بدون نظر
 
رئیس جهاد کشاورزی جلگه رخ عنوان کرد:
برداشت جو در بیش از ۷ هزار هکتار مزارع جلگه رخ تربت حیدریه
تاریخ انتشار : ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ در ۱۰:۲۰ ق.ظ
 
مهدی شیبانی از برداشت جو در سطح 7300هکتار از زمین‌های کشاورزی زیر کشت این محصول در منطقه رخ خبر داد و پیش بینی کرد که بیش از 22 هزار تن محصول برداشت شود

مهدی شیبانی، رییس جهاد کشاورزی جلگه رخ تربت حیدریه در گفت و گو با خبرنگار تابان تربت؛ اظهار کرد: کار برادشت جو از اواسط تیر آغاز و تا پایان مرداد ماه ادامه دارد و برآورد می شود 22هزار و 570 تُن محصول از مزارع این منطقه برداشت شود.

وی تصریح کرد: از مجموع 7300 هکتار مزارع جو در بخش رخ ، 3500هکتار آن به صورت دیم و 3800 هکتار آن نیز به صورت کشت آبی است.

رئیس جهاد کشاورزی بخش رخ یادآور شد:‌ تعداد 3500 نفر بهره بردار در این بخش مشغول کشت و برداشت جو هستند که به صورت مستقیم و غیر مستقیم برای بیش از4000 نفر نیز شغل ایجاد شده است.

وی اضافه کرد: مقدار جو برداشت شده در هر هکتار از زمین آبی بطور میانگین 4.9 تن و در هر هکتار از زمین‌های دیم بطور میانگین 1.2.تن است.

شیبانی تاکید کرد: سال قبل 6500 هکتار از زمین های کشاورزی بخش رخ زیر کشت جو رفته بود و در پایان سال شاهد عملکرد 18هزار و 600 تُنی برداشت این محصول در این شهرستان بودیم، اما خوشبختانه امسال نسبت به سال گذشته به لحاظ بارش به موقع نزولات آسمانی 8 ‌درصد افزایش سطح تولید جو را شاهد هستیم.

رییس جهاد کشاورزی رخ تصریح کرد: بخش رخ دارای 25000‌ هزار هکتار اراضی زراعی است و مهمترین محصولات تولیدی این بخش جو، گندم، سیب زمینی، چغندر بعنوان قطب تولید این محصولات در شهرستان به شمار می‌رود.

شیبانی، شروع کاشت محصول جو در بخش رخ را از نیمه مهرماه هر سال عنوان کرد و در خصوص برداشت جو اظهار کرد: بیش از 42 ‌‌دستگاه کمباین کار برداشت جو در بخش رخ را بر عهده دارند و در این رابطه تیم های برداشت متشکل از کارشناسان مجرب مستقر در جهاد کشاورزی رخ بر کار برداشت و تنظیم کمباین ها نظارت دارند.

وی از دیگر اقدامات انجام شده برای حمایت از کشاورزان بخش رخ را توزیع بذر اصلاح شده و توصیه کشت ارقام جدید توزیع به موقع نهاده ها، اطلاع رسانی و پیگیری بیمه محصولات کشاورزی، اطلاع رسانی و ارائه خدمات فنی و کارشناسی بیان کرد.

مهدی شیبانی خاطر نشان کرد: در بخش رخ ارقام کشت شده این محصول در منطقه رخ ارقامی همچون واکسیما، بهمن، سهند، آبیدر وجلگه به روش آبیاری تیپ، بارانی و جوی پشته ای صورت می گیرد.

وی با اشاره به روند افزایشی کشت جو طی سال های اخیر اظهارامیدواری کرد:
در سال آتی با انجام پروژه های تحقیقی و ترویجی، افزایش ضریب نفوذ بذر گواهی شده و ارقام جدید با شرایط منطقه شاهد جهش در تولید این محصول باشیم.

محصول گندم و جو درمنطقه رخ از لحاظ عملکرد در هکتار طی چند سال گذشته در استان و کشور مقام برتر را به خود اختصاص داده است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

!!تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
موفقیت در گام دوم انقلاب نیازمند نگاه به گذشته است/برخی افراد در داخل کشور راهبرد ها و سیاست های رهبری را ارشادی قلمداد می کنند مراسم گرامیداشت مولانا جلال الدین بلخی در تربت حیدریه برگزار شد فروش فله ای زعفران و سودی که نصیب دلالان می شود/دلالان در کمین بازار ۲۵۰۰ میلیار تومانی طلای سرخ بهره‌برداری از ۲۱۲ پروژه گردشگری تا پایان دولت در خراسان رضوی جهاد حوزه های علمیه باید در راستای خدمت به مردم و دفاع از نظام اسلامی باشد قرارگاه رهایی و نجات در تربت حیدریه تشکیل شد دفاع مقدس باورهای دینی و ارزشهای اسلامی را به منصه ظهور رسانید‌/عملیات ثامن الائمه فتح الفتوح دفاع مقدس شد جریان تحریف امروز در پی گره زدن مشکلات کشور به سازش با آمریکا است/دشمن با مهندسی معکوس به دنبال تهی سازی نظام اسلامی است محافظه کاری خنجر بر حنجر انقلاب است/استمرار نهضت حسینی در نهضت امام خمینی لست احراز هویت کالاهای ارائه شده در بستر پلتفرم‌های آگهی آنلاین آمریکا تلاش می‌کند شکست هایش را در عرصه رسانه جبران کند/ چرا مسئولان اجرایی مدیریت فضای مجازی را به دست دشمن داده اند؟ فرمان آغاز مرحله نهایی دومین رویداد سراسری تولید محتوای دیجیتال بسیج از سوی سردار نقدی/ نجات “جورج فلوید”سوژه بازی سازان بسیجی شد