بدون نظر
 
تابان تربت گزارش می دهد
بلاتکلیفی بزرگترین پروژه صنعتی شرق کشور/فولاد رخ تربت حیدریه چشم انتظار گشایش «ال سی»
تاریخ انتشار : ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۹:۲۵ ق.ظ
 
در شرایطی که حدود یک دهه از آغاز عملیات اجرایی فولاد رخ تربت حیدریه می گذرد و تمام منابع مالی آن از سوی سرمایه گذار بخش خصوصی تامین شده، اما بزرگترین پروژه صنعتی شرق کشوراز سال 1392 چشم انتظارگشایش اسناد اعتباری بانک ملت یا همان «ال سی» است.

به گزارش خبرنگار تابان تربت، عملیات اجرائی فولاد رخ تربت حیدریه با هدف تولید یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن ورق فولاد بعنوان بزرگترین پروژه صنعتی شرق کشور در سال ۱۳۸۶ با تامین اعتبار از سوی سرمایه گذار بخش خصوصی آغاز و قرار شد تا با راه اندازی این طرح برای ۲۸۰۰ نفر بصورت مستقیم و ۱۵ هزار نفر غیر مستقیم اشتغالزایی ایجاد شود.

 

مدیر عامل فولاد رخ تربت حیدریه در گفت و گو با خبرنگار تابان تربت، اظهار داشت: حدود ۵۰۰ میلیارد ریال منابع مالی از سوی سرمایه گذار بخش خصوصی تامین شده اما بانک ملت بعنوان تنها عامل اصلی،  این پروژه را همچنان در بلاتکلیفی قرار داده است.

 

مجید رضوی گفت: این مشکل از سال ۱۳۹۲ همچنان پابرجاست و ما منتظریم بانک ملت شرایط جدید را برای گشایش اعتبارات اسنادی یا همان الی سی به ما اعلام کند، با ورود مدیرعامل جدید مدارک دوباره در دست بررسی قرار گرفته و چندین جلسه با وزارت صنایع و معادن نیز برگزار شده تا ایرادات رفع شود.

 

وی از سرمایه گذاری بی سابقه در این پروژه خبر داد و افزود: برای پروژه فولاد رخ تربت حیدریه نزدیک به یک میلیارد یورو سرمایه گذاری در نظر گرفته شده، که تاکنون در چنین سطحی برای فولاد سرمایه گذاری نشده، بعلاوه آنکه محصول این کارخانه یک کالای استراتژیک است که نسبت به میلگرد، نبشی و تیرآهن ضروری تر به شمار می رود.

 

رضوی به واردات ورق فولاد اشاره کرد و افزود: سالانه ۱٫۵ میلیارد یورو ورق فولاد وارد کشور می شود و این در حالی است که با راه اندازی این پروژه می توان از خروج ارز از کشور جلوگیری و ضمن ایجاد تولید و اشتغال، قطعات فولادی در صنعت کشتیرانی، ماشین آلات سنگین و همچنین لوله های گاز را در داخل تامین کرد.

 

وی بانکداری کشور را معضل اصلی رکود در بخش تولید دانست و خاطر نشان کرد: سپرده های انباشته شده در بانکها ترمز تولید را کشیده و بیکاری را رقم زده است، بسیاری از کشورهای پیشرفته مانند ژاپن مواد اولیه را به کشورشان وارد می کنند و پس از تولید، ضمن ایجاد اشتغال، با صادرات کالا منبع ارز آوری را برای کشور خود مهیا می کنند.

 

رضوی خاطر نشان کرد: برای راه اندازی این پروژه صنعتی مشکلی در تامین منابع سهامداران نداریم و از سال ۱۳۹۲ همچنان منتظریم تا اسناد اعتباری توسط بانک ملت گشایش یابد.

 

پیش از این نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی مدیر عامل معزول بانک ملت را عامل اصلی به تعویق افتادن پروژه فولاد رخ دانست و افزود: فولاد رخ تا اسفند ۹۴ فرصت داشت از خط اعتباری چین استفاده کند، اما مدیرعامل معزول بانک ملت با این پروژه بازی کرد و این پروژه از ردیف اعتباری چین خارج شد که با رایزنی های انجام گرفته دوباره به خط اعتباری بازگشت.

 

همچنین سعید باستانی راه اندازی این پروژه عظیم را مستلزم تامین  زیر ساخت ها لازم دانسته وگفته بود: اگر همین امروز پروژه فولاد رخ تربت حیدریه آماده بهره برداری باشد ما نمی توانیم برق و گاز مورد نظر آن را تامین کنیم لذا با راه اندازی نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی برق راشد و انتقال گاز از خط لوله ۳۰ اینجی دیزباد نیشابوربخش قابل توجهی از یرساخت ان مهیا می شود.

 

احداث واحد فولادسازی تربت حیدریه با استفاده از گندله معدن سنگ آهن سنگان خواف که در فاصله ۱۰۰ کیلومتری جلگه رخ قرار دارد، انجام می شود و از شبکه سراسری گاز، ذخایر آبهای زیرزمینی کافی، شبکه برق ۵۰۰ مگاواتی بهره مند خواهد بود.

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
یادواره های شهدا باید سبک زندگی شهدا را در جامعه نهادینه کند/به زودی شاهد فروپاشی نظام های مزدور و ادم کش خواهیم بود نخستین المپیاد ورزشی محلات تربت حیدریه برگزار می شود نظام الهی با ولایت مشروعیت پیدا می کند بقاع متبرکه مکانی برای تبیین و تقویت افکار و اندیشه اهل بیت(ع) است بلاتکلیفی کشتارگاه صنعتی تربت حیدریه تدوین سند چشم انداز پیشگیری از آسیب های اجتماعی تربت حیدریه شبکه های اجتماعی ضد ارزشی فروپاشی خانواده ها را هدف قرار داده اند تا پایان امسال چهار ورزشگاه به بهره برداری می رسد مجموعه ورزشی پنج هزار نفری تربت حیدریه به بهره برداری رسید تمام محاسبات جبهه استکبار پوشالی است روستای گردشگری بسک تربت حیدریه ثبت جهانی می شود تربت حیدریه ظرفیت مرکزیت اداره کل راه آهن شرق را دارد