بدون نظر
 
بخش کدکن قطب تولید آلو و آلوچه خراسان رضوی
برداشت آلو از سطح باغات بخش کدکن تربت حیدریه آغاز شد
تاریخ انتشار : ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ در ۱۰:۲۹ ق.ظ
 
وجود باغ های فراوان آلو و آلوچه در بخش کدکن این منطقه را به قطب تولید این میوه در خراسان رضوی تبدیل کرده است.

به گزارش خبرنگار تابان تربت؛ با آغاز فصل برداشت آلو از قطب تولید آلو و الوچه خراسان رضوی، هر چند بلایای طبیعی از جمله تگرگ و سرمازدگی بخش عمده ای از محصولات باغی باغداران بخش کدکن را از بین برد، اما مردم این منطقه در حال جمع آوری محصولات باقی مانده خود هستند.

بخش کدکن یکی از قطب های تولید میوه آلو در استان خراسان رضوی بشمار می رود و با توجه به شرایط اقلیمی سرد این منطقه و سازگاری درخت آلو با چنین شرایط آب و هوائی، آلوی کدکن از کیفیت بسیار بالائی بر خوردار است.

آلوی تولیدی در منطقه کدکن با دو نوع آفتابی و دودی به بازار عرضه می شود که نوع آفتابی آن با کیفیت تر می باشد.

پیش بینی برداشت بیش از ۵۰۰ تن آلوی خشک از سطح ۴۰۰ هکتار باغ آلوی بخش کدکن

رئیس مرکز جهاد کشاورزی بخش کدکن گفت: با توجه به آغاز فصل برداشت میوه آلو پیش بینی می شود امسال از سطح ۴۰۰ هکتار باغات آلو این بخش بیش از ۵۰۰ تن آلو به صورت خشک و حدود ۳۰۰۰ تن به صورت تر جمع آوری شود.

عباس عباسیان افزود: خوشبختانه امسال نسبت به سال گذشته که بلایای طبیعی از جمله تگرگ و سرمازدگی بخش عمده ای از محصولات باغی باغداران بخش کدکن را از بین برد ، مردم این منطقه در حال جمع آوری محصولات خود هستند.

وی ادامه داد: به جز شهر کدکن که بخش عمده ای از باغات آلو را در این منطقه در بر می گیرد، روستاهای اسفیز، بُرس و حاجی بیگی نیز در این بخش دارای باغات فراوان آلو هستند.

عباسیان با بیان اینکه هیچ کارخانه مناسبی برای فرآوری محصول آلو در کدکن وجود ندارد و فراوری این محصول در کارگاههای محلی صورت می گیرد گفت: آلوی این منطقه که اغلب از نوع بخارایی، شمس، حاج کبریایی و حاج حسنی است پس از جمع آوری و پوست کندن به دو صورت دودی و آفتابی خشک شده و روانه بازار می شود.

وی با بیان اینکه وجود باغات فراوان مثمر در این منطقه، بخش کدکن را از نظر محصولات باغی از جایگاه ویژه‌ای در استان خراسان رضوی برخوردار کرده، تصریح کرد ؛ منطقه کدکن در موقعیت جغرافیایی شمال غربی شهرستان تربت حیدریه در حوزه کشاورزی در بخش های تولید زعفران، آلو و آلوچه، گیاهان دارویی، هندوانه آجیلی، کلزا و حبوبات نقش بسزایی را در کشاورزی شهرستان تربت حیدریه ایفا می کند.

برداشت آلو در منطقه کدکن از اواسط شهریور ماه شروع و تا پایان مهر ماه ادامه می یابد.

وجود باغ های فراوان آلو و آلوچه در بخش کدکن این منطقه را به قطب تولید این میوه در خراسان رضوی تبدیل کرده است.

سطح زیر کشت این محصول باغی در بخش کدکن حدود ۴۰۰ هکتار برآورد شده که این باغات بیشتر در شهر کدکن و روستاهای بُرس، حاجی بیگی و اسفیز این بخش واقع شده است.

مجید رفیعی

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

!!تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
پیوست عدالت در وزارت بهداشت خدمت رسانی به مناطق محروم است واردات واکسن طی دو هفته آینده به ۱۶۰ میلیون دز می رسد / ۷۶ میلیون جمعیت کشور واکسینه شده اند بیمارستان ۲۷۲ تختخوابی امام حسین علیه السلام تربت حیدریه افتتاح شد وزیر بهداشت وارد تربت حیدریه شد مرزبانی از دین مهمترین میثاق طلاب و روحانیون است خرید حمایتی زعفران در خراسان رضوی آغاز شد پسته‌کاران پسته خندان نیستند مهمترین دستاورد سفرهای استانی دولت محرومیت زدایی از مناطق محروم است پروژه های نیمه تمام ورزشی تربت حیدریه معطل ۱۸ میلیارد تومان اعتبار پیکر شهید محمد محمدی در تربت‌حیدریه تشییع شد بهره برداری از ۴ مینی چمن ورزشی در منطقه تربت حیدریه پارک جنگلی شهید حجتی تربت حیدریه فرصت مناسب برای تقویت گردشگری