بدون نظر
 
رئیس سازمان مدیریت و حمل و نقل شهرداری تربت حیدریه خبر داد؛
راه اندازی بزرگترین بازار فروش طلای سرخ کشور در تربت حیدریه
تاریخ انتشار : ۲۷ مهر ۱۳۹۹ در ۱۰:۴۵ ق.ظ
 
محسن قندهاری گفت: در آستانه فصل برداشت زعفران، بزرگترین بازار فروش این محصول در مجاورت پایانه مسافربری تربت حیدریه راه اندازی شد.

محسن قندهاری، رئیس سازمان مدیریت و حمل و نقل شهرداری تربت حیدریه در گفت و گو با خبرنگار تابان تربت؛ اظهار کرد: با توجه به اینکه زعفران یکی از مهمترین محصولات استراتژیک بخش کشاورزی منطقه تربت حیدریه به شار می رود، لذا بازار خرید و فروش گل زعفران امسال از 20 مهرماه در مجاورت پایانه مسافربری آغاز به کار کرده است.

وی تصریح کرد: این بازار هر ساله به مدت 55 روز با مساحت حدود  8 هزار متر به متقاضیان خرید و فروش گل زعفران در شهرستان های تربت حیدریه، زاوه و مه ولات واگذار می شود.

قندهاری به راه ادازی این بازار با توجه به شرایط خاص بیماری کرونا اشاره کرد و افزود: در جلسه با معاونت برنامه ریزی فرمانداری ساماندهی در اولویت کار قرار گرفت و مصوب شد تا بین هر 5 غرفه یک سرویس بهداشتی، احداث شود، ضمن آنکه صدور کارت شناسایی، نصب سایبان جلو غرفه ها، بروز رسانی دوربین های نظارت تصویری وقرارداد با نیروی محترم انتظامی نیز انجام گرفته است.

رئیس سازمان مدیریت و حمل و نقل شهرداری تربت حیدریه بیان داشت: بازار گل زعفران هر روز از ساعت 9 صبح الی 21 دایر است و امسال با توجه به‌ شیوع بیماری کرونا، ضمن ابلاغ دستورالعمل های بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی از تمامی غرفه داران و مراجعین تقاضا داریم نسبت به رعایت تمامی دستورالعمل های بهداشتی، خصوصا استفاده از ماسک و شستشوی مرتب دستها اقدام کنند.

منطقه تربت حیدریه با سطح زیر کشت بیش از 22 هزار هکتار و تولید بیش از 70 تن محصول خشک زعفران، بزرگترین مرکز تولید زعفران در دنیا محسوب می شود، اما مهمترین نیاز برای تولید ثروت، تثبیت اشتغال پایدار و ارز آوری در این منطقه ساماندهی بازار زعفران است.

تنها بازار عرضه زعفران در سطح کشور در تربت حیدریه بر پا می شود و حجم بسیار بالایی شامل چند هزار تن از محصول پیاز زعفران منطقه تربت حیدریه وشهرستان های مجاور و حتی استان خراسان جنوبی در این بازار عرضه می شود که دارای گردش مالی چند ده میلیارد تومانی است.

در فصل برداشت زعفران، تمام زعفرانکاران شهرستان های مجاور، محصول خود را برای فروش به این شهرستان منتقل می کنند که اگر بازار زعفران ساماندهی شود ارز آوری خوبی نیز برای کشورمان دارد.

متوسط عملکرد این محصول در منطقه تربت حیدریه 4.2 کیلوگرم در هکتار است که به لحاظ عملکرد در واحد سطح رتبه اول را در استان خراسان رضوی دارد.

79 درصد نیروی کار تربت حیدریه در گستره 90 هزار هکتاری عرصه کشاورزی این شهرستان اشتغال دارند که به تولید 37 نوع محصول زراعی و 31 نوع محصول باغی مشغول هستند و به ترتیب رتبه های پنجم و سوم را از این نظر در خراسان رضوی دارند.

یکی از شاخص ترین محصولات این منطقه که در ایران و جهان رتبه نخست را به خود اختصاص داده زعفران است که کشت آن در سطح بیش از 22 هزار هکتار با تولید سالانه 70 تن صورت می گیرد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

!!تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
دسترنج یک ساله زعفرانکاران دست مایه دلال بازی ها ۲ هزار تخت به ظرفیت مراکز بستری و مراقبت های ویژه کشور اضافه می شود افتتاح باشگاه سوار کاری در تربت حیدریه نمایشگاه مشترک دستاوردهای نیروی انتظامی و میراث فرهنگی در تربت حیدریه افتتاح شد ظرفیت بخش مراقبت های ویژه بیمارستان نهم دی تربت حیدریه تکمیل شده است فضای مجازی بلای جان کتابخوانی شده/ شاید یکی دو سال دیگر با تریلی کتاب به شهرها سفر کنم برداشت زعفران از اراضی زعفران خیز خراسان رضوی آغاز شد هیچ تغییری در سهمیه و نرخ آرد نانوایی های دولتی و نیمه دولتی اعمال نشده است امنیت زیر بنای توسعه و پیشرفت جامعه است/نیروهای مسلح در اوج اقتدار و بازدارندگی قرار دارند نمک روی دل مجروح مردم نپاشید افزایش ۷ درصدی جرایم مالی و اقتصادی فضای مجازی در تربت حیدریه/کاهش ۴۴ درصدی تصادفات منجر به فوت راه اندازی بزرگترین بازار فروش طلای سرخ کشور در تربت حیدریه