدوده شرقی حریم شهر تربت حیدریه، اخذ مجوز محیط زیست سه سال بطول انجامید.

 

در طول سال‌های اخیر پیگیری فراوان و جلسات مکرری از سوی همه مسئولان دست اندر کار برای کشتارگاه صنعتی دام برگزار شد که نهایتا در جلسه ای با حضور استاندار سابق و مسئولان استانی یکی از مهمترین  خواسته های  شهروندان را خروج کشتارگاه فعلی از شهر و ایجاد کشتارگاه صنعتی عنوان و با پیگیری‌های بعدی و جلسات متعدد با مدیرکل سابق حفاظت محیط زیست خراسان رضوی و تلاش‌های رئیس اداره محیط زیست تربت حیدریه، نهایتا مجوز کشتارگاه صادر و به متقاضی تحویل شد.

 

این کشتارگاه صنعتی در زمینی به مساحت ۷ هکتار و با اعتباری معادل ۱۱۰ میلیارد ریال درکیلومتر شش محور تربت حیدریه به خواف محدوده روستای مورشک واقع شده است.

 

این پروژه همراه با زیریاخت های مورد نظر ۵۰ درصد پیشرفت دارد و ۵۲ سوله نگهداری دام سبک، ساختمان اداری، نمازخانه و استراحت گاه دامدران آماده می باشد.

 

کشتارگاه صنعتی همچنان در پیچ و خم سرمایه گذاری بلاتکلیف مانده است

معاون استاندار و فرماندار تربت حیدریه در این خصوص می افزاید: تربت حیدریه بزرگترین بازار دام شرق کشور را در اختیار دارد لذا تکمیل این کشتارگاه علاوه بر اشتغالزایی پایدار و اصولی، رونق کسب و کار را در منطقه به همراه دارد.

 

علی رستمی اظهار داشت: ساخت کشتارگاه صنعتی در تربت حیدریه با توجه به ظرفیت بالای منطقه و برخورداری از چندین واحد دامپروری بزرگ یکی از نیازهای ضروری است لذا امیدواریم با تعامل سهامداران بتوان کشتارگاه نیمه تمام صنعتی دام را راه اندازی کرد.

 

فرماندار تربت حیدریه گفت: با راه اندازی این ظرفیت مغفول مانده می ‌توان با کشتار مکانیزه دام و عرضه محصولات دامی حاصل از آن و توسعه صنایع فراوری و بسته بندی گوشت به سودآوری و توسعه اقتصادی و اشتغالزایی دست یافت.

 

وی افزود: از همه ظرفیتها این شهرستان و استان برای حمایت از سرمایه گذران فعلی استفاده خواهد شد. پیگیر مشکلات موجود سهامداران کشتارگاه صنعتی هستیم اما در صورت کوتاهی، این طرح به سرمایه‌ گذار جدید واگذار خواهد شد.

 

رستمی ادامه داد: کشتارگاه سنتی دام تربت حیدریه برخی مشکلات و کمبودها داشت که با تلاش مسئولان ذیربط و تجهیز مکان، این کمبودها تا زمان تکمیل ساخت کشتارگاه جدید کاملا رفع شده و ذبح دام در همان محل گاه انجام می شود.

 

وی گفت: حمایت از سرمایه گذاری بخش خصوصی در اجرای طرحهای توسعه ‌ای و مورد نیاز منطقه از رویکردهای ستاد دولت در شهرستان است.

 

به گفته سهامداران این طرح برای تکمیل نیازمند ۷۰ میلیارد ریال می باشد که ۵۰ میلیارد ریال آن در قالب تسهیلات و بقیه سهم آورده شخصی است.
هم اینک در کشتارگاه سنتی تربت حیدریه روزانه ۲۰۰ راس دام سبک کشتار می شود. تربت حیدریه دارای ۲۹۵ هزار راس دام سبک و ۱۳ هزار و ۱۰۰ راس دام سنگین است.

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
روحیه جهاد و شهادت سایه جنگ را از این کشور دور کرد نه سازش و مذاکره! مطالعه زندگی نامه علما و اندیشمندان جهان اسلام از مهمترین سنت های کارآمد حوزه علمیه است ۳۰ گروه جهادی، تبلیغی به استان های سیل زده اعزام شدند توفیقات توئیتری جبهه انقلاب خراسان رضوی می تواند پایتخت کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور باشد ۱۲۶ کانون فرهنگی هنری در مساجد تربت حیدریه فعال هستند پیش همایش ملی حوزه علمیه و سنت های کارآمد در تربت حیدریه برگزار می شود رشد ۲۳۰ درصدی صادرات سیمان از پایانه راه آهن تربت حیدریه به کشورهای آسیای میانه یک بام و دو هوایِ ماندن یا رفتن! ۴۰ درصد اصلاح روکش جاده “کدکن؛ تلخ بخش” به اتمام رسیده است انتقاد رییس مرکز ملی فرش ایران از واردات بی رویه نخ ابریشم مطالعات اشتباه گریبانگیر مدیریت شهری تربت حیدریه!