بدون نظر
 
گودی که پر می شود
ایمن سازی گود هسته مرکزی شهر تربت حیدریه پس از یک سال!
تاریخ انتشار : ۲۵ آذر ۱۳۹۹ در ۱۰:۰۶ ق.ظ
 
نشست پیاده رو در ابتدای خیابان آیت الله طالقانی تربت حیدریه که منجر به قطع حدود پنج هزار انشعاب آب و گاز و ۲۰۰ خط مخابراتی شد، حالا پس از گذشت یکسال از ریزش این گود با نزدیک شدن به شروع فصل بارش ها مسئولان خبر از پر شدن این گود می دهند.

به گزارش خبرنگار تابان تربت؛ دقیقا یک سال پیش در چنین روزی (۲۵آذر) در گزارشی از تخریب دیواره های نگهبان و نگه دارنده گود و نشست پیاده رویی در ابتدای خیابان آیت الله طالقانی تربت حیدریه در بامداد جمعه ۲۲ آذر  ۹۸و به طبع آن قطعی ۵ هزار مشترک آب و گاز در این شهر خبری آمد.

نشست پیاده رو در ابتدای خیابان طالقانی و در مجاورت بنای تاریخی مسجد شیخ یوسفعلی تربت حیدریه که منجر به قطع حدود پنج هزار انشعاب آب و گاز و ۲۰۰ خط مخابراتی شد، خوشبختانه خسارت جانی نداشت و با تلاش دستگاه های اجرایی آب و گاز و خط مخابراتی مشترکین وصل شد.

به گفته معاون عمرانی فرماندار تربت حیدریه، علت حادثه نشست پیاده رو، ریزش دیواره محل گودبرداری شده مجاور پیاده رو است.

کریمی ،معاون عمرانی فرماندار تربت حیدریه می افزاید: در پی این حادثه که انشعاب پنج هزار مشترک آب و گاز و ۲۰۰ مشترک خدمات مخابرات قطع شده بود، با هماهنگی بین اعضای ستاد و در اقدامی سریع در زمانی کمتر از ۱۲ دقیقه، پس از قطع فوری گاز و جلوگیری از انفجار احتمالی و حادثه غیرقابل جبران عملیات ایمن سازی، قطع لوله، مهار حادثه و مقاوم سازی انجام شد.

خسارت ۲۸۳ میلیون تومانی به تاسیسات شهری

کریمی دبیر ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی و عملیات پاسخ به بحران می‌گوید: این حادثه ۲۸۳ میلیون تومان به تاسیسات شهری خسارت وارد کرد.

وی همان زمان خاطر نشان کرد: در گذشت زمان این خاک می تواند ریزش کند و این دیوار حایل باید آن قدر مستحکم باشد که فشار جانبی خاک را مهار کند.

معاون فنی و عمرانی فرماندار تربت حیدریه با بیان اینکه گودبرداری، غیر اصولی و فاقد دیوار حایل اصولی و سازه نگهبان است، افزود: خاک در اثر نشست و فشار جانبی و در کنار رطوبت و بارندگی های اخیر باعث ریزش شده و این در حالی است که حوض انبارهای متعدد در این منطقه مزید بر علت شده تا این اتفاق رخ دهد.

وی دلیل این اتفاق را گود برداری غیر مجاز و دیوار حایل غیر اصولی بدون اجرای سازه نگهبان می داند و می افزاید: در ادامه عملیات امداد قصد داشتیم تا از وسط خیابان به سازی کنیم که نصف خیابان اصلی با این حجم تردد بسته می شد، از سویی دیگر دهانه دیوار در اثر جمع شدن آب رطوبتی شده و هر لحظه امکان اتفاق دیگری وجود دارد.

احتمال ریزش دیوارهای دیگر وجود دارد

معاون فنی فرماندار تربت حیدریه با اشاره به این که این گودبرداری، غیرمجاز و فاقد سازه نگهبان است، می گوید: احتمال این که سایر دیوارهای مجاور این محل فرو بریزد وجود دارد و هنوز خطر به صورت ۱۰۰ درصد رفع نشده و تنها راه این است دیوار حایل و سازه نگهبان اجرا شود تا شاهد نشست خیابان نباشیم.

حالا پس از گذشت یکسال از ریزش این گود با نزدیک شدن به شروع فصل بارش ها مسئولان خبر از پر شدن این گود می دهند.

