بدون نظر
 
مسئول شوراي استاني نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي خراسان رضوي:
برخی تشکل ها و گروهها براندازانه انتقاد می کنند
تاریخ انتشار : ۲۷ آذر ۱۳۹۸ در ۶:۴۰ ب.ظ
 
حجت الاسلام احمد ترابی، مسئول شوراي استاني نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي خراسان رضوي گفت: برخی گروههای سیاسی و تشکلها اندیشه سیاسی را مطرح نمی کنند، بلکه براندازانه انتقاد می کنند و کوله باربر معاندین خارج از کشور می شوند.

به گزارش خبرنگار تابان تربت؛ حجت الاسلام احمد ترابی مسئول شورای استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاههای خراسان رضوی عصر امروز در همایش وحدت حوزه و دانشگاه در سالن ابن سینای دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه اظهار کرد: برخی گروههای سیاسی و تشکلها اندیشه سیاسی را مطرح نمی کنند، بلکه براندازانه انتقاد می کنند و کوله باربر معاندین خارج از کشور می شوند و این در حالی است که نباید بی ادبانه، پرخاشگرانه و هنجارشکنانه حرف بزنیم بلکه باید با یک متطق علمی مطالبه گری کنیم.

وی تصریح کرد: منظور از نشان دادن آیات خداوندی آیه های قران نیست، بلکه آیات الهی در آفاق و انفس همان موضوعی است که در دانشگاهها و بیشتر علوم انسانی یعنی اختر شناسی و معدن شناُسی و زیست شناسی و جامعه شناسی خارج از وجود انسان و در پهنه گیتی گسترده شده است.

ترابی خاطر نشان کرد: در وجود انسان هم آیاتی وجود دارد که به دانشگاه علوم پزشکی و روان شناسی برمی گردد، بنابراین خدا در دو حیطه بزرگ آیات را بزودی نشان می دهد و این نشان از آن دارد که با کشف هر نکته علمی که بشر بدست می اورد به حکمت الهی و وجود حضرت حق پی می برد.

وی ادامه داد: بشر در نتیجه بیشرفت علمی متوجه می شود که قران حق و برنامه زندگی است و تمام کشفیات زندگی به این می رسد که قران می تواند بعنوان برنامه زندگی بشریت را تامین کند.

مسئول شورای استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاههای خراسان رضوی:گفت: در آینده نه چندان دور همه متوجه می شوند آن محدودیت های که در منابع و روایات ذکر شده اگر بردارند دیگر چیزی از زندگی نمی ماند و نهایت به سبک زندگی غرب می رسیم.

در ادامه این همایش محمد حسین عصمتی معاون پژوهش حوزه های علمیه تربت حیدریه اظهار کرد: هدف این است که همه به سمت جامعه ای الگو حرکت کنیم و این بدان معناست که تعامل این دو نهاد باید برای ساختن جامعه برای ظهور حضرت حجت علیه السلام باشد.

وی بیان کرد: در راه رسیدن به این دو هدف، حوزه و دانشگاه با هم پوشانی در قالب مباحث علمی و پژوهشی و همچنین تحقیقاتی در گام دوم انقلاب و در مسایل اجتماعی نیز حوزه های علمیه باید از علوم دانشگاهی کمک بگیرند.

عصمتی تاکید کرد: اگر حوزه و دانشگاه در کنار هم فعالیت و از تخصص یکدیگر استفاده کنند می توانند در بصیرت افزایی جامعه نقش بسزایی داشته باشند.

معاون پژوهش حوزه های علمیه تربت حیدریه خاطر نشان کرد: نبود نهاد سازمانی برای تعامل حوزه و دانشگاه از اسیب های وحدت حوزه و دانشگاه بشمار می رود و تنها دانشگاه یک فرد حوزوی را شناسایی و برای تدریس دعوت می کند.

وی بیان کرد: حوزه های علمیه اساتید دانشگاه را با همان مدرک دانشگاهی به رسمیت می شناسد اما یک فرد حوزوی هیچ شانسی در عضویت هیئت علمی ندارد، مگر استثنا و تبادل نهادی و سازمانی باشد.

عصمتی گفت: این در حالی است که اگر به حوزه علمیه مراجعه شود ممکن است فرد مورد نظر اولویت چندم برای تدریس دانشگاه باشد و این احتمال دارد که دانشجو نسبت به حوزویان بی اعتماد شود و عکس این موضوع هم اتفاق می افتد، لذا سازمان خاص جهت تبادل و هماهنگی بین حوزه و دانشگاه ضروری است.

احمد احمدیان، نماینده اساتید دانشگاهها در این همایش اظهار داشت: در وحدت حوزه و دانشگاه دو دیدگاه وجود دارد که که یکی به اصل اسلام و سابقه آن در ایران بر می گردد که وقنی اسلام وارد ایران شد شاهد شکوفایی علوم دینی در ایران شدیم و امید است که دوباره این اتفاق بیفتد و حوزه و دانشگاه صدرصد اسلامی شوند.

وی افزود: دیدگاه دوم این است که حوزه و دانشگاه هر کدام کار خود را انجام بدهند و در امور هم دخالت نکنند که البته منظور وحدت در هدف است نه روش اجرایی، لذا ایجاد وحدت حوزه و دانشگاه در دو بعد حکومتی و ساختاری اتفاق می افتد و در مرحله اول اشخاص باید انگشت اشاره را به سمت خود بگیرند و ببینند که چقدر در حوزه و دانشگاه به هم مراجعه کردند.

در حال حاضر بیش از ۱۱ هزار دانشجو در ۷ مرکز دانشگاهی و ۴۰۰ طلبه و روحانی در ۳ حوزه علمیه تربت حیدریه تحصیل و تدریس می کنند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

!!تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
شفافیت و مطالبه گری از ویژگی های اصلی حوزه خبر رسانی است مرگ یک کوهنورد در قله پیشکوه تربت حیدریه برداشت جو در بیش از ۷ هزار هکتار مزارع جلگه رخ تربت حیدریه اصلاح ساختار بودجه از اولویت های اصلی مجلس یازدهم است/میزان درآمد داخلی شرکت ملی نفت از صادرات بیشتر است حوض انباری تاریخی، زیر پای شهر تربت حیدریه شهروندان مناطق کم برخوردار مشارکت بیشتری با شهرداری دارند توزیع ۷۳۰ بسته کمک معیشتی در جلگه رخ تربت حیدریه سهم ۲۵ درصدی تربت‌ حیدریه از تسهیلات کرونا برخی ادبیات‌ و برخورد‌ها با مجلس یازدهم طبیعی نیست شکوه مواسات، همدلی و کمک مومنانه در تربت حیدریه/از طبخ ۴۰ هزار پرس غذای گرم و توزیع بیش از ۱۰۰۰ بسته معیشتی بین نیازمندان تا اردوهای جهادی در مناطق محروم روستایی فروش پساب تصفیه خانه، حلقه مفقوده تکمیل پروژه فاضلاب تربت حیدریه محورهای مهم بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در روز عید قربان