خسارت ها را خودمان می دهیم

عباسی، مدیر آب و فاضلاب تربت حیدریه گفت: در جلسه ای در فرمانداری درخواست شده تا دستگاه های مرتبط برای رفع مشکل با متولیان امر همکاری کنند تا بهسازی و ایمن سازی پروژه و روند احداث آن انجام شود و هزینه های مربوط به خسارت های وارده از سوی خود آبفا تامین شود.

سرتاسر گود پر می شود

عظیم چوپان رئیس آتش نشانی تربت حیدریه نماینده شهرداری در جلسه یک هفته گذشته فرمانداری در خصوص رفع مشکل خطرسازی این گود، می گوید: فرماندار در آن جلسه گفت که فرآیند ایمن سازی این گود باید هر چه زودتر آغاز شود تا دیگر شاهد ایجاد خسارت به همشهریان نباشیم.

وی افزود: از روز گذشته آغاز عملیات ایمن سازی این پروژه در محل مربوطه را شاهد هستیم.

وی با اشاره به اینکه مسجد شیخ یوسفعلی تخریب شده و دیوار با خطر ریزش روبرو است، می‌افزاید: دیوار جلوی مسجد خراب خواهد شد و سرتاسر گود به عمق ۵ متر پر خواهد شد و خاک آن کوبیده می شود و سپس سازه نگهدار آن اجرا و ایمن سازی خواهد شد.

چوپان می گوید: از روز گذشته رفت و آمد ها در خیابان طالقانی ممنوع شده تا کار ایمن سازی این گودبرداری غیراصولی با همت کمیته اجرایی متشکل از خیران انجام شود.

اقدامات ایمن سازی از دیروز آغاز شده است

حجت الاسلام و المسلمین شیخ محمدرضا عصمتی، امام جمعه تربت حیدریه، در گفتگو با خبرنگار ما می افزاید: در کنار فعالیت های ارزشمند حوزه در طول سالیان متمادی در تربت حیدریه، خیرین هم در طول تاریخ موقوفاتی متعلق به حوزه علمیه داشتند که برخی آنها ممکن است مقداری درآمد داشته باشد، برخی هم باید احیا بشود و برخی هم در تصرف برخی افراد می باشد و لازم است برای کمک به حوزه های علمیه نیز احیا شود.

رییس حوزه علمیه مرحوم هراتی می افزاید: در راستای موقوفات حوزه، مدرسه قطب تخریب شده و در صورت امکان باید احیا شود،همچنین مدرسه دیگری در گذشتگان دور به نام شیخ یوسفعلی که مسجدی در کنار آن وجود داشته و یک درب از خیابان برای مردم و دربی هم از حوزه برای طلاب داشته، تخریب شده است.

وی به وضعیت بوجود آمده گود خیابان آیت الله طالقانی در هسته مرکزی شهر که بر اثر گودبرداری حفره بزرگی ایجاد شده، اشاره می‌کند و خاطر نشان می کند: مرحوم میرزا علی اکبر تربتی زمینی را در کنار مسجد شیخ یوسفعلی وقف حوزه علمیه کرد، لذا با توجه به استقبال از حوزه در این شهرستان و برای اینکه بتوانیم مکانی برای طلاب تامین کنیم، متولیان امر امام جمعه وقت به همراه علمای وقت، مدرسه شیخ یوسفعلی که تخریب و زمین مرحوم تربتی که وقف حوزه شده را برای تامین حوزویان در نظر گرفتند.

عصمتی بیان می دارد: در چند سال پیش این زمین گود برداری شد و به هر دلیل این مکان ساخته نشد و در سال گذشته نیز با فروریختن بخشی از آن تبدیل به یک تهدید شد، لذا با هماهنگی مسئولان و خیرین می خواهیم تا این محل که سربازخانه امام عصر عجل الله است از این وضعیت خارج و این تهدید نیز از بین برود.

رییس حوزه علمیه مرحوم هراتی خاطر نشان کرد: هیئت امنا و هیئت اجرایی تشکیل دادیم، هرچند به لحاظ مالی بودجه نداریم اما نمی توانیم بنشینیم و این تهدید بالقوه که ممکن است بالفعل بشود را تماشا کنیم، لذا با جلسات متعددی که با هیئت اجرایی و مسئولان گرفتیم به لطف الهی اقدامات اجرایی از روز گذشته آغاز شده است‌.

از مردم عذرخواهی می کنیم و امیدواریم خیلی زود مشکل برطرف شود

وی با بیان اینکه در زمان گود برداری وی امام جمعه نبوده و نقشی در این خصوص نداشته، افزود: اکنون متولی این امر هستیم و دلیلی نمی شود که من کاری به آن نداشته باشم، لذا از تمام کسانی که برای آنها مشکلی ایجاد شده عذرخواهی می کنم و امیداویم این تهدید و مشکل خیلی زود برطرف شود.

عصمتی گفت: ساختمان مجتمع فرهنگی امام صادق علیه السلام قرار است در 5 طبقه احداث شود، البته قبلا دو طبقه منهی داشت و فقط 40 درصد گودبرادری شده، لذا با مشورت کارشناسان طبقه منهی را یک طبقه بیشتر نخواهیم داشت و اگر بنا به افزودن طبقات باشد در طبقات فوقانی لحاظ خواهد شد.

شهرداری پای کار است

سعید اکبریان، شهردار تربت حیدریه در این خصوص می افزاید: با توجه به عام المنفعه بودن این پروژه در هفته گذشته جلسه ای در فرمانداری با حضور هیئت امنا و مسئولان امر برای ایمن سازی گود خیابان آیت الله طالقانی برگزار و تصمیمات خوبی اتخاذ و قرار شد شهرداری و دیگر دستگاه ها در مرحله نخست به ایمن سازی و در ادامه به روند اجرای پروژه کمک کنند.

هیچ خسارتی دریافت نکرده ایم؛۲۰ مشترک هنوز قطعی دارند

مهرانفر، رییس مخابرات تربت حیدریه در این خصوص اظهار داشت: بازدید میدانی انجام شده و قرار است مسجد قدیمی که ترک کرده و احتمال ریزش وجود دارد را تخریب و گود پر شود، البته ما هیچ خسارتی دریافت نکردیم و زیر ساخت ها هنوز درست نشده و اکنون ۲۰ مشترک مجدد ریزش کرده و با توجه به اینکه کابل ها روی هواست هنوز کاری نتوانستیم انجام بدهیم.

اگر ایمن سازی نمی شد تا آن طرف خیابان می‌ریخت

با توجه به اینکه این گود در هسته مرکزی شهر و در مجاورت ایستگاه تاکسی پایانه مسافربری است، محسن قندهاری رییس سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرادری تربت حیدریه در این خصوص این چنین اظهار داشت: این اتفاق در مجاورت ایستگاه های تاکسی و عابران پیاده رخ داده و باید خیلی زودتر از اینها برای آن فکری بر می داشتند، اکنون هم با ورود دادستان به موضوع در حال ایمن سازی است.

وی افزود: اگر ایمن سازی نمی شد و این اتفاق دوباره تکرار می شد شاید تا آن طرف خیابان زمین ریزش کند، لذا ایمن سازی آن در حال اجرا بوده و ما هم موارد ترافیکی مربوط آن را انجام داده ایم.

انتهای پیام/

 

لینک کوتاه:

!!تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
بازگشایی آب انبار تاریخی شیرچهارسوق روح تازه‌ای به شهر تربت حیدریه دمید تولید ۱۲۰۰ تن وش پنبه در تربت حیدریه خنثی سازی تحریم ها باید اولویت نخست مسوولان باشد شهردار و اعضای شورا وارد بازی های رسانه ای عده ای خاص نشوند/پاسخ به مطالبات مردم با حضور خبرنگاران قرارگاه ولایت در تربت‌ حیدریه راه اندازی شد رشد ۱۵ درصدی کمک های مردمی خراسان رضوی به ستاد بازسازی عتبات عالیات مجموعه فرهنگی تاریخی شیخ حیدر کدکنی ساماندهی می شود زمین های بایر بخش رخ تربت حیدریه به واحدهای تولید قارچ تبدیل شد تکمیل ساخت مجتمع فرهنگی هنری تربت حیدریه معطل ۲۵۰ میلیارد ریال اعتبار تغییر در قالب استکبار، ماهیت آن را عوض نمی کند/با همه کارشکنی ها هنوز عده ای مذاکره و مراوده با آمریکا را در سر دارند آشوب در آمریکا، فروپاشی قریب الوقوع ایالات متحده را هشدار می‌دهد آیت الله مصباح یزدی پیشران تحول حوزه های علمیه